Skocz do zawartości
  • 0

ZWO EAF i GSO RC OTA 10''


AURIOL

Pytanie

Witam wszystkich na największym forum w Polsce.

 

Mam oto takie pytanie.

Postanowiłem zajrzeć tutaj ponieważ zachciało mi się dodać EAF do GSO RC OTA 10''.

Może ktoś jest w posiadaniu takiej optyki i stosuje to rozwiązanie.

Jak nie znajdę tutaj odpowiedzi poszukam dalej, ale z góry dziękuję za chęci.

Poniżej fotka mojej tuby GSO, którą używam już od długiego czasu.

 

 

Edytowane przez AURIOL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Do Celestrona NexStar

featured_preview_20200229_102427.jpg

i Meade LX90

featured_preview_0.jpg

montują za pomocą dodrukowanych platform.

 

Widzę też, że można dokupić taki zestaw do Celestrona C8 i C9

https://agenaastro.com/zwo-eaf-bracket-for-celestron-c8-and-c9-25-sct-telescopes-zw-eaf-c8-c925.html

Możliwe, że będzie pasować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, AURIOL napisał:

Zamykam temat. Właśnie dostałem odpowiedź od ZWO.

 

Nie jest mi akurat to potrzebne, ale mógłbyś podzielić się tą odpowiedzią?

Forum jest często wykorzystywane do szukania rozwiązania problemów i szukania odpowiedzi, wiec może w przyszłości komuś się przydać to, co Ty już wiesz :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam!

Masz rację - Forum jest często wykorzystywane do szukania rozwiązania problemów i szukania odpowiedzi, wiec może w przyszłości komuś się przydać to, co Ty już wiesz.

Jak zapewne wiesz moja "tuba optyczna" jest dość specyficzna z uwagi na jej wagę i gabaryty. Wymaga montażu z górnej pułki itd...

Jak pisałem wcześniej wpadłem na pomysł aby dodać EAF do GSO RC OTA 10'' ponieważ wykorzystuję produkty firmy ZWO.

Porad  szukałem tutaj oraz w serwisie ZWO.

 

I znalazłem podobne zapytanie tutaj: https://bbs.astronomy-imaging-camera.com/viewtopic.php?f=8&t=10386

Odpowiedź była poniżej. :emotion-5:

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przepraszam za mały off-topic- jak się sprawuje ten RC? W perspektywie roku albo dwóch zastanawiam się nad RC, choć może oczko mniejszym. Spotykałem się z opiniami, że jakość wykonania GSO i mechanika trochę nie dorastają do precyzji i stabilności kolimacji wymaganej przez ten układ optyczny. Z drugiej strony- cena jest bardzo atrakcyjna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witaj Herbert!

Obecnie nie mam za dużo czasu, ale chętnie udzielę tobie pewnych informacji na temat RC.

RC 6'' z pewnością jest zdecydowanie tańszy, ale różnica w cenie pomiędzy 6'' a 10'' ma znaczenie. Głównie chodzi o światło, które wpada do tuby.

W recenzjach tych dwóch RC wszyscy polecają  RC 10'' Gdybyś się zdecydował na jego zakup to czeka cię drugi wydatek na hybrydowy montaż paralaktyczny o wiele droższy niż tuba.

Ja posiadam ORION ATLAS AZ/EQ-G GoTo. Moja prywatna opinia jest że jestem  z niego bardzo zadowolony. Ale musisz wiedzieć że nie jest to sprzęt mobilny tylko stacjonarny.

 

Więcej informacji udzielę tobie za parę dni.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 8.10.2020 o 20:52, Herbert West napisał:

Przepraszam za mały off-topic- jak się sprawuje ten RC? W perspektywie roku albo dwóch zastanawiam się nad RC, choć może oczko mniejszym. Spotykałem się z opiniami, że jakość wykonania GSO i mechanika trochę nie dorastają do precyzji i stabilności kolimacji wymaganej przez ten układ optyczny. Z drugiej strony- cena jest bardzo atrakcyjna...

 

W dniu 15.10.2020 o 17:08, AURIOL napisał:

Witaj Herbert!

Obecnie nie mam za dużo czasu, ale chętnie udzielę tobie pewnych informacji na temat RC.

RC 6'' z pewnością jest zdecydowanie tańszy, ale różnica w cenie pomiędzy 6'' a 10'' ma znaczenie. Głównie chodzi o światło, które wpada do tuby.

W recenzjach tych dwóch RC wszyscy polecają  RC 10'' Gdybyś się zdecydował na jego zakup to czeka cię drugi wydatek na hybrydowy montaż paralaktyczny o wiele droższy niż tuba.

Ja posiadam ORION ATLAS AZ/EQ-G GoTo. Moja prywatna opinia jest taka, że jestem  z niego bardzo zadowolony. Ale musisz wiedzieć że nie jest to sprzęt mobilny tylko stacjonarny.

 

Więcej informacji udzielę tobie za parę dni.

 

Witam ponownie!

 

Kontynuując temat RC 6 masz tu trzy linki - "RECENZJE" Warto również poczytać na forach zagranicznych.

1. https://astrofotografia.eu/gso-rc-6-cali/

2. http://deltasky.pl/astrofotografia-z-do-gso-rc6/

3. https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-ritchey-chretien-pro-rc-154-1370-ota/p,53809

 

Mała uwaga: Nie sugeruj się nazwami np. GSO RC Ritchey-Chretien 6" 150/1350 f/9 OTA  a  Omegon Ritchey-Chretien Pro RC 154/1370 OTA

Optyka jest ta sama a wygląd zewnętrzy może się nieco różnić np. nadrukiem na tubie i kolorystyką pewnych elementów żeby przyciągnąć potencjalnego klienta.

 

Systemy RC nadające się do przyzwoitej astrofotografii, która zaczynają się od 8'' średnicy lustra.

Weź też pod uwagę, że taki RC 6'' ma światłosiłę f/9, więc czas naświetlania będzie spory.

Ale jak na początek chcesz zainwestować w RC 6'' ta decyzja zależy oczywiście od ciebie.

Ja uważam że minimum to 8''.

Albo zdecydować się na inną konstrukcję optyczną.

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Zmieniłem plany i przez długi czas nie będę polował na RC czy coś innego z dłuższymi ogniskowymi.

 

Kupiłem Maksutova-Newtona, który w zasadzie robi wszystko czego chcę: ogniskowa 1000 mm, nie za dużo i nie za mało, apertura 190 mm, nie trzeba żadnych korektorów, minimalna koma- do pominięcia, ładnie naświetli sensor 4/3.

I do wizuala jest znakomity.

 

W odleglejszej przyszłości (kilka lat) pewnie będę chciał sięgnąć dalej i pewnie zrobię to za pomocą RC. 

 

Dzięki raz jeszcze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo dobry wybór - gratulacje.

Przemysł optyczny rozwija się cały czas

Oto dwa ostatnie newsy ze świata optyki:

 

1. https://www.astroshop.pl/teleskopy/unistellar-teleskop-n-114-450-evscope/p,63955

 

2. https://www.astroshop.pl/teleskopy/vaonis-refraktor-apochromatyczny-ap-80-400-stellina/p,63162

 

Wiem, ceny są zaporowe ale te nowinki tyle kosztują.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez AURIOL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Widziałem recenzje tych urządzeń. Nie jestem pod wielkim wrażeniem, muszę powiedzieć :-)To nie dla mnie. Dobra rzecz dla kogoś, kto jest zainteresowany astronomią ale jest uczulony na całą techniczną jej stronę. Dla mnie zawiłości i wyzwania techniczne to istotna część tego zajęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.