Jump to content

Blok wodny


Behlur_Olderys
 Share

Recommended Posts

Hej,

Projektuję dla hecy taki malutki bloczek wodny 20x20mm. 

Mam na razie mniej więcej taki projekt:

   

bloczek2.png.251297524056e2b746e51d2b1b3fbf29.png bloczek1.png.6aec5a091b8d4549374759eb91366e24.png

 

Na dole jeszcze będzie przymocowany śrubkami kawałek wypolerowanego aluminium (plus jakaś uszczelka...), a otwory w rogach wygwintuję sobie na M3.

W domyśle ma ten bloczek chłodzić peltiera 20x20mm :)

 

 

Pytanie brzmi: czy to ma sens? W środku ma płynąć chłodziwo pewnie z -10st. C. To pewnie nie każdy plastik da radę? No i czy to nie za małe? Można coś takiego wydrukować? :)

Mam takie pliki:

 

WaterBlock20mm (1).stl

WaterBlock20mm.glb

 

Pozdrawiam

Edited by Behlur_Olderys
Link to comment
Share on other sites

@Behlur_Olderys wpusty na rurki zrób większe, ciut dłuższe i dużo grubsze, nasady w kształcie ściętego stożka, rozszerzające się ku podstawie, bo inaczej łatwo to oderwać. Dobrze żeby ścianka miała tak ze 3-4 warstwy, czyli ok. 1mm. Najlepiej użyj wężyków o większej średnicy. Spód bloku proponuję raczej płaski, nie cylindryczny, żeby nie trzeba było się męczyć mocno z podporami, i żeby łatwiej to było uszczelnić. Wówczas dyszą 0.25 powinien wyjść ładny wydruk.

 

PETG i ASA nie powinny sprawiać kłopotów przy -10, nie powinny pękać. Zakładam że ciśnienie robocze to będzie około atmosferycznego z niewielkimi odchyłkami :)

Edited by lkosz
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, MateuszW napisał:

No ja bym to zrobił maksymalnie duże, żeby woda odbierała ciepło od całej powierzchni peltiera. Jeśli wydruk i łączenie będzie szczelny, to spoko :) Może przyklej go silikonem dookoła zamiast uszczelek?

Mam Peltiera 20x20. Do Peltiera przypasuję kwadratową płytkę aluminium albo miedzianą na pastę termoprzewodzacą. Sama płytka będzie na ścisk przyśrubowana do dolnej części bloku wodnego.

 

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Ja podszedłem tak do tematu http://indexhamal.pl/astrofotografia/DRIER.htm

 

Wydajne jest.

Ja zamierzam jednak przedmuchiwać komorę suchym powietrzem doprowadzonym z zewnątrz. Zobaczymy....

 

1 godzinę temu, lkosz napisał:

wpusty na rurki zrób większe...

Zobaczę, jest mało miejsca bo jeszcze śrubki muszą być ale coś próbuje ;)

 

 

1 godzinę temu, lkosz napisał:

Spód bloku proponuję raczej płaski, nie cylindryczny, żeby nie trzeba było się męczyć mocno z podporami,

A to nie wiem o co chodzi. Jakimi podporami?

Link to comment
Share on other sites

22 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

A to nie wiem o co chodzi. Jakimi podporami?

Chodzi zapewne o podpory i mosty do druku - w skrócie drukujemy dodatkowe dzyndzle i podpórki, żeby element 3d dał się wydrukować jak w projekcie. Potem trochę usuwania nadmiarów i voila, dopiero mamy wydruk :) 

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

A to nie wiem o co chodzi. Jakimi podporami?

fragmenty zwisające pod kątem większym niż ileś tam (różnie się to ustawia, powiedzmy 55 stopni) muszą być podpierane od spodu, żeby się prawidłowo wydrukowały. Ty tam masz fragmenty 90stopni, które trzeba koniecznie podeprzeć. Można też obiekt ustawić na stole "do góry nogami" czyli z wlotami rur od spodu, tylko wtedy wydruk będzie brzydki od widocznej strony, albo trzeba będzie użyć podpór rozpuszczalną warstwą łączącą. Od strony łączenia z metalem będzie wymagał wyrównania i podszlifowania. Stąd wskazówka, żeby zrobić płaski kwadratowy spód z półokrągłym wcięciem na chłodziwo. Podpory tam i tak trzeba zrobić, ale będą wewnątrz, a więc niewidoczne, a najważniejsze: powierzchnia łączona z metalem będzie idealnie płaska.

Link to comment
Share on other sites

OK to może coś jeszcze prostszego. 

Ścianki mają przynajmniej 1mm. Płyki do mocowania dam z góry i z dołu dzięki czemu uniknę komplikacji, zwłaszcza że dwa kwadraty z aluminium potrafię sam wyciąć i podziurawić bez drukarki 3d :) Nacięcia na wlocie/wylocie mogę też sam zrobić nożykiem do tapet, żeby uzyskać kształt choinki ;) 

Wygląda to teraz tak:

blok.png.45f1a9f5ef81359dca8e21cc68636e63.png

 

blok_wodny_v2.stl

 

blok_wodny_v2.glb

Edited by Behlur_Olderys
Link to comment
Share on other sites

No wygląda ok, o ile dasz radę uszczelnić spód :D proponowałbym jeszcze zwiększyć dokładność renderu żeby wygładzić okrągłe powierzchnie. Zużycie filamentu 40cm (1.23g), czas druku 30 minut dyszą 0.25, warstwa 0.15, wypełnienie 100%

Pomysł z dziubaniem nożem przy wydruku... w osi Z... lepiej nie :) jeśli już jest konieczna, to lepiej zaprojektować choinkę w wydruku z kątem 45 stopni. Chociaż jak robiłem coś takiego, to nie była potrzebna. Wystarczyło że wężyk igielitowy ciasno opinał dyszę, opaska zaciskowa była tylko dla pewności żeby się nie zsunął.

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.