Jump to content

Dokładność momentów przelotu ISS z biegiem czasu


LibMar
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Chciałbym zapytać się o dokładność czasową przelotów ISS na wiele tygodni naprzód. Wiadomo, że co jakiś czas orbita jest podnoszona lub obniżana, a każdy taki skok ma duże znaczenie podczas przygotowywania się na tranzyt na tle Słońca lub Księżyca. Mnie z kolei interesują tylko i wyłącznie przeloty do dwóch miesięcy naprzód.

 

Przykładowo, Heavens-Above podaje taki przelot za dwa miesiące (dla Warszawy):

image.png

Interesuje mnie tylko informacja, że 24 listopada stacja będzie widoczna między 18:01 a 18:04 i zniknie w cieniu przed osiągnięciem górowania.

 

Jak bardzo może zmienić się ta efemeryda po dwóch miesiącach, zakładając jakąś kolejną korektę międzyczasie? Czy dwa miesiące są wystarczająco krótkim czasem, aby traktować taką efemerydę zgodną z dokładnością nie więcej niż kilka minut? Niestety, abym sprawdził to samodzielnie, musiałbym poczekać dwa miesiące na odpowiedź :)

 

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

W ciągu dwóch miesięcy może się to rozjechać o kilka - kilkanaście minut, raczej za dużo w stosunku do tego, co jest Ci potrzebne.

Znalazłem na dysku plik TLE z 8 maja (czyli sprzed czterech i pół miesiąca) i wg niego przeloty ISS są ok. 20 minut później niż wg dzisiejszego.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, luzikos napisał:

Czy w warunkach amatorskich możliwe jest śledzenie przelotu ISS przez montaż ?

Ogólnie tak, ale trzeba mieć odpowiedni montaż i oprogramowanie.

 

3 minuty temu, luzikos napisał:

Czy ewentualne śledzenie jest wspomagane kamerką ?

Zależ od programu, którego używasz; są takie, które śledzą satelity tylko na podstawie TLE i musisz ewentualne poprawki nanosić "ręcznie" w biegu, są też takie, które działają na podobnej zasadzie jak autoguiding (zgrubnie namierzają na podstawie TLE, a potem już jadą na podstawie obrazu z kamery).

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Alice napisał:

Na heavens-above jest fajny wykres w czasie zmian wysokości orbity. Można chyba z niego jakieś wnioski wyciągnąć dot. częstości zmian.

Ciekawe, czy oni specjalnie tak randomowo zmieniają orbite, żeby się ich nie dało namierzyć teleskopem :P

Edited by MateuszW
Link to comment
Share on other sites

Niepewność czasu przelotu ISS wzrasta sześciennie w stosunku do okresu, na jaki wybiegamy w przyszłość z obliczeniami. Po miesiącu są to około 2 minuty, po dwóch miesiącach około 8 minut. Są to oczywiście wartości średnie - "manualne" korekty wysokości stacji potrafią dużo namieszać w efemerydach.

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

32 minuty temu, bartoszw napisał:

Niepewność czasu przelotu ISS wzrasta sześciennie w stosunku do okresu, na jaki wybiegamy w przyszłość z obliczeniami. Po miesiącu są to około 2 minuty, po dwóch miesiącach około 8 minut. Są to oczywiście wartości średnie - "manualne" korekty wysokości stacji potrafią dużo namieszać w efemerydach.

Dziękuję bardzo! Taka dokładność jest jeszcze akceptowalna. Chodzi tutaj o przygotowywanie efemeryd przelotów ISS na kilka tygodni naprzód. Kilka minut jest jeszcze okej, aby obserwator mógł w końcu doczekać się przelotu i nie znudził się czekaniem :)

Link to comment
Share on other sites

Doświadczyłem tego używając orbitrona, nie zaktualizowane pliki tle przez 10 lat powodowały to że kompletnie nic się nie zgadzało. Tle którego nie aktualizowałem dwa tygodnie powodował różnicę w miejscu przelotu, czasu przelotu. Także tle nawet z tygodniowym odstępem spowodowuje różnicę rzędu paru sekund. W wypadku takich precyzyjnych zajęć jak fotografowanie przelotów na tarczy polecam zaktualizować dane godzinę przed by nie ulec zaskoczeniu. Nie wiem jak z stellarium ale polecam też uważać. Obstawiam że ten tranzyt w listopadzie może mieć nawet parę minut różnicy. A i im więcej zmiennych typu: ruch obrotowy ziemi, ruch obiegowy księżyca, ruch orbitalny danego obiektu tym bardziej te dane będą się różnić w czasie. 

Ps pliki tle czyli to z czego na ogół korzystają wszelakie strony, portale, programy nie biorą pod uwagę korekt wysokości, wyhamowań przez gazy i innych czynników, tylko same wyidealizowane ograniczone obliczeniowo dane. 

Edited by BlackBourn
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.