Skocz do zawartości
  • 0

Jaki teleskop zakupić ?


Lonely_Sheppard

Pytanie

Witam 

Jestem tu nowy, i moje pojęcie o obserwacjach i teleskopach oparte jest na kilku dniach ciągłego przeglądania forów, poradników itp. Planuję zakup teleskopu w kwocie do 1500-1600 zł max. Mieszkam na wsi, ale prawdopodobne jest że za jakiś czas przeprowadzę się do miasta. Najbardziej zależałoby mi na sprzęcie do obserwacji nieba tzn planet, mgławic itp. Ale chciałbym go także w mniejszym stopniu móc wykożystać do obserwacji odległych krajobrazów. Z tego co wyczytałem, najlepszym wyborem był by dla mnie refraktor. Problem w tym że w internecie jest ogromny wybór, a ja nie mam pojęcia co wybrać aby się nie zawieść. Często problemem jest stabilność i słaba jakość wykonania w kwocie jaką mogę przeznaczyć na ten cel. Wiele też czytałem o teleskopach newtona i serce podpowiada mi aby jednak taki sprzęt wybrać. Dokładnie mam na myśli synte 8 na dobsonie. Ma duże możliwości co do obserwacji nieba i nie ma problemu ze stabilnością. Wyczytałem też że można zastosować w nim soczewkę odwracającą obraz, dzięki czemu może być użyty do obserwacji krajobrazu. Oczywiście nie jest do tego stworzony ale ciekaw jestem czy też sobie z tym poradzi. Pytanie też czy w mieście będę mógł z niego obserwować chociaż księżyc i jakieś większe planety, czy w ogóle się nie nada w takich warunkach ? Wiadomo czasem też bym go zabierał gdzieś po za miasto gdzie jest ciemno ale najczęściej bym go używał z domu. Przyszłościowo też rozważam dokupienie lepszych okularów, filtrów itd. Niestety w tej chwili najważniejsza jest decyzja odnośnie samego teleskopu. Prosiłbym Was o poradę, czy synta 8 może w moim przypadku się sprawdzić czy jednak zakupić jakiś refraktor ? Jeśli tak to jaki byłby w tej kwocie najlepszy. Z góry bardzo dziękuję za pomoc. Proszę o wyrozumiałość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Typowy montaż Dobsona, nie jest przeznaczony do obserwacji przedmiotów na ziemi. Popatrz na zdjęcia w internecie i wyobraź sobie, że teleskop musisz ustawić poziomo.

Pomyśl, gdzie będziesz miał okular i jak będziesz w niego patrzył? Do nieba zdecydowanie wygodniej.

A jeśli będziesz się przeprowadzał, to pomyśl również o miejscu z którego będziesz prowadził obserwacje. Jeśli to balkon, to barierka nie będzie pomagać :-).

Statyw, na którym teleskop będzie wyżej może okazać się lepszy. Typ montażu, to już kwestia preferencji. Ja wolę paralaktyczny, ale trzeba się do niego przyzwyczaić. Niektórzy nie przekonują się do niego nigdy i używają azymutalnych.

Może jest ktoś w pobliżu, do kogo mógłbyś pojechać i wypróbować różne montaże. Popytaj, tylko podaj gdzie mieszkasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Za 1000 do 1500zl Masz do wyboru sporo ciekawych teleskopów.

Zacznijmy od zaproponowanego przez Ciebie S8. 

To teleskop który jako jedyny w tym budżecie (Może udałoby się kupić też S10") pozwoli na udane obserwacje DS.

Widoki będą naprawdę ciekawe. Planety też zobaczysz i to całkiem ładnie. 

Jednak przeprowadzka do miasta i obserwacje z tamtąd takim sprzętem to profanacja.

Inny możliwy zakup to SkyWatcher, Celestron czy Bresser 90/900 na montażu klasy EQ3.2.  To dobry sprzęt w swojej klasie cenowej. Zastosowanie kątówki 45° da obraz ziemski.  Będzie prosty w użytkowaniu ale niestety nakierowany raczej na planety i jaśniejsze DS. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Złotym środkiem byłby SCT 8 na montażu AZ 4, ale to przekracza podany budżet.

W tej cenie jeśli chcesz pogodzić obserwacje dzienne i w nocy to tak jak kolega wyżej zaproponował refraktor 90/900, ewentualnie MAK 127 z giełdy. 

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ogólnie myślę też w taki sposób że mam auto i że nie ma problemu aby gdzies podjechac ze sprzętem po za miasto. Posiadając refraktor na montażu paralaktycznym mogę prowadzić obserwacje z balkonu, w zasadzie codziennie o ile jest czyste niebo. W dodatku można przez niego obserwować krajobraz. Natomiast przy np. Syncie na dobsonie rzeczywiście to odpada. Także przy obserwacjach z balkonu będzie ciężko. Teraz rodzi mi się w głowie pytanie, które praktycznie zadecyduje o wszystkim. Czy widoki syntą po za miastem są tak ciekawe, że warto zrezygnować z zalet refraktora na statywie paralaktycznym ? Z życia wiem że czasem warto zrezygnować z małych udogodnień na rzecz czegoś co da lepsze rezultaty. Rzadko kiedy dostajemy coś do wszystkiego. Nie mam tylko pojęcia jak jest w tym konkretnym przypadku. Kiedy miałem 13 lat, dostałem swój pierwszy teleskop. Był to jakiś tani refraktor. Jako dziecko widoki przez niego mnie zaciekawily. Teraz chciałbym do tego wrócić po 15 latach. Natomiast teraz nie mam pojęcia czego się spodziewac spoglądając przez okular skierowany w niebo. Nie mam porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Lonely_Sheppard napisał:

nie mam pojęcia czego się spodziewac spoglądając przez okular skierowany w niebo. Nie mam porównania.

