Skocz do zawartości
  • 0

Jaki najtańszy obiektyw do łapania gwiazd?


BlackBourn

Pytanie

Witam, ostatnio mi się pojawił pomysł na przeprowadzenie pewnego eksperymentu, poszukuję jak najlepszego obiektywu w jak najniższej cenie, bez względu na mocowanie, datę produkcji czy zawarty w optyce Tor, Uran czy tam Polon. Pozdrawiam!

Edytowane przez BlackBourn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Stwierdzenie "jak najlepszego obiektywu w jak najniższej cenie" zawiera sprzeczność. Generalnie im droższy tym lepszy choć zależność oczywiście nie jest liniowa -zdarzają się spore fluktuacje. Żeby coś doradzić powinieneś podać zakres cen w jakim szukasz. Miej jednak świadomość, że słowo "najlepszy" nie pasuje do obiektywów za kilka stów gdyż nie są wykonane z niskodyspersyjnego szkła i posiadają sporą aberrację chromatyczną, o innych wadach nie wspomnę. Takim obiektywem dobrego zdjęcia nieba nie zrobisz. 

Mój typ to SW ED 80/600, kupisz za 1500-2500 PLN lub jakiś Canon serii L 200 mm za podobne pieniądze.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Grzędziel napisał:

Stwierdzenie "jak najlepszego obiektywu w jak najniższej cenie" zawiera sprzeczność. Generalnie im droższy tym lepszy choć zależność oczywiście nie jest liniowa -zdarzają się spore fluktuacje. Żeby coś doradzić powinieneś podać zakres cen w jakim szukasz. Miej jednak świadomość, że słowo "najlepszy" nie pasuje do obiektywów za kilka stów gdyż nie są wykonane z niskodyspersyjnego szkła i posiadają sporą aberrację chromatyczną, o innych wadach nie wspomnę. Takim obiektywem dobrego zdjęcia nieba nie zrobisz.

Mój typ to SW ED 80/600, kupisz za 1500-2500 PLN lub jakiś Canon serii L 200 mm za podobne pieniądze.

Właśnie o to chodziło ;)

Chcę po prostu sprawdzić jak kamerka ASI sobie poradzi z obiektywem i jak to będzie widać, z czystej ciekawości chodź jeśli np było by fajnie to zacząłbym rozwijać ten temat. Tak mi wpadło po tym jak zobaczyłem że ktoś sprzedawał obiektyw jupiter za 200 żł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, mack_mnk napisał:

Szukaj starych obiektywów na mocowaniu M42, nawet tutaj na giełdzie się pokazywały, sporadycznie spotykane na allegro, olx, w komisach itp. Nie jestem w stanie podać ceny, ale nie powinny być droższe niż 300zł.

Masz może jakieś upatrzone propozycje? w sensie może ci się coś o ucho obiło  

Edytowane przez BlackBourn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
26 minut temu, calla napisał:

Jupiter 135 mm bywa dobry na 5,6. Ja osobiście polecam obiektyw Olympus zuiko 50/1.4 stary manual, mój radzi sobie dobrze na f3.0 pomimo znacznych przejść. Są przejściówki na bagnet canon, więc kamerki się jakoś podepnie

Ten obiektyw (jupiter 135) ma tą fajną cechę, że pasują do niego filtry 2.0 - nie wkręcisz, ale jeśli celujesz dostatecznie wysoko, to można filtr po prostu położyć na obiektywie.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Średnioformatowe Pentaxy i PSixy ładnie pracują z moją ASI1600. Jest zapas ostrzenia na tyle że można kieszonkę na filtry 2 cale założyć.

Powyższy screen z 200mm Pentax 200/4 SMC 6x7

Ostatnia Roseta HST w galerii z PSixa

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
50 minut temu, dobrychemik napisał:

Ten obiektyw (jupiter 135) ma tą fajną cechę, że pasują do niego filtry 2.0 - nie wkręcisz, ale jeśli celujesz dostatecznie wysoko, to można filtr po prostu położyć na obiektywie.

Za dosłownie kilka złotych kupiłem kiedyś na Aliexpresie przejściówkę właśnie do tego celu - ale już teraz jej nie widzę, chyba sklep się zwinął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
35 minut temu, Miedziak napisał:

Zajrzyj też tu, wypisana jest cała litania polecanych:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=865

Post ostatnio edytowany 12 lat temu. Standardy są trochę inne teraz ale "fizyka" jakby ta sama... taką pozostaje mieć nadzieję i spojrzeć krytycznie na zdjęcia choćby z Astrobina - chociaż nie zawsze da się coś znaleźć reprezentatywnego. Jestem wielkim fanem starszych szkieł i bardzo mi było przykro jak kilkukrotnie się przekonałem że nie spełniają moich oczekiwań...

Czas jest bardzo cenny teraz, cenniejszy od $$. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.