Skocz do zawartości

M31 by holeris


holeris

Rekomendowane odpowiedzi

Wszyscy mają Andromedę, mam i ja :)

W zasadzie miał to być test nowego montażu, ale wyszło całkiem przyzwoicie. Z montażu i reszty nowego sprzętu również jestem zadowolony. Jeszcze w najbliższym czasie czeka mnie dorobienie dedykowanej przejściówki w Serwisie Astro.

Materiał z dwóch sesji, łącznie 4 h 38 minut w klatkach po 2 minuty. Niechcący zrobiłem z gainem 13 (zamiast unity gain 10). W nowej wersji APT inaczej się to ustawia i nie dopatrzyłem.

William Optics GT81 @ f/4.72, QHY168C + IR-Cut, RST-135

 

Wersja z gwiazdami:

M31_18-21_09_2020.thumb.jpg.c5f97c1e646fe9b9aa3b93a2b3d829ce.jpg

I bez:

M31_18-21_09.2020_starless.thumb.jpg.dfe381ea1a0e57d2e146ba8e49bc4f99.jpg

Edytowane przez holeris
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Grzędziel napisał:

Hmm... bez gwiazd...

A ja myślałem, że galaktyka to właśnie układ miliardów grawitacyjnie związanych ze sobą gwiazd.  

Tamte gwiazdy są, choć się pewnie część zagubiła przy tym całym odgwieżdżaniu. Tylko te nasze, najbliższe ustąpiły miejsca szerokokątnej koleżance :)

 

PS. Chyba trochę przesadziłem z saturacją :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja z ciut mniej agresywnym podejściem do koloru na mgławicy oraz wyrównanym w fitswork tle (tak, flatów nie było).

Bardzo Was proszę o jakieś słowa krytyki, żeby człowiek wiedział nad czym ma pracować.

M31_18-21_09.2020_v2.thumb.jpg.d551819cc8372806323e0bc32ee6e258.jpg

Edytowane przez holeris
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, holeris napisał:

RST-135

No ładne cacko panie. 

I jak po przesiadce na tego małego dzika?

 

Jak wyciągasz fotę, krzywymi, czy levelsami? W ogóle w czym to obrabiasz? Sam nazbierałem niedawno 7h na M31 i jest tam bardzo dużo sygnału. Wydaje mi się, że chcesz zrobić z niej 3d, ale masz problem z wyjęciem światła "na wierzch". 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, count.neverest napisał:

na tego małego dzika?

Hahahaha :laughing1:

Dzik nie jest ani trochę zły, ani dziki. Nadzwyczaj łatwo daje się oswoić. Ta M31 to w zasadzie pierwsze podejście do tematu, nie licząc wcześniejszej, dziewiczej sesji balkonowej. Guiding przez PHD2 prowadzi przyzwoicie. Przy drugiej sesji RMS na poziomie 0.8 przy czasach 500ms i MinMo ustawione na 0. Jak się z dzikiem trochę bardziej oswoję, to dorzucę kilka słów od siebie w wątku z recenzją.

 

Obrabiam w PS. Wyciągam krzywymi. Używam też maski z mgławicy, żeby chronić jądro. Oddzielam też mgławicę od gwiazd jak już jest w miarę wyciągnięte. Dalej selektywne wyciąganie słabszych partii, odrobina wyostrzania, match kolor kilka razy i gotowe. Później mi się efekt nie podoba i od początku :D

 

Twój teleskop ma światło 3.3, więc Twoje 7h materiału vs. moje 4.5h na f/4.7 to niebo a ziemia. Świetna swoją drogą była ostatnio ta M31.

 

Mam jeszcze problemy z płaskim polem. Ale właśnie dzisiaj przyszło mi koło filtrowe i oddaję sprzęt do astro serwisu na dorobienie złączki i ew. poprawę kolimacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, _Spirit_ napisał:

Jakaś moda na te starlesy? Rok mnie nie było na forum - to teraz tak trzeba ? :) 

Może moda, może fakt, że starnet działa tak skutecznie, może jedno i drugie :P Mi się takie wersje jako uzupełnienie głównego zdjęcia podobają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Próbowałem zdjęcie obrabiać od początku, ale jakoś nie byłem zadowolony z efektu. Przysiadłem więc jeszcze raz do poprzedniej wersji. Zlikwidowałem szum tła (treshold na galaktykę + silny dust&scratches na reszcie) oraz szum na galaktyce (zwykłym reduce noice). Zmniejszyłem jeszcze saturację galaktyki oraz wyrównałem kolor tła - wcześniej było ciut za niebieskie. Widzę po innych wątkach, że silne odszumianie często się nie podoba, więc tym bardziej zależy mi na opiniach i głównie dlatego wystawiam swoją pracę pod publiczną krytykę. Ale nie tylko o szum chodzi. Jak się teraz prezentuje? Co mogę poprawić? Co robię źle? Każda taka uwaga jest dla mnie na wagę złota, więc śmiało, proszę, nalegam wręcz :emotion-5:

M31_18-21_09.2020_v3.3_M.thumb.jpg.60f0a472bd0e9031ac466749fd880bbd.jpg

Edytowane przez holeris
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.