Jump to content

Najcieńszy z cienkich rogalik Księżyca - 16.09.2020r


Recommended Posts

4 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Jeśli pierwsze zdjęcie nie jest szkicem to jest rewelacyjne bo wygląda jak szkic właśnie. Bardzo mi się podoba.

:original: Nie, nie - nic nie szkicowałem. Zdjęcie może trochę stylizowane, ale to efekt edycji.

Dziękuję.

 

6 minut temu, HAMAL napisał:

Wiedziałem, że nie odpuścisz

Dzięki. :original:

Znasz mnie. :D  Ekliptyka we wrześniu sterczy prawie pionowo, dodatkowo Księżyc kilka stopni jeszcze dalej na północ od niej - żal byłoby nie wykorzystać okazji. Jest co poprawić, tak w fazie jak i ostrości. Może następnym razem będzie jeszcze lepiej.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, MaPa napisał:

Grubo !

Casem sprzeczności chodzą w parze - im cieniej, tym grubiej. :original:

35 minut temu, lemarc napisał:

Też go dzisiaj uchwyciłem po sesji marsjańskiej, ale ogniskową 135 mm. z tłem krajobrazu.

Dasz go gdzieś? Może tu? 

Godzinę temu, Thymo napisał:

chciałabym to zdjęcie.

Jest dla wszystkich. :original:

 • Love 1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Loxley napisał:

 

  Ekliptyka we wrześniu sterczy prawie pionowo, dodatkowo Księżyc kilka stopni jeszcze dalej na północ od niej - żal byłoby nie wykorzystać okazji. Jest co poprawić, tak w fazie jak i ostrości. Może następnym razem będzie jeszcze lepiej.

 To jest właśnie to !  Ekliptyka prawie w pionie, więc dłuższy przedział czasowy, zanim światło Słońca uniemozliwi lukanie czy focenie .

Raz to też wykorzystałem, chyba w październiku - nie zdając sobie wtedy sprawy, że jest tak fajny układ. Dopiero gdy bez trudu znalazłem, nie tylko w lornetce ,

cieniutki sierpik - na gwałt ustawiałem refraktor ED APO 80/600 i aparat w nim.  Ale wtedy był chyba wyżej, niż 10 st. - bo za póżno wyszedłem na pole.

Miał chyba nieco ponad 40 godzin ; już to chyba gdzieś zapodawałem. Tylko u mnie był tylko SONY NEX 5N , refraktor na statywie i 1 fotka

bez obróbki.  Jako bonus - popielate światło

 

GRATULACJE, CUDNA TA TWOJA FOTKA !

DSC00965.thumb.JPG.ae31256fdf8d641e09d5de5a2c496664.JPG

 

Edited by zbignieww
 • Like 5
 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Fantastyczne zdjęcie! Wielkie gratulacje.

:like:

Zrobienie takiej fotki wynagradza trudy naszych zmagań ze sprzętem, pogodą i niewyspaniem. Ileż razy próbujemy jakieś zjawisko zaobserwować czy sfotografować i nici. A tu uzyskałeś efekt spektakularny. Satysfakcja pozostaje na bardzo długo. Brawo!

 

 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
59 minut temu, Thymo napisał:

No ale ja bym chciała je mieć na pulpicie. Czy mogę..? 

Oczywiście. :original:

 

46 minut temu, Grzędziel napisał:

Zrobienie takiej fotki wynagradza trudy naszych zmagań ze sprzętem, pogodą i niewyspaniem. Ileż razy próbujemy jakieś zjawisko zaobserwować czy sfotografować i nici.

Dziękuję. :original:

Oto chodzi. Przecież mogło być pochmurno, mogły być gorsze warunki, mógł sprzęt przestać działać... 

Wiem, że zdjęciu daleko do doskonałości. Wiele podobnej jakości mam niepublikowanych, ale są też słabe, które pokazują coś ulotnego, niecodziennego, które mimo wszystko traktuję jak bestsellery. To nie jest tak, że można odłożyć zdjęcia na przyszły dzień, tydzień, miesiąc. Coś się trafia tu i teraz i trzeba to przyjąć z całym inwentarzem. Trzeba mieć to na uwadze. 

Dlatego bardzo doceniam każde miłe komentarze i krytyczne też, bo to one właśnie pokazują do jakiego poziomu muszę dążyć. Tyle tylko, że Księżyc nie chce zaczekać i szybko podobna okazja raczej się nie powtórzy. 

 

Godzinę temu, zbignieww napisał:

GRATULACJE, CUDNA TA TWOJA FOTKA !

Dziękuję. :original:

Pamiętam Twoje zdjęcie. Jest na nim to, co właśnie urzeka nas: cieniutki rogalik że światłem popielatym na jaśniejącym pastelowym niebie. Dzięki, że je przypomniałeś. To daje też pewną perspektywę w ocenie. :original:

 • Love 1
Link to post
Share on other sites

Loxley, jestem dumny, że mnie pochwaliłeś, 78-letniego dziadka. Dopiero teraz, po wstawieniu tego mojego drugiego sierpka - przeczytałem Twoją pochwałę

pod moim adresem  :)

 

Ta druga też ma naznaki popielatego światła  :)

Edited by zbignieww
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Się lekko podłączę do tematu, bo uważam, ze mam cieńszego! Zdjęcie było robione na ~28h przed zaćmieniem 1 września 2016. Może nie jest najlepsze ani spektakularne, to uważam, ze tak stary Księżyc ma w sobie to *coś* :)

Sorry za offtop ;)

DSC05141 (2)papodpop.jpg

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, anatol napisał:

Jak napisał Loxley, "Ekliptyka sterczy prawie pionowo" i wszyscy walczą kto ma cieńszego.  :emotion-5:

Dziwny ten nasz astroświat.   :movingtongue:

Ależ nikt nie walczy , Anatolu !  Poprostu dzielimy się radościami !  No a założę się o cały mój sprzęt , ze conajmniej połowa z aktywnych userów

nie kojarzyła do tej pory dwóch spraw : układu ekliptyki i korzyści z tym związanej dla astrofotografów przy extremalnie cienkim Księżycu.

Przecież to nie przypadek, że Loxley  teraz zaatakował .  A wielu, wielu innych porywało by się z motyką na ... Księżyc , chcąc go zobaczyć czy wyfocić

wtedy , gdy ta ekliptyka jest "płasko" względem horyzontu a co za tym idzie -  Księżyc i Słońce wychodzą  nad niego mocno oddalone w azymucie .  HOWGH  !   ;):)

 

Ja wiem, że mrugnąłeś , ja też  ;)

Edited by zbignieww
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Oooo tak, to był przepiękny wschód Księżyca :D !  Był nieopodal gwiazdy Regulus w Lwie. Powyżej świeciła też Wenus (nie ma jej na animacji). Powoli się rozwidniało, Księżyc stopniowo nikł w błękicie nieba aż zza lasu wyłoniło się Słońce. Śpiew nielicznych już ptaków, porykiwanie jelonka, cudo!

 

 

 • Like 5
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 238 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.