Jump to content

Balkonowy Triplet Smoka


fizyk5
 Share

Recommended Posts

28 minut temu, Renioo napisał:

Czy to jakiś crop czy ten TS pokrywa całą ASI071?

 TSFlat2,5 - 2,5"-Bildfeldkorrektor ohne Brennweitenveränderung: Der Korrektor wird mit dem M68 Anschlussgewinde verschraubt. Der Arbeitsabstand ab dem M69-Anschlussgewinde des Flatteners ist 106 mm. Wir empfehlen den TSFlat2,5 für Kameras mit Vollformatsensoren.
 TSRed279 - 2"-Photoline-Reducer und Korrektor: Der 0,79fach-Korrektor reduziert die Brennweite des Apos auf 379 mm und erhöht die Lichtstärke von f/6 auf f/4,74. Der Reducer wird direkt an die 2"-Steckhülse geklemmt. Der Arbeitsabstand ab dem T2-Gewinde ist 61 mm. Wir empfehlen den Reducer für Kameras bis APS-C-Format-Sensoren. Für die Adaption einer DSLR-Kamera benötigen Sie zum Beispiel:
 TSRed379 - 3"-Photoline-Reducer und Korrektor: Dieser 0,79fach-Korrektor reduziert die Brennweite ebenfalls auf 379 mm und erhöht die Lichtstärke auf f/4,74. Der Arbeitsabstand ab dem M48-Gewinde ist 61 mm. Der Reducer wird mit dem M68 Anschlussgewinde verschraubt. Wir empfehlen den Reducer für CCD-Kameras mit größeren Sensoren und für DSLR-Kameras mit Vollformatsensoren.
W każdej z opcji (a także "na surowo" - bez dodatkowej optyki) pokrywa APS-C

Link to comment
Share on other sites

Lewy dolny też jest dziabnięty, czerwień jest ogniskowana za blisko - zapewne kwestia kolimacji soczewek w celi, co z resztą widać - przyjrzyj się obrazom jasnych gwiazd - każda ma dwa ciemne "ramiona", na godzinie "12" i na "3". To chyba efekt zbyt mocnego ściśnięcia którejś z soczewek.

Ja swoim działam / działałem niemal tylko wizualnie i Księżycowo.

 

Czy dobrze widzę, że Twój reduktor jest wkręcony na gwint M63 w rurę wyciągu?

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, Marcin_G napisał:

Lewy dolny też jest dziabnięty, czerwień jest ogniskowana za blisko - zapewne kwestia kolimacji soczewek w celi, co z resztą widać - przyjrzyj się obrazom jasnych gwiazd - każda ma dwa ciemne "ramiona", na godzinie "12" i na "3". To chyba efekt zbyt mocnego ściśnięcia którejś z soczewek.

Ja swoim działam / działałem niemal tylko wizualnie i Księżycowo.

 

Czy dobrze widzę, że Twój reduktor jest wkręcony na gwint M63 w rurę wyciągu?

Tak, dobrze widzisz.

Inny egzemplarz trochę lepiej rysował gwiazdki. Też go reklamowałem.

Zerknij na prawy górny róg zdjęcia.

 

Marcin_G napisał:   "Ja swoim działam / działałem niemal tylko wizualnie i Księżycowi."

Należy zatem przyjąć na wiarę, że Twój model jest pozbawiony wad.

 

128.jpg.2f30969ba972ca817106c59fd8ce75b2.jpg

Link to comment
Share on other sites

A nie rozważałeś opcji nieosiowego zamontowania sensora? To ostatnie zdjęcie ma zdrowe obrazy gwiazd.

 

A co do mojego egzemplarza - nie wiem jak jest fotograficznie w rogu klatki, ale przy bardzo dużych powiększeniach wizualnie mam książkowe wręcz obrazy krążków dyfrakcyjnych.

Link to comment
Share on other sites

Fragment odpowiedzi ze sklepu:

Refraktor-Objektive haben unter der Tauschutzkappe mehrere Schrauben an der Linsenfassung. Diese Schrauben "halten " die einzelnen Linsen in der jeweiligen Position in der Fassung. Man kann bei einer verspannten Optik diese Schrauben minimal lösen, dann ist die Verspannung meist auch schon behoben.

 

Sie können versuchen, die Verspannung selbst zu lösen (also minimales lösen der Schrauben). Sollte das nichts bewirken, melden Sie sich bitte wieder.

Link to comment
Share on other sites

To dla mnie nic nowego - sam walczyłem kiedyś z trypletem 100mm w ten sposób.

Poza tym taka rada udzielona przez sklep osobie bez doświadczenia to tylko pchanie się w niepotrzebne problemy.

A Ty próbowałeś? Założyć okular dający powiększenie około 150-200x i popatrzeć na pierścienie dyfrakcyjne oraz na obrazy przed- i zaogniskowe?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.