Skocz do zawartości

Jajcowate gwiazdki


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Z mojego nieguidowanego setupu takahashi em-10 + Canon 6D + Canon 200 2.8L gwiazdki wychodzą lekko jajowate. Zauważyłem to już jakiś czas temu i założyłem z miejsca że jest to efekt przesunięcia wynikający z prowadzenia. Bez guidowania nawet 3 minutowe ekspozycje nie mają racji bytu, tak wtedy założyłem. Jednak wczorajszej przetestowałem setup nieco dokładniej dla rozmaitych czasów. Wynik był zadziwiający, dla czasów 3, 5 i.... 10 minut (!!) jajowatość gwiazd była dokładnie taka sama, przesunięcie nie powiększało się ani o piksel. Wniosek jest dla mnie zatem jeden, nie może to być kwestia prowadzenia gdyż przesunięcie powiększałoby się wówczas wraz z długością ekspozycji a montaż.... prowadzi chyba na prawdę nieźle (10min!!). Czy zatem problemem jest obiektyw ? Wada optyczna ? A może ugięcie grawitacyjne względem body ? Lub może jakiś luz na osi deklinacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej crop ze srodka kadru dla ekspozycji 10 minut. Przesłona ze względu na środek miasta przymknięta do f/10 (inaczej niebo robiło się białe). Generalnie to przesunięcie jest identyczne dla 3, 5 i 10 minut. Jednak po bokach kadru gwiazdki rozchodzą się dużo bardziej niż w centrum jeśli otworze przesłonę do f/4

test.jpg

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki czas obrotu ślimaka ma ten montaż? 

To że na 5, 10, 15min sa pojechane jest oczywiste ponieważ błąd PE z każdym obrotem ślimaka nakłada się. Do tego dryf i masz pozamiatane. 

 

Sprawdz jaki minimalny czas można działać z gwiazdkami okrągłymi lub akceptowalnie, minimalnie pojechanymi. To będzie dobry wyznacznik do dalszych działań. 

 

 

Edit. Jak wszystkie klatki za w tym samym miejscu (brak dryfu) to tylko się cieszyć ze biegun masz ok. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas obrotu ślimaka 10 min

Dlaczego w takim razie na wszystkich klatkach sa pojechane w takim samym stopniu ? Wraz z większym czasem ekspozycji nie sa pojechane bardziej (identycznie to wygląda jak powyżej na zdjęciu przy 10 min i przy 3)

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.