Skocz do zawartości

HEQ-5 nowe łożyskowanie czyli garażowy apgrejd


komprez

Rekomendowane odpowiedzi

Witojcie !!

 

Z uwagi na to że miałem małą awarie montażu i musiałem rozebrać bo elektronika przestała reagować to pomyślałem że może by warto wymienić łożyskowanie w pierwszej kolejności.

I tutaj pytanie ... czy ktoś posiada oznaczenia łożysk które trzeba zakupić ? Dobrze by było też o opinie firm ... ponoć mówią na mieście że SKF jest ok ... ale słyszałem też opinie że chińczycy się 

do tego dobrali i loteria w sklepie ....

Chciałbym też dowiedzieć się jaki smar polecacie ... od biedy nawet zwykły litowy by był no ale ... no właśnie ;)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chodzi o smar to ja do EQ3-2 władowałem Premium Grease od Shimano. Jak coś to dużo mi go zostało. EQ3-2 po samym smarowaniu prowadził w zimie o wiele lepiej niż na chińskim g***, które było oryginalnie w montażu :) przymierzam się do zakupu pasków do swojego Heq5 więc i łożyska pójdą za jednym strzałem do wymiany. Kiedyś wygrzebałem ten wątek: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6126-heq5-wymiana-łożysk/
Jest tu lista jakie łożyska są potrzebne. Co do producentów niestety się nie wypowiem bo nie mam takiej wiedzy. Możemy się zgadać na majsterkowanie bo do Sącza mam rzut beretem ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim HEQ5 Pro wymieniłam na te z obrazka poniżej. Zamiast łożysk z uszczelnieniami gumowymi, zastosowałem łożyska niskooporowe. Montaż nie pracuje w brudnym środowisku, więc wszelkie uszczelniacze są zbędne. Łożyska przychodzą zasmarowane, nie musisz ich otwierać.  

Łożyska podobnej lub lepszej jakości to firmy NSK, Fag i FŁT.

image.png.517f4f3388c1e32618c004781725d4d8.png

 

Jeżeli chodzi o smar, to polecam smary klasy lepkości NLG 2 (1. jest zbyt ciekła i w lecie może wykapywać jeżeli montaż stoi w pełnym słońcu czekając na zmierzch). Smar Liten ŁT4 EP2 (wariancja na podstawie znanego ŁT-4S)  znam z innych zastosowań, stąd wykorzystanie i zaufanie.

Pamiętaj, że w łożyskach nie wymieniasz smaru, jedynie potrzebujesz go do: łożysk ślizgowych, ślimaka, ślimacznicy, osadzenia łożysk w obudowach, przesmarowania stref kontaktu bieżni z  wałkiem i czopami wałka oraz także do kół zębatych.

image.png.bef8d793fc17268f042b3f0c14041db2.png

Edytowane przez Kubiłan
Literówki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim HEQ5 wymieniłem parę lat temu łożyska na łożyska japońskiej marki Koyo. Sprawują się bez zarzutu, chociaż nie są jakoś szczególnie eksploatowane. Trudno też ocenić, czy w znaczący sposób wpłynęły na sprawność montażu - chyba nie. Na pewno dużą poprawą jakościową była wymiana kół zębatych na paski - montaż pracuje dużo ciszej. 

 

Modele łożysk to:

6x 6006 2RSCM

2x 30205 JR

4x 689 ZZ

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki ! W takim razie zamówie i będzie zabawa ;)  Płytę już naprawiłem ... aż dziw bo padła właśnie od tego że któreś łożysko się przyblokowało na chwilę (tak sądze) i wywaliło

zabezpieczenie na płytce ... naszczęście nie poleciał żaden procek ani kontroler silników choć z nimi bym sobie poradził ... z prockiem gorzej ;) 

 

No nic ...ŁT4 mam cała puszkę więc .. tak jak sądziłem ... nie ma lepszego smaru hehe. 

 

Nad Rowanem też myślałem ale ... zamówie chyba opaskowanie jednak ... ktoś może zamawia ? :D przyłącze się :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, komprez napisał:

No właśnie ... na pewno się da a może jaki rabat by zrobili jakby się więcej uzbierało :) 

 

EDIT: na chwilę obecną cena z wysyłka to 531zł za mod

Dopisz mnie do chętnych :)  Pozbieraj od wszystkich średnice wałka, bo są 2 rodzaje modów.

 

12 minut temu, sidiouss napisał:

Pytanie czy przy większym zamówieniu celnicy nie dorzucą opłat celnych :ermm:

Nie będzie dodatkowych podatków, bo to jest rynek wewnętrzny Unii Europejskiej. Przynajmniej do czasu sfinalizowania Brexitu, obecnie jesteśmy w okresie przejściowym. Źródło: https://www.podatki.gov.pl/clo/brexit//

Edytowane przez Kubiłan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kubiłan napisał:

Pozbieraj od wszystkich średnice wałka, bo są 2 rodzaje modów.

 

Rozwiń myśl.?

 

Z tego co wiem jeśli ktoś ma stary typ podstawy silników to trzeba tylko wywiercić głębiej pod wałek koła "napinacza"  

 

Pozdr.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.09.2020 o 12:13, sidiouss napisał:

Chodzi o to:

 

Screenshot_20200918_121316_com.android.chrome.jpg

Ok. 

 

Zastanawiałem się po co są dwa rozmiary skoro ten  3mm jest uniwersalny. 

 

Osobiście do zdjecia zębatek użyłem takiego "extraktora"

kupionego w sklepie rowerowym za rogiem.

Nie jest od Rowan'a ale sprawdził się doskonale20200919_104252.png.c4717150a5ae8439e184b13dae3744fc.png

Pozdrawiam

M.

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dobra - montaż żyje więc temat wraca ...

 

Pisać kto chętny na BELT-MOD-a.  Pisze do rowana w sprawie zamówienia tj. o lepszą cenę oraz o wysyłkę całości.

 

Oczywiście im więcej będzie tym podejrzewam większe szanse na rabat. Podejmę się skompletowania całości - robimy tak że wysyłacie kasę do mnie i zamówienie puszczam.

Wysyłkę w kraju załatwię  najlepiej paczkomatem. Przepakuje wszystko w paczki i zostanie nadane do Was. 

Więc czekam na chętnych - tylko nie tydzień :D bo chciałbym to zamówić jakoś początkiem przyszłego tygodnia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.09.2020 o 23:12, Kubiłan napisał:

Ja mam w domu ściągacz do kół zębatych ze sklepu modelarskiego, cena 25 PLN :)

Ja kiedyś w potrzebie, zrobiłem sobie, "na kolanie" w 5 minut, taki ściągacz do małych łożysk i kółek zębatych.

Od kilku lat niezawodny... Koszt: ZERO zł :helo:

sciagacz.jpg.d74d8bcf9791a74aa78672b201140417.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.