Refraktor 90/900 czy Mak 127 będzie dobry do obserwacji dziennych, wieczorem do planet, Księżyca, gromad otwartych. 

Do gromad kulistych, mgławic potrzebujesz znacznie więcej światła czyli soczewki 150 mm lub lustra 200 mm. To według mnie takie minimum. W relacji cena/możliwości lustro 200 mm wychodzi najkorzystniej czyli Synta/GSO 8 cali. Gdybyś kupił z giełdy to starczy jeszcze na jakiś lepszy okular. Zestawowe są miernej jakości. Zapomnij jednak o obserwacjach ziemskich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
37 minut temu, Lonely_Sheppard napisał:

 Czy widoki syntą po za miastem są tak ciekawe, że warto zrezygnować z zalet refraktora na statywie paralaktycznym ? 

8" to  pięciokrotnie więcej światła niż 90mm. Tym samym zasięg zwiększa się o 1,7mg a to dużo. Wierz mi, że mgławice takie jak Pierścień czy Hantle lub Sowa  są do zobaczenia małym refraktorem lub MAKiem, ale dopiero właśnie to osiem cali daje możliwosść studiowania  ich struktór. Dla obserwacji DS zasada jest prosta. Wiecej cali to więcej szczegółów. Więcej światła i większa rozdzielczość. Ale nie namawiam usilnie na 8" bowiem refraktor 90mm jes naprawde fajnym sprzetem. 127mm MAK jest jeszcze ciekawszą alternatywą ale czas chłodzenia jest znacznie wydłużony. Jak widzisz wszystko ma zalety i wady. 

Ja obserwuje S14" nawet planety i mogę Cię zapewnić, że w dobrych warunkach wszelkie APO czy ED wymiękają że względu na szczegół. Choć planety nie są tak idealne to jednak rozdzielczość i możliwość przy tym zastosowania dużych powiększeń jest nieoceniona. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witaj. Moim wyborem jest jednak refraktor 90/1000 (własnej roboty). Dlaczego - lubię postawić go nad morzem i oglądać dalekie statki, widoki, samoloty. Lubie też kosmos i daje mi też w tym satysfakcję. Z okularem 30mm nawet mgławice niektóre widać. Nie wyobrażam sobie Newtona do tych celów. Z pryzmatyczną kątówka daje ziemski obraz i szerokie pole w okularze. Do ptaków tez używam. Zrobiony tak, by ostrzył z 20 metrów, wtedy obraz ptaszków bajka. Pozdrawiam
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na początku przygody z astronomią najlepszym sprzętem jest 8 calowy Newton 1200mm na montażu Dobsona, najlepiej GSO ale niekoniecznie. Wyciag powinien mieć mikrofokuser, najlepiej gdy to wyciąg Crayforda a nie Rack&Pinion. 

Takim teleskopem zobaczysz "o niebo" więcej niż długą rurką z otworkiem na końcu. Fizyki nie da się oszukać. 

I ten teleskop należy polecać na początku o ile nie ma innych okoliczności przyrody. 

Ma najlepszy stosunek cena do możliwości. 

Można odsprzedać na giełdzie za podobną kwotę. 

To jest teleskop do oglądania nieba. Nie do oglądania ptaszków czy innych panienek. 

Kup z giełdy, nie będziesz żałować. Przeprowadzisz się do miasta, albo sprzedasz, albo będzie na wyjazdy. 

Najbardziej uniwersalny jest rzeczywiście chyba SCT8. Ale to na przyszłość. 

Jeśli jednak Newton nie z jakichś powodów, to ultra mobilnym zestawem będzie AR-102XS 102/460 OTA na montażu AZ4. 

Poczytaj o nim przed zakupem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czytając komentarze, posiłkując się także wiedzą z innych stron, postanowiłem wybrać synte 8 na dobsonie. Myśląc logicznie, jak będę mieszkał w mieście, gdzie jest bardzo jasno, moje obserwacje raczej nie będą zbyt ciekawe. Myśląc takim tokiem, tak czy siak będę musiał wybierać się po za miasto. Jeśli chodzi o krajobrazy, no cóż mam nadzieje że piękny obraz nieba mi wystarczy :) Mam natomiast jeszcze pytanie o giełde na forum. Napisane tam jest, że jest tylko dla użytkowników, którzy zamieścili minimum 20 postów. Czyli jak jestem nowy to nie mogę z niej korzystac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.