Jump to content

M31 by holeris


holeris
 Share

Recommended Posts

Wszyscy mają Andromedę, mam i ja :)

W zasadzie miał to być test nowego montażu, ale wyszło całkiem przyzwoicie. Z montażu i reszty nowego sprzętu również jestem zadowolony. Jeszcze w najbliższym czasie czeka mnie dorobienie dedykowanej przejściówki w Serwisie Astro.

Materiał z dwóch sesji, łącznie 4 h 38 minut w klatkach po 2 minuty. Niechcący zrobiłem z gainem 13 (zamiast unity gain 10). W nowej wersji APT inaczej się to ustawia i nie dopatrzyłem.

William Optics GT81 @ f/4.72, QHY168C + IR-Cut, RST-135

 

Wersja z gwiazdami:

M31_18-21_09_2020.thumb.jpg.c5f97c1e646fe9b9aa3b93a2b3d829ce.jpg

I bez:

M31_18-21_09.2020_starless.thumb.jpg.dfe381ea1a0e57d2e146ba8e49bc4f99.jpg

Edited by holeris
 • Like 9
Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, Grzędziel napisał:

Hmm... bez gwiazd...

A ja myślałem, że galaktyka to właśnie układ miliardów grawitacyjnie związanych ze sobą gwiazd.  

Tamte gwiazdy są, choć się pewnie część zagubiła przy tym całym odgwieżdżaniu. Tylko te nasze, najbliższe ustąpiły miejsca szerokokątnej koleżance :)

 

PS. Chyba trochę przesadziłem z saturacją :P

Link to comment
Share on other sites

Wersja z ciut mniej agresywnym podejściem do koloru na mgławicy oraz wyrównanym w fitswork tle (tak, flatów nie było).

Bardzo Was proszę o jakieś słowa krytyki, żeby człowiek wiedział nad czym ma pracować.

M31_18-21_09.2020_v2.thumb.jpg.d551819cc8372806323e0bc32ee6e258.jpg

Edited by holeris
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23 godziny temu, holeris napisał:

RST-135

No ładne cacko panie. 

I jak po przesiadce na tego małego dzika?

 

Jak wyciągasz fotę, krzywymi, czy levelsami? W ogóle w czym to obrabiasz? Sam nazbierałem niedawno 7h na M31 i jest tam bardzo dużo sygnału. Wydaje mi się, że chcesz zrobić z niej 3d, ale masz problem z wyjęciem światła "na wierzch". 

 

Link to comment
Share on other sites

Teraz, count.neverest napisał:

na tego małego dzika?

Hahahaha :laughing1:

Dzik nie jest ani trochę zły, ani dziki. Nadzwyczaj łatwo daje się oswoić. Ta M31 to w zasadzie pierwsze podejście do tematu, nie licząc wcześniejszej, dziewiczej sesji balkonowej. Guiding przez PHD2 prowadzi przyzwoicie. Przy drugiej sesji RMS na poziomie 0.8 przy czasach 500ms i MinMo ustawione na 0. Jak się z dzikiem trochę bardziej oswoję, to dorzucę kilka słów od siebie w wątku z recenzją.

 

Obrabiam w PS. Wyciągam krzywymi. Używam też maski z mgławicy, żeby chronić jądro. Oddzielam też mgławicę od gwiazd jak już jest w miarę wyciągnięte. Dalej selektywne wyciąganie słabszych partii, odrobina wyostrzania, match kolor kilka razy i gotowe. Później mi się efekt nie podoba i od początku :D

 

Twój teleskop ma światło 3.3, więc Twoje 7h materiału vs. moje 4.5h na f/4.7 to niebo a ziemia. Świetna swoją drogą była ostatnio ta M31.

 

Mam jeszcze problemy z płaskim polem. Ale właśnie dzisiaj przyszło mi koło filtrowe i oddaję sprzęt do astro serwisu na dorobienie złączki i ew. poprawę kolimacji.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, HAMAL napisał:

I to jest baardzo dobry kierunek :) 100x lepiej

Dzieki. Jak teraz na to patrze, to nie wiem jak doszedlem do wniosku, ze wczesniejsze wersje nadaja sie do publikacji :laugh: no ale bez publikacji nie dostalbym porady i nie byloby postepu.

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, _Spirit_ napisał:

Jakaś moda na te starlesy? Rok mnie nie było na forum - to teraz tak trzeba ? :) 

Może moda, może fakt, że starnet działa tak skutecznie, może jedno i drugie :P Mi się takie wersje jako uzupełnienie głównego zdjęcia podobają :)

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Próbowałem zdjęcie obrabiać od początku, ale jakoś nie byłem zadowolony z efektu. Przysiadłem więc jeszcze raz do poprzedniej wersji. Zlikwidowałem szum tła (treshold na galaktykę + silny dust&scratches na reszcie) oraz szum na galaktyce (zwykłym reduce noice). Zmniejszyłem jeszcze saturację galaktyki oraz wyrównałem kolor tła - wcześniej było ciut za niebieskie. Widzę po innych wątkach, że silne odszumianie często się nie podoba, więc tym bardziej zależy mi na opiniach i głównie dlatego wystawiam swoją pracę pod publiczną krytykę. Ale nie tylko o szum chodzi. Jak się teraz prezentuje? Co mogę poprawić? Co robię źle? Każda taka uwaga jest dla mnie na wagę złota, więc śmiało, proszę, nalegam wręcz :emotion-5:

M31_18-21_09.2020_v3.3_M.thumb.jpg.60f0a472bd0e9031ac466749fd880bbd.jpg

Edited by holeris
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.