Skocz do zawartości

Najcieńszy z cienkich rogalik Księżyca - 16.09.2020r


Loxley

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Jeśli pierwsze zdjęcie nie jest szkicem to jest rewelacyjne bo wygląda jak szkic właśnie. Bardzo mi się podoba.

:original: Nie, nie - nic nie szkicowałem. Zdjęcie może trochę stylizowane, ale to efekt edycji.

Dziękuję.

 

6 minut temu, HAMAL napisał:

Wiedziałem, że nie odpuścisz

Dzięki. :original:

Znasz mnie. :D  Ekliptyka we wrześniu sterczy prawie pionowo, dodatkowo Księżyc kilka stopni jeszcze dalej na północ od niej - żal byłoby nie wykorzystać okazji. Jest co poprawić, tak w fazie jak i ostrości. Może następnym razem będzie jeszcze lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MaPa napisał:

Grubo !

Casem sprzeczności chodzą w parze - im cieniej, tym grubiej. :original:

35 minut temu, lemarc napisał:

Też go dzisiaj uchwyciłem po sesji marsjańskiej, ale ogniskową 135 mm. z tłem krajobrazu.

Dasz go gdzieś? Może tu? 

Godzinę temu, Thymo napisał:

chciałabym to zdjęcie.

Jest dla wszystkich. :original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Loxley napisał:

 

  Ekliptyka we wrześniu sterczy prawie pionowo, dodatkowo Księżyc kilka stopni jeszcze dalej na północ od niej - żal byłoby nie wykorzystać okazji. Jest co poprawić, tak w fazie jak i ostrości. Może następnym razem będzie jeszcze lepiej.

 To jest właśnie to !  Ekliptyka prawie w pionie, więc dłuższy przedział czasowy, zanim światło Słońca uniemozliwi lukanie czy focenie .

Raz to też wykorzystałem, chyba w październiku - nie zdając sobie wtedy sprawy, że jest tak fajny układ. Dopiero gdy bez trudu znalazłem, nie tylko w lornetce ,

cieniutki sierpik - na gwałt ustawiałem refraktor ED APO 80/600 i aparat w nim.  Ale wtedy był chyba wyżej, niż 10 st. - bo za póżno wyszedłem na pole.

Miał chyba nieco ponad 40 godzin ; już to chyba gdzieś zapodawałem. Tylko u mnie był tylko SONY NEX 5N , refraktor na statywie i 1 fotka

bez obróbki.  Jako bonus - popielate światło

 

GRATULACJE, CUDNA TA TWOJA FOTKA !

DSC00965.thumb.JPG.ae31256fdf8d641e09d5de5a2c496664.JPG

 

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastyczne zdjęcie! Wielkie gratulacje.

:like:

Zrobienie takiej fotki wynagradza trudy naszych zmagań ze sprzętem, pogodą i niewyspaniem. Ileż razy próbujemy jakieś zjawisko zaobserwować czy sfotografować i nici. A tu uzyskałeś efekt spektakularny. Satysfakcja pozostaje na bardzo długo. Brawo!

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Thymo napisał:

No ale ja bym chciała je mieć na pulpicie. Czy mogę..? 

Oczywiście. :original:

 

46 minut temu, Grzędziel napisał:

Zrobienie takiej fotki wynagradza trudy naszych zmagań ze sprzętem, pogodą i niewyspaniem. Ileż razy próbujemy jakieś zjawisko zaobserwować czy sfotografować i nici.

Dziękuję. :original:

Oto chodzi. Przecież mogło być pochmurno, mogły być gorsze warunki, mógł sprzęt przestać działać... 

Wiem, że zdjęciu daleko do doskonałości. Wiele podobnej jakości mam niepublikowanych, ale są też słabe, które pokazują coś ulotnego, niecodziennego, które mimo wszystko traktuję jak bestsellery. To nie jest tak, że można odłożyć zdjęcia na przyszły dzień, tydzień, miesiąc. Coś się trafia tu i teraz i trzeba to przyjąć z całym inwentarzem. Trzeba mieć to na uwadze. 

Dlatego bardzo doceniam każde miłe komentarze i krytyczne też, bo to one właśnie pokazują do jakiego poziomu muszę dążyć. Tyle tylko, że Księżyc nie chce zaczekać i szybko podobna okazja raczej się nie powtórzy. 

 

Godzinę temu, zbignieww napisał:

GRATULACJE, CUDNA TA TWOJA FOTKA !

Dziękuję. :original:

Pamiętam Twoje zdjęcie. Jest na nim to, co właśnie urzeka nas: cieniutki rogalik że światłem popielatym na jaśniejącym pastelowym niebie. Dzięki, że je przypomniałeś. To daje też pewną perspektywę w ocenie. :original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loxley, jestem dumny, że mnie pochwaliłeś, 78-letniego dziadka. Dopiero teraz, po wstawieniu tego mojego drugiego sierpka - przeczytałem Twoją pochwałę

pod moim adresem  :)

 

Ta druga też ma naznaki popielatego światła  :)

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się lekko podłączę do tematu, bo uważam, ze mam cieńszego! Zdjęcie było robione na ~28h przed zaćmieniem 1 września 2016. Może nie jest najlepsze ani spektakularne, to uważam, ze tak stary Księżyc ma w sobie to *coś* :)

Sorry za offtop ;)

DSC05141 (2)papodpop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, anatol napisał:

Jak napisał Loxley, "Ekliptyka sterczy prawie pionowo" i wszyscy walczą kto ma cieńszego.  :emotion-5:

Dziwny ten nasz astroświat.   :movingtongue:

Ależ nikt nie walczy , Anatolu !  Poprostu dzielimy się radościami !  No a założę się o cały mój sprzęt , ze conajmniej połowa z aktywnych userów

nie kojarzyła do tej pory dwóch spraw : układu ekliptyki i korzyści z tym związanej dla astrofotografów przy extremalnie cienkim Księżycu.

Przecież to nie przypadek, że Loxley  teraz zaatakował .  A wielu, wielu innych porywało by się z motyką na ... Księżyc , chcąc go zobaczyć czy wyfocić

wtedy , gdy ta ekliptyka jest "płasko" względem horyzontu a co za tym idzie -  Księżyc i Słońce wychodzą  nad niego mocno oddalone w azymucie .  HOWGH  !   ;):)

 

Ja wiem, że mrugnąłeś , ja też  ;)

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo tak, to był przepiękny wschód Księżyca :D !  Był nieopodal gwiazdy Regulus w Lwie. Powyżej świeciła też Wenus (nie ma jej na animacji). Powoli się rozwidniało, Księżyc stopniowo nikł w błękicie nieba aż zza lasu wyłoniło się Słońce. Śpiew nielicznych już ptaków, porykiwanie jelonka, cudo!

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.