Skocz do zawartości

Położenie planet na orbicie


kos10

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam wszystkim!

 

Ostatnio pisze program, jest to symlacja naszego układu słonecznego. (Taki temat wybrałem sobie na pracę inżynierską) 

Staram się odwzorować go, w miarę możliwości, jakim jest naprawde. Dlatego po sprawdzeniu rozmiarów planet i średnich odległości od słońca, przyszedł czas na położenie planet na orbitach. 

 

Szukałem trochę o położeniu planet, jednak wszystko co znalazłem to położenie na niebie. Takie informacje nie do końca mi pomogą w określeniu położenia ich na orbitach.

Jeżeli ktoś ma pojęcie jak dobrać się do takich danych, byłbym naprawdę wdzięczny ;) 

Nie musi być położenie na "teraz", może kiedyś było takie wydarzenie "WSZYSTKIE planety w jednej linii, koniec świata dd,mm,yyyy". 

 

Mały podgląd jak to obecnie wygląda(słońce nie jest w odpowiedniej skali :D, orbity są zmniejszone 1000 razy)

 

simulation.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, kos10 napisał:

Szukałem trochę o położeniu planet, jednak wszystko co znalazłem to położenie na niebie. Takie informacje nie do końca mi pomogą w określeniu położenia ich na orbitach.

Jeżeli ktoś ma pojęcie jak dobrać się do takich danych, byłbym naprawdę wdzięczny ;) 

Odpowiednią transformacją współrzędnych, oczywiście :)

Chwilowe położenie na niebie - deklinacja i rektascencja planety - wyznacza jednoznacznie półprostą o początku w środku Ziemi. Przecięcie tej półprostej z elipsą orbity (lub punkt na elipsie leżący najbliżej tej półprostej) to położenie tej planety w przestrzeni 3d.

 

Chwilowa deklinacja i rektascencja planet jest do zobaczenia w Stellarium.

Transformacja stąd do układu, w którym zdefiniowałeś orbity planet powinna być prosta (pamiętając, że wynikiem jest półprosta, a nie punkt, bo RA/DEC to tylko 2 współrzędne, a w 3D mamy xyz).

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Odpowiednią transformacją współrzędnych, oczywiście :)

Chwilowe położenie na niebie - deklinacja i rektascencja planety - wyznacza jednoznacznie półprostą o początku w środku Ziemi. Przecięcie tej półprostej z elipsą orbity (lub punkt na elipsie leżący najbliżej tej półprostej) to położenie tej planety w przestrzeni 3d.

 

Chwilowa deklinacja i rektascencja planet jest do zobaczenia w Stellarium.

Transformacja stąd do układu, w którym zdefiniowałeś orbity planet powinna być prosta (pamiętając, że wynikiem jest półprosta, a nie punkt, bo RA/DEC to tylko 2 współrzędne, a w 3D mamy xyz).

Dzięki za odzew, będę musiał się trochę nad tym posiedzieć i spróbować wymyśleć jakieś wzory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.