Skocz do zawartości

Filtr O III 1,25" CCD


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu próbuję kupić filtr CCD OIII. Najlepiej Baader CCD OIII (8,5nm) 1,25".

Niestety, w DO gdzie zwykle kupuję, jest obecnie niedostępny i nie prędko będzie. Moje ogłoszenie o chęci kupna, na Forum, też ma już "długą brodę"... 

Czy moglibyście mi polecić jakiś bliski jakościowo i cenowo odpowiednik tego filtra i uczciwą firmę, najlepiej krajową gdzie to można szybko nabyć?

Pisząc "uczciwą" mam na myśli sklep, który deklaruje szybką wysyłkę, a po otrzymaniu przelewu, nie przypomina sobie nagle, że nie ma towaru w magazynie i trzeba będzie czekać 3 miesiące...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie zamieściłem wyników filtrów O iii, ale z dotychczasowych pomiarów najlepszy jest ES - dobra transmisja i odpowiednio ustawione maksimum. Niestety mierzyłem tylko jedną sztukę, więc nie mam pojęcia o powtarzalności, ale to już druga kategoria, w której wygrywa ta marka. Najlepszy UHC jaki miałem w rękach to też ES.

 

Edit: przeoczyłem, że chcesz wersję CCD. Niestety ES zaczyna przepuszczać powyżej 750 nm, więc wymagałby dodatkowego IR.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też czekałem z pół roku chyba, w DO obiecywali, w TeleskopeExpress też i na obiecankach skończyło się. Kupiłem w końcu na Ali Optolong OIII, obecnie zbieram materiał w OIII jeszcze nie siadałem do obróbki, ale pierwsze co zauważyłem, to że Ha od Baadera daje równe tło, natomiast OIII od Optolonga daje jednak gradient, nie wiem czy to ogólnie OIII jest bardziej wrażliwe, czy to Optolong nie radzi sobie.

Zrzut_ekranu_2020-09-15_o_22_41_43.png.79c3a5143fe815eac607c9f863d0a093.png

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, _Spirit_ napisał:

Używasz go, możesz polecić...?

Brak szerokości pasma... na pewno jest szerokie. Patrząc na załączony wykres to co najmniej 25nm. Czy to nie za dużo?

I jeszcze jedno pytanie: czy taki filtr może jednocześnie nadawać się do CCD i wizuala? Tak wynika z opisu. Obserwacje mnie nie interesują... potrzebuję filtr do foto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, AdamK napisał:

Używasz go, możesz polecić...?

Brak szerokości pasma... na pewno jest szerokie. Patrząc na załączony wykres to co najmniej 25nm. Czy to nie za dużo?

Używam Baadera.

Opis na stronie OIII filters only pass light at 501 nanometers wavelength

This filter is best used with monochromatic cameras

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, AdamK napisał:

Używasz go, możesz polecić...?

Brak szerokości pasma... na pewno jest szerokie. Patrząc na załączony wykres to co najmniej 25nm. Czy to nie za dużo?

I jeszcze jedno pytanie: czy taki filtr może jednocześnie nadawać się do CCD i wizuala? Tak wynika z opisu. Obserwacje mnie nie interesują... potrzebuję filtr do foto

ES O III:

pasmo dla T%=50%: 490.7 - 507.5 nm, czyli szerokość 16.8 nm

linie O III: 90.7 i 92.6%

no ale w podczerwieni puszcza...

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dobrychemik napisał:

ES O III:

pasmo dla T%=50%: 490.7 - 507.5 nm, czyli szerokość 16.8 nm

linie O III: 90.7 i 92.6%

no ale w podczerwieni puszcza...

Aaaa... teraz dopiero mi się rozjaśniło: ES ---> Explore Scientific. Wybaczcie, ale pesel nie pozwala szybciej myśleć :Boink:

"w podczerwieni puszcza..." więc do foto się nie nadaje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, AdamK napisał:

Aaaa... teraz dopiero mi się rozjaśniło: ES ---> Explore Scientific. Wybaczcie, ale pesel nie pozwala szybciej myśleć :Boink:

"w podczerwieni puszcza..." więc do foto się nie nadaje? 

Generalnie to filtr wizualny ale nadaj się z dodatkowym filtrem IR lub jak kamera ma wbudowany. Baader 8.5nm będzie lepszy.

Edit: Dodam jeszcze że filtr wizual może mieć duże odblaski. Transmisja to nie wszystko.

Edytowane przez rambro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, rambro napisał:

Generalnie to filtr wizualny ale nadaj się z dodatkowym filtrem IR lub jak kamera ma wbudowany. Baader 8.5nm będzie lepszy.

Edit: Dodam jeszcze że filtr wizual może mieć duże odblaski. Transmisja to nie wszystko.

Dzięki za rozwianie wątpliwości... nie kupię tego filtra. 

 

4 minuty temu, rambro napisał:

 Baader 8.5nm będzie lepszy.

Temat powstał w związku z tym, że Baader 8,5nm jest niedostępny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, isset napisał:

To w sumie dobra wiadomość - nie jest to wina chińskiego filtra :) 

Moja astrobudka stoi na wsi, a właściwie to w odległości 1 kilometra od najbliższej wsi. Jeśli brak Księżyca, to tam jest "dość" ciemno...

Myślę, że w tych warunkach nie będzie zbyt dużych problemów z jakimi Ty masz do czynienia.

Może więc taki filtr jaki kupiłeś u mnie się sprawdzi...

Możesz podrzucić z jakiej firmy na Ali kupiłeś i dane tego filtra? Długo czekałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, ja kupiłem w tym sklepie, czekałem 22 dni, dotarł dobrze zapakowany, z certyfikatem nawet :)

Tylko ja kupiłem 36mm nieoprawiony, dokładnie ten:

https://a.aliexpress.com/_B1Tjub

 

Pamiętaj, że z nimi zawsze należy negocjować cenę :)

 

Astronomical camera Astronomical filter equipment Store

https://a.aliexpress.com/_B1eZXD

Edytowane przez isset
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na Twój filtr i zastanawiam się skąd wiedziałeś, że on jest do foto, a nie do wizuala? Tam nigdzie nie napisano nic o przeznaczeniu...

44 minuty temu, isset napisał:

Pamiętaj, że z nimi zawsze należy negocjować cenę :)

Jak mogę to zrobić, kiedy tam jest tylko możliwość "Kup teraz"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie, nie kupuj tak od razu tylko jak wejdziesz na przedmiot, to jest gdzieś tam napisz wiadomość, piszesz wiadomość, że jesteś zainteresowany kupnem, ale liczysz na zniżkę, bo za drogo :) 

 

2 godziny temu, AdamK napisał:

skąd wiedziałeś, że on jest do foto, a nie do wizuala

Patrzyłem na zakres - 6.5nm to raczej nie do wizuala, za wąski :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hej, załączam link do dysku google jest to surowa pojedyncza klatką OIII Optolong 15 minut palone z Warszawy. Oceń gwiazdki i daj znać, bo może ja źle patrzę i myślę, że jest dobrze :)

 

https://drive.google.com/file/d/18OIghgj41IZ3dCnRWUxV0KbqGOb6jJ-G/view?usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.