Skocz do zawartości
  • 0

Kalibracja a wywoływanie RAW-ów


Behlur_Olderys

Pytanie

Cześć,

Słyszałem, że czasami warto ręcznie wywołać RAW-y do TIFF-ów, żeby nie robił tego DSS, który nie zawsze sobie z tym radzi tak dobrze, jak dedykowany soft.

Moje pytanie brzmi:

Jeśli wywołałem ręcznie RAW-y lightów dodając im troszkę saturacji i odejmując nieco jasności, to czy RAW-y darków czy biasów powinienem potraktować tak samo? Czy nie majstować z kalibracją? Albo w ogóle dać spokój z ręcznym wywoływaniem RAW-ów? (sugerowałem się tym rozbudowanym poradnikiem: https://clarkvision.com/articles/astrophotography.image.processing2/)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
4 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Jeśli wywołałem ręcznie RAW-y lightów dodając im troszkę saturacji i odejmując nieco jasności, to czy RAW-y darków czy biasów powinienem potraktować tak samo?

Moim zdaniem nie powinieneś nic modyfikować, bo na bank się to rozjedzie :) Generalnie nie widzę sensu w ręcznym wywoływaniu rawów i uważam, że jeśli jest to potrzebne, to wynika z jakiś błędów w programie, więc jak działa bez to lepiej nie stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
54 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

DSS, który nie zawsze sobie z tym radzi tak dobrze...

Jest bardzo proste rozwiązanie tego problemu.

Kosztuje około 90 groszy dziennie. 

Ale warto moim zdaniem.

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, delaa napisał:

Jest bardzo proste rozwiązanie tego problemu.

 

No tak, piszę właśnie o tym. Wolałbym wywoływać RAWy natywnym programem od Canona zamiast liczyć na to, że jakiś open source zrobi to lepiej

 

Edited: 

Co masz na myśli, konkretnie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Wolałbym wywoływać RAWy natywnym programem od Canona

Zawsze od laty tak robię , efekty są wtedy najlepsze.

Ale nic nie zmieniam w parametrach wszystkich klatek, wyłączam odszumienia oraz ustawiam wszystkie kontrolki na zero.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie - to nie jest właściwa droga moim zdaniem, co to znaczy "dobrze wywołać" - podkręcić, ściemnić, odszumić i potem stackować taki produkt? 

To jest moim zdaniem błąd w założeniach. RAW data po coś jest.  Co zrobisz z klatkami kalibracyjnymi? Też będziesz podkręcał? ;-)

Mi się to nie widzi. DSS to DSS - jest jaki jest. Są daleko lepsze rozwiązania np. APP - to jest zupełnie inna bajka dla mnie. Przestawienie 

się mentalnie nie było łatwe ale po prostu DSS nie daje rady czasem i ja nie wiem co on robi. Sprawdż sobie APP - miesiąc jest za free potem

tyle ile pisałem. Dla mnie jest mega.

 

PS.

Przecież debayeryzacja to jest matematyka - algorytm jeden lub drugi czy trzeci, sekwencja matrycy jest znana w sensie który piksel koło którego i w jakiej kolejności - wywoływanie po Canonowemu czy po Nikonowemu to nie wiem... jakoś mnie to nie przekonuje. Ja wiem że chodzi o zrobienie "pocztówki" finalnie ;-) ale moim zdaniem to coś nie tak. Jest też opcja ostatnia - nie znam sie i opowiadam gupoty ;-)

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja pewnego czasu DSLRa potraktowałem jak astrokamerę i tak już zostało. Łączę się bezpośrednio po USB, zgrywam wszystko w FITsach i po kłopocie. Nie martwię się konwersjami, brakiem miejsca na karcie itp. , ostrość można ustawić perfekt. Zero problemów. Dodatkowo mam dane z sesji RA DEC temperaturę...

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.