Skocz do zawartości

Mapa Księżyca z polskimi nazwami


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zaanonsować udostępnienie wersji PDF przeznaczonej do wydruku. Nie chcę rozpisywać się tutaj o zmianach, ich pełny przegląd dostępny jest tutaj: http://astrostrona.pl/na-ziemi/mapa-ksiezyca-aktualizacje/mapa-ksiezyca-1-3-pdf-o-wysokiej-rozdzielczosci-do-druku/

powiem tylko, że zgodnie z sugestiami niektórych kolegów dodałem lądowiska misji które z sukcesem osiągnęły powierzchnię Księżyca.

 

Z najważniejszych kwestii:

- BŁĘDY - druk oznacza już niestety pewne koszty, dlatego bardzo liczę że zachęci to ewentualnych amatorów drukowania do przeglądnięcia mapy w poszukiwaniu błędów. Szkoda byłoby znaleźć je dopiero na wydrukowanej i powieszonej na ścianie mapie...

- KOLOR - ponieważ mapa może być drukowana na najróżniejszych urządzeniach, pozostawiam ją w wersji RGB. Zamiana na drukarkowy CMYK jest w takim wypadku zadaniem sterownika lub RIP-a, ale to oznacza, że jest to loteria zależna wyłącznie od jakości tego softu. Ja robiłem próby na mojej laserówce. Gdyby ktoś chciał popróbować na swojej drukarce lub ploterze wielkoformatowym, będę wdzięczny za uwagi. Szczególnie interesuje mnie jak wypada jasność i kontrast bitmapy prezentującej powierzchnię Księżyca i czytelność etykiet na jej tle. Zwróćcie uwagę czy drukarki radzą sobie z detalami typu siatka współrzędnych - w razie potrzeby będę starał się wprowadzać korekty i optymalizować grafikę.

 

Zapraszam do testowania i wytykania błędów: http://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomoce/mapa-ksiezyca/

494923699_mapa-PDFminiatura.png.a157bc51af177e1bdbaebec684cdf287.png

mapa-kadr2.png.a9b20645932486c6d12b2636a1003184.png

Edytowane przez lulu
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

O Lulu to jest niesamowite - giga robota!
 

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę jak to ułatwi życie dzieciakom. Szczególnie, że w tym miesiącu będzie Blue Moon!
 

Ile razy słyszałem patrząc na mapy w Internecie, a czemu tu nie ma polskich nazw, jak wspominałem o łacinie, to dzieciaki patrzyły na mnie jak na dinozaura :)


Super, ściągam i drukuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

lulu, bardzo dziękuję Ci za tą mapę. Bardzo często z niej korzystam już od samego początku.

Jednocześnie chciałbym Cię prosić, jeśli to możliwe, o 2 rzeczy:

1) wersja z lustrzanym odbiciem (czyli obraz jaki widzimy przez kątówkę 90 stopni), tak żeby obraz widziany przez teleskop pokrywał się z mapą, a nie trzeba było sobie "w głowie" go przekształcać - zrobiłem sobie sam taką wersję ale wtedy napisy też mam lustrzane :) A chodzi o to żeby obrócić tło, a napisy żeby były normalnie :) Myślę, że jest to do zrobienia.

2) aby napisy nie zasłaniały obiektów, które opisują. Np. taka sytuacja ma miejsce w przypadku Rima Hyginus (napis zasłania charakterystyczny krater) czy Vallis Alpes (napis zasłania dolinę). To powoduje, że mniej doświadczonym "oglądaczom" czasem ciężko rozpoznać niektóre obiekty. Tak samo napisy, które są w środku kraterów i zasłaniają niektóre charakterystyczne w nich obiekty jak góry i trudno czasem rozpoznać czy to jest na pewno to. Może udałoby się to ogarnąć?

 

Ewentualnie podeślij mi plik projektu mapy (np. psd jeśli to w Photoshopie robiłeś), to sam zrobię te zmiany. Nie będę nikomu udostępniał, bo to Twoja praca, chyba że wyrazisz na to zgodę a społeczność będzie zainteresowana taką wersją, to oczywiście chętnie się podzielę.

Edytowane przez AviatorL
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa podnoszące morale - świadomość że ktoś z tej mapy korzysta i ma wobec niej jakieś oczekiwania bardzo motywuje do pracy.

 

Pomysł z wersją lustrzaną - ciekawe, nie pomyślałem o tym. Jest to oczywiście do zrobienia, baza jest w Corelu więc zarówno odbicie wszystkiego razem jak i potem odbijanie poszczególnych 605 obiektów "w miejscu" powinno być możliwe. Gorzej, że taką przeróbkę trzeba by wykonywać przy każdej aktualizacji mapy, za każdą drobną zmianą generować od nowa warstwę cieni pod napisami itd. - a już dziś taka aktualizacja to robota na pół dnia... Pomyślę nad tym.

 

Sprawa druga - przesłanianie obiektów, to niestety problem tak stary jak kartografia. Umieszczenie etykiety w centrum obiektu to jedyna jednoznaczna forma podpisania go - zwłaszcza w miejscach bogatych w formacje terenowe. Na południu, gdzie krater wchodzi na krater i trudno powiedzieć który jest tym wyróżniającym się w jakiś sposób, takie przesunięcie sprawiłoby, że nigdy nie byłoby wiadomo którego z nich dotyczy etykieta. W dodatku nawet przesunięta, nadal coś musiałaby zasłaniać - z większą lub mniejszą szkodą, w zależności od konkretnej sytuacji. Dlatego tutaj akurat jestem dość sceptyczny bo sam zastanawiałem się już nad tym i niczego mądrego jak na razie nie wymyśliłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, lulu napisał:

Dzięki za miłe słowa podnoszące morale - świadomość że ktoś z tej mapy korzysta i ma wobec niej jakieś oczekiwania bardzo motywuje do pracy.

 

Pomysł z wersją lustrzaną - ciekawe, nie pomyślałem o tym. Jest to oczywiście do zrobienia, baza jest w Corelu więc zarówno odbicie wszystkiego razem jak i potem odbijanie poszczególnych 605 obiektów "w miejscu" powinno być możliwe. Gorzej, że taką przeróbkę trzeba by wykonywać przy każdej aktualizacji mapy, za każdą drobną zmianą generować od nowa warstwę cieni pod napisami itd. - a już dziś taka aktualizacja to robota na pół dnia... Pomyślę nad tym.

 

Sprawa druga - przesłanianie obiektów, to niestety problem tak stary jak kartografia. Umieszczenie etykiety w centrum obiektu to jedyna jednoznaczna forma podpisania go - zwłaszcza w miejscach bogatych w formacje terenowe. Na południu, gdzie krater wchodzi na krater i trudno powiedzieć który jest tym wyróżniającym się w jakiś sposób, takie przesunięcie sprawiłoby, że nigdy nie byłoby wiadomo którego z nich dotyczy etykieta. W dodatku nawet przesunięta, nadal coś musiałaby zasłaniać - z większą lub mniejszą szkodą, w zależności od konkretnej sytuacji. Dlatego tutaj akurat jestem dość sceptyczny bo sam zastanawiałem się już nad tym i niczego mądrego jak na razie nie wymyśliłem.

Odnośnie napisów, myślę że można to w miarę prosto zrobić na poziomie PDFa.

Wersja super prosta, to można dodać druga stronę z czystą mapa. Wersja bardziej "zaawansowana", to publikacja jako interaktywny PDF z napisami na osobnej warstwie, która można wyłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AviatorL napisał:

Zgadza się. Wiem ile to jest pracy, dlatego zaproponowałem, że mogę to zrobić jakby co :)

 

Staram się delikatnie uświadomić, że to byłoby raczej nużące małżeństwo niż przelotny romans - taką robotę trzeba by powtarzać przy każdej najdrobniejszej aktualizacji typu poprawa literówki w nazwie krateru... :-)

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzej Lach napisał:

Odnośnie napisów, myślę że można to w miarę prosto zrobić na poziomie PDFa.

Wersja super prosta, to można dodać druga stronę z czystą mapa. Wersja bardziej "zaawansowana", to publikacja jako interaktywny PDF z napisami na osobnej warstwie, która można wyłączyć.

 

Nie próbowałem tego - nie wiem czy ze starego Corela jestem w stanie wyeksportować cokolwiek do PDF-a z zachowaniem warstw. Acrobat czyta pewnie warstwy z Indesigna itd. - ale z Corela? Nie jestem pewien. Z tą interaktywnością PDF-ów to jest to trochę przereklamowane moim zdaniem. Na początku próbowałem zrobić okienko wyszukiwarki w PDF-ie, żeby sobie można było szybko znaleźć nazwę formacji. Było to tak kulawe i koślawe, tak nieresponsywne i upierdliwe, że dałem spokój - zwykle ctrl+F w przeglądarce PDF czy WWW jest o niebo wygodniejsze.

