Skocz do zawartości

Okular do MAKa Nexstar 4SE na początek


SzymonP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Znajomi zakupili MAKa Nexstar 4SE i potrzebują do niego dobrać okular. Są całkowicie zieloni, a teleskopem chcieliby obserwować obiekty US - DS wybiłem im z głowy ;)

Co polecilibyście na początek?

Nie szalałbym z ekstremalnymi powiększeniami żeby ograniczyć zniechęcenie (obiekt ciężko znaleźć, ucieka z pola widzenia itp) ale z drugiej strony przydałby się na tyle krótki okular, żeby widać było tarcze planet, ich księżyce, potencjalnie przerwę Cassiniego.

Wole zapytać praktyków bo ja przez swoją rurkę nigdy nie spojrzałem w niebo gołym okiem więc nie chcę im źle doradzić ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Marcin_G napisał:

Bezpieczne powiększenie to będzie około 150x, więc przy ogniskowej 1325 rachunek jest prosty: 1325:150 = Explore Scientific 8,8 mm (82 stopnie) z dużym polem, rozsądnym odsunięciem źrenicy i bardzo dobrze skorygowaną optyką.

Dzieki Marcin za odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SzymonP napisał:

Dzieki Marcin za odpowiedź!

Zawsze do usług. Kolejny okular powinien dawać powiększenie o około 30-40% mniejsze, więc trzeba by celować w okular o ogniskowej z zakresu 11 - 12,5

Budżetowo (ale dobrze) to byłyby Celestron X-Cel 12mm (60*)

Bardzo dobre opinie zbiera Baader Morpheus 12,5mm (76*)

Jeszcze lepsze - APM "vel Docter / Noblex" 12,5 (84*)

Jest genialny i bardzo drogi ES 12mm (92*)

Jest TV

Jest z czego wybierać.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dobrychemik napisał:

Marcin, nie rób sobie jaj :)

Do tak małego teleskopiku, dodatkowo o małej światłosile, można wsadzić niemal dowolny okular i widok będzie dobry.

Można, ale nie każdy lubi klaustrofobicznie małe pole widzenia Ortoskopa lub małe odsunięcie źrenicy Plossla.

A różnica między polem 45* (Vixen LV) a zakresem - nazwimy to - "80+" jest nie do przecenienia....

 

@SzymonP: małym druczkiem: jeśli ten Mak nie ma możliwości użycia okularów 2", wybór ogranicza się tylko nieznacznie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin_G napisał:

Można, ale nie każdy lubi klaustrofobicznie małe pole widzenia Ortoskopa lub małe odsunięcie źrenicy Plossla.

A różnica między polem 45* (Vixen LV) a zakresem - nazwimy to - "80+" jest nie do przecenienia....

 

@SzymonP: małym druczkiem: jeśli ten Mak nie ma możliwości użycia okularów 2", wybór ogranicza się tylko nieznacznie....

Spoko, zależało mi o wyznaczenie kierunku co do wyboru powiększenia + ewentualne komentarze biorące pod uwagę brak doświadczenia użytkowników sprzętu. 680zl to trochę sporo zakładając że znajomym może nie zaskoczyć hobby:) Poleciłem im zatem kilka alternatyw i informacji na temat moich własnych doświadczeń ze sprzętem z najniższej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie Algeleyesy na wchodnim znanym portalu:

Ogniskowe 8 i 12 jak znalazł. Są jeszcze 16,19 i 27mm.

Pole widzenia (realne) 55 stopni.

Ogniskowe 8 i 12mm pozamiatały większość okularów którymi patrzałem, od światłosiły F8 wzwyż daje genialne obrazy.

Aż się dziwię, że bardzo dobre okualry (dla ciemniejszych teleskopów) moga być w takiej cenie.

 

Niedługos sprawdzę je na F 6,6 zobaczymy jak bardzo odstają od słynnych ES-ów i innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.