Skocz do zawartości

Sprzęt wyjazdowy do obserwacji i astrofotografii


Martyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W przyszłym roku przyjdzie mi spędzić kilka tygodni na Filipinach pod niebem 22mag, także nie wyobrażam sobie, aby nie mieć przy sobie jakiegoś sprzętu do obserwacji. Chciałbym nabyć coś, co przyda mi się również do fotografii u siebie na podwórku, by nie kupować dwa razy. Posiadam aktualnie dużego dobsona do obserwacji i SW 200/1000 na eq5, który miał służyć do robienia zdjęć, ale jak się okazuje zrobienie czegokolwiek na tym montażu i przy takiej tubie graniczy z cudem, także głównie nim i tak obserwuje, więc z racji posiadania innego teleskopu spróbuje się go pozbyć i aby obniżyć koszty, chciałbym znaleźć coś, co uda się powiesić na eq5 do fotografii oraz zabrać do samolotu i postawić na czymś mniejszym i lżejszym tylko do obserwacji. 

 

Myślę nad William Optics Zenithstar 61 oraz TS Photoline 102/714.

Ten drugi daje oczywiście więcej możliwości, ale jest również cięższy i większy, także nie jestem pewien, czy eq5 przy robieniu zdjęć sobie z nim poradzi? Nie zabierając przeciw wag udałoby się go może załadować do samolotu na eq5 albo może znacie jakiś mały i prosty montaż na którym można postawić te 5-6kg?

WO 61 jest bardzo mały, ale podobno daje sobie świetnie radę z barlowem do obserwacji i montaż w fotografii nie stanowiłby problemu. Może nawet dałoby się go jakoś umieścić na zwykłym tripodzie od lustrzanki i w takim sposób zabrać do samolotu... Aparatura jest jedbak troche mała.

 

Co sądzicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do samolotu to właśnie raczej coś w stylu Skyguidera albo Star Adventurera niż eq5. Na takim mobilnym montażu można obserwować przez tego Zenithstara choć możliwe że będzie potrzebna druga przeciwwaga - była potrzebna jak w ramach testów wieszałem na Skyguiderze apo 71/450 (sama tuba 2,5kg, Zenithstar to bodajże 2,2kg). Klatki 30s bez guidingu prowadził dobrze o ile nie łaziło się koło montażu. Dłuższych nie próbowałem.

 

Pytanie jaki bagaż planujesz wykupić i ile kg będziesz mógł zabrać. Planowanie sprzętu zacząłbym jednak od lżejszego montażu. Podejrzewam że pogodzenie obserwacji i focenia przy takich ograniczeniach będzie trudne. 

Edytowane przez Astrobonq
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Zenithstar to faktycznie najlepsza opcja. Montaże które proponujecie wyglądają ciekawie, ale zdają się służyć do astrofotografii, a na to nie będę miał na Filipinach czasu. W domu u siebie mam eq5, także nie widzę sensu wydawać ponad 2000 pln na kolejny montaż z prowadzeniem. Raczej myślałbym

o czymś prostym i stabilnym, na którym można powiesić te 2,3 kilo Zenithstara z szukaczem i okularami. 

 

Ogólnie im dalej czytam, tym taki kompromis raczej nie ma sensu. Chciałoby się kupić coś raz, a dobrze, ale jak to z tym hobby vywa im dalej w las, tym więcej drzew... :p Może lepiej jest poszukać czegoś mobilnego dającego jak najwięcej możliwości w obserwacjach na wyjazdy, a o tubce do focenia pomyśleć później. 

 

@cmku - próbowałeś obserwować swoim zenithstarem? Czytałem na cloudynights, że sprawia się całkiem nieźle. Jakbyś to ocenił na planetach, księżycu i mgławicach?

 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. 

Edytowane przez Martyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.