 

Moim zdaniem PDF w ogóle nie rozwiązuje problemu, bo kto korzysta z PDF-a? Zrobiłem go z myślą o wydruku, sądzę że zdecydowana większość zastosowań ekranowych to jednak PNG, a tutaj niczego nie odczarujemy interaktywnością. Można się ewentualnie zastanowić czy teraz gdy jest lepszej jakości, mniej "ziarnisty" podkład foto nie można by lekko zmniejszyć czarnych konturów wokół liternictwa:

 

mapa0.png.1757bd4836c50b98c05f4c4edd15bebe.png

 

mapa1.png.f85c648758b6b6df3043b477750c2241.png

 

 

Edytowane przez lulu
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z sugestią Andrzeja przygotowałem kolejną wersję - 1.3.4, tym razem PDF zawiera warstwy które udało mi się przemycić z Corela i pozwala na wyłączenie siatki i etykiet z poziomu przeglądarki PDF. A przynajmniej powinien pozwalać :-) Andrzej - dzięki za pomysł!

http://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomoce/mapa-ksiezyca/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, lulu napisał:

Zgodnie z sugestią Andrzeja przygotowałem kolejną wersję - 1.3.4, tym razem PDF zawiera warstwy które udało mi się przemycić z Corela i pozwala na wyłączenie siatki i etykiet z poziomu przeglądarki PDF. A przynajmniej powinien pozwalać :-) Andrzej - dzięki za pomysł!

http://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomoce/mapa-ksiezyca/


Super, pobrałem i działa :) Schowanie warstw opisowych, dopiero pokazuje jakość samego zdjęcia!

PS. Jeżeli chodzi o wersję "odbitą" to jest też na to prosty sposób, sprowadzający się prawie do dwóch kliknięć.
Przynajmniej w Ilustratorze:

  • zaznaczenie całości (opisy i mapa) i odbicie lustrzane względem wybranej osi
  • następnie zaznaczenie samej warstwy / warstw z podpisami i wybranie opcji "Odbij każdy" - przynajmniej w ilustratorze odbija to każdy zaznaczony element w odniesienie do własnej osi

Czy Corel oferuje taki opcje, tego niestety nie wiem :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano - w Illustratorze. Ale kto normalny pracuje w Illustratorze :-) Mam bo najtaniej mi było wykupić cały pakiet CC, ale nawet nie próbuję do Illustratora zaglądać - rzeźbię w starym Corelu X3 z 2005 roku. A w tym dziaduniu nie widzę takiej opcji, przewala wszystko z lewa na prawo nawet jeśli obiekty nie są zgrupowane.

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Proszę o sprawdzenie czy na mapie nie wkradł się błąd. Chodzi o miejsce oznaczone Łuna 9 na Morzu Jasności.

Wedle źródeł, które znalazłem w internecie w tym miejscu wylądowała Łuna 21.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mare_Serenitatis

https://twitter.com/z_007_z/status/412322060212260864

Poza tym "Łuna 9" jest naniesione drugi raz w okolicach Heweliusza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Masz rację - poprawkę naniosłem wprawdzie już w styczniu, ale od tego czasu walczyłem z home.pl z powodu utraty możliwości ładowania większych plików na serwer. Poprawiona wersja jest wreszcie dostępna: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomoce/mapa-ksiezyca/

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Właśnie ukazała się aktualizacja Mapy w wersji 1.3.6. Najważniejsza zmiana to zdecydowane rozjaśnienie tła przedstawiającego powierzchnię Księżyca. Korekta została dokonana po zebraniu opinii kolegów z forum CloudyNights, którzy próbowali drukować ją w dużym formacie i zgłaszali problem zbyt ciemnego koloru księżycowej tarczy. Warto przypomnieć, że mapa wykonana jest w oryginale w rozmiarze B0 (1x1,4 m), a obraz przedstawiający księżycową tarczę ma w tej skali rozdzielczość 150 dpi, co pozwala zachować bardzo dobrą jakość wydruku wielkoformatowego. Pozostałe elementy - etykiety, siatki, całe liternictwo - są wektorowe, można je zatem skalować dowolnie bez utraty jakości. Przed wykonaniem/zamówieniem wydruku warto zrobić testowy "proof" z mniejszego fragmentu mapy i ew. dokonać korekt na jakie pozwala oprogramowanie sterownika lub RIP.

 

Korekta została przeprowadzona zarówno w wersji PDF jak i w wersji PNG do zastosowań ekranowych.

 

Najnowsza wersja jak zwykle do pobrania na https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomoce/mapa-ksiezyca/

 

weqwres.png

Edytowane przez lulu
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.