Skocz do zawartości
  • 0

Refraktor SW Travel 102/500


cwic

Pytanie

Witam,

Drogą giełdową nabyłem refraktor SW102/500, który był używany flattenerem WO x0,8 i pod to został skrócony, tylko nie wiadomo dokładnie ile, podobno 4-5cm.

Zmierzyłem długość czarnej tuby, to 16cm, ma  ktoś może taki refraktor i mógłby zmierzyć długość tej czarnej części tuby u Siebie?

 

Druga sprawa to jak liczyć ile potrzebuję toru żeby wyostrzyć z kątówką i bino? Wszelkie wskazówki i linki mile widziