Skocz do zawartości
  • 0

Łatwe do obserwacji mgławice


aratingettar

Pytanie

24 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

z Wimmerem już się oswoiłem.

pomógł mi znaleźć mgławice takie jak pierścień i hantle. :)

niestety większość z wymienionych tam obiektów mgławicowych znajduje się u mnie o tej porze roku w niszczącej astronomię łunie światła :(

najlepiej żeby Wasze propozycje znajdywały się wysoko na niebie, gdyż tam właśnie dociera najmniej światła z ziemi, przez co teleskop daje większe pole do popisu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sorki za „wykopki”, ale polecam wszystkim nowicjuszom spojrzeć w stronę mgławicy Laguna - M8. U mnie w sprzyjających warunkach widoczna z balkonu nieuzbrojonym okiem (mieszkam na obrzeżach średniej wielkości miasta), a przez szkiełko - widok niesamowity. Ogólnie w tych rejonach nieba dzieje się wiele dobrego, a w dodatku czas jest jak najbardziej odpowiedni.

Edytowane przez Mc ślimack
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minuty temu, Mc ślimack napisał:

Sorki za „wykopki”, ale polecam wszystkim nowicjuszom spojrzeć w stronę mgławicy Laguna - M8. U mnie w sprzyjających warunkach widoczna z balkonu nieuzbrojonym okiem (mieszkam na obrzeżach średniej wielkości miasta), a przez szkiełko - widok niesamowity. Ogólnie w tych rejonach nieba dzieje się wiele dobrego, a w dodatku czas jest jak najbardziej odpowiedni.

Skąd tak ładnie widać? Bo tu u mnie na północy białe noce... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, kjacek napisał:

Skąd tak ładnie widać? Bo tu u mnie na północy białe noce... 

 

Opole Panie kolego, więc przeciwny biegun kraju. U nas jeszcze kilka dni do białych nocek, ale z tego co się orientuję, to na południu kraju, nie są one aż tak "dotkliwe", jak na północy. Jednak na pocieszenie dodam, że my południowcy zazdrościmy Wam na północy, częstszych sposobności do uchwycenia zorzy i srebrzaków.

 

Co do samej Laguny, to można jeszcze nacieszyć nią oczy nawet na przełomie lipca i sierpnia.

 

Godzinę temu, alesol napisał:

W/g mnie w tej chwili najładniejszym obiektem jest gromada kulista w Herkulesie M13. 

A wogle to proponuję skorzystać z poniższego atlasu. Pozdrawiam

 

Key to the Star Charts.jpg

The Observer's Sky Atlas.pdf 17.49 MB · 4 pobrania

 

Ja atlasik zassałem już wczoraj - bardzo przydatna rzecz. Wielkie dzięki, bo właśnie czegoś takiego szukałem. Polecam pobrać.

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dużo zależy od warunków. Też znałem opinie mówiące o tym, że M8 to raczej trudny obiekt. Dlatego pamiętam swoje zdziwienie, gdy po raz pierwszy ujrzałem Lagunę w lornetce, i spojrzałem po chwili w jej kierunku gołym okiem. Zobaczyłem po prostu wyraźną jasną chmurkę na nocnym niebie. No ale fakt, seeing musiał też być wówczas żyleta.

Edytowane przez Mc ślimack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 20.09.2020 o 21:30, aratingettar napisał:

chciałbym poprosić o propozycje łatwych do obserwacji mgławic lub innych obiektów "deep sky"

mój teleskop to

sky watcher heritage 130

 

Cześć, z tak małą aperturą wszystkie obiekty mgławicowe i gromady kuliste będą raczej symboliczne. Czyli w postaci poświaty, raczej bez widocznych struktur. Nie wyklucza to oczywiście radości z ich znajdowania i oglądania, czego osobiście doświadczałem gdy prowadziłem wizualne obserwacje refraktorem 127 mm.

Natomiast dla takiej apertury bardzo wdzięcznymi obiektami będą z pewnością gromady otwarte i gwiazdy podwójne.

Co do wyboru obiektów, to proponuję weź po prostu z atlasu nieba wybieraj najjaśniejsze obiekty i celuj. Nic nie zastąpi własnych doświadczeń poszukiwawczych i obserwacyjnych. Z tego właśnie płynie radość i satysfakcja. :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zdecydowanie się zgadzam :) Przy mgławicach, galaktykach itd. cieszy mnie jak "potwierdzę że coś istnieje".

Zaś co do gromad otwartych i ich uroku, moim zdaniem to zależne dla każdego przypadku. Gęstsze i bogatsze gromady zawsze robią na mnie większe wrażenie, niż kilka gwiazd całkiem mocno oddalonych od siebie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.