Jump to content

Czssegrain


hanysiak
 Share

Recommended Posts

  Panie Januszu mam pytanie dotyczące mojego Cassegraina.

 

   Jak powinny wyglądać krążki(prążki) dyfrakcyjne rozogniskowanego obrazu gwiazdy w teleskopie cassegraina??

 

   W moim przypadku wszystkie krązki wewnetrzne maja jednakową jasność a ostatni(zewnetrzny) jest najszerszy i najjaśniejszy,to na zewnątrz ogniska.

  Natomiast wewnątrz wszstko wygląda tak samo, tylko ze za ostatnim najjaśniejszym krazkiem jest jeszcze jeden, słabiutki krązek:(

 

   Czy to normalne?Czy dopuszczalne?O  czym to moze świadczyć?

 

    Dodam tylko.ze z obrazów Księżyca dawanych przez ten teleskop jestem bardzo zadowolony jednak obrazy Jowisza jakby zbyt mało kontrastowe.Porównywałem je do dawanch przez teleskop Newtona 200/1400 i w Newtonie Jowisz wypada lepiej przy takich samych powiekszeniach. Srednica mojego Cassegraina wynosi 170 mm:).

      Uprzejmie prosze o odpowiedz.    

                                                             hanysiak

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Jeśli lustra wykonane są z należytą dokładnością to obrazy przed i zaogniskowe powinny być prawie identyczne lub identyczne inaczej świadczy to o obecności strefowej aberracji sferycznej w teleskopie czyli koniecznosci jego ponownej figuryzacji  8)

Przedyskutuję ten problem jeszcze z fachowcami od interpretacji obrazów dyfrakcyjnych :D

Rozumiem że krążki sa okrągłe i bez widocznych zniekształceń nawet przy przechodzeniu przez ognisko ???

Link to comment
Share on other sites

 

 Dziękuję za zainteresowanie problemem.

 

  Tak,omawiane krążki są a raczej bywają okrągłe,to zaleznie od pogody. Jednak zmienia sie połozenie punktu centralnego wzgledem krążków w miare przechodzenia gwiazdy przez pole widzenia okularu,to chyba łatwo wytłumaczalne i łatwo sie z tym pogodzic?

 Poza tym krążek zewnętrzny najczęściej jest postrzępiony na krawędziach ale okrągły,mysle ze to efekt turbulencji atmosfery albo pracy samej optyki.

 

    Prosze o pomoc jeśli tylko zdobędzie Pan nowe informacje na temat interpretacji tych obrazów.

    Teleskop zbudowany jest ze zwierciadła gł. paraboloidalnego i wtórnego sferycznego.Zdradze ze jest to teleskop firmy "U" ale nie chciałbym niczego sugerowac, bywają i dobre Cassegrainy tej firmy.

 

                                  Pozdrawiam    hanysiak

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Najlepiej wykonaj fotki np Web kamerką tych obrazów dalej i tuż za i przed ogniskowych to coś wszycy na forum uradzimy czy jest źle czy dobrze i co z tym fantem dalej począć ???

Bez tych danych trudno z opisu wywnioskować coś o optyce tego teleskopu ???

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje,Panie Januszu, ale ja sie troche boję tego forum bo jeszcze ktoś obrbi obrazy moich krążków dyfrakcyjnych w odpowiednim programie i zostanie mi odebrane autorstwo najpiękniejszych zdjęć Jowisza(na zewnątrz ogniska) i Saturna(wewnątrz)..... :-[ :-[ ;D ;D ;D ;D

 

 

                                                 hanysiak

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

No to jak się boisz ??? to nie ocenimy twojej optyki bo tym samym nie dajesz nam na to najmniejszej szansy :o

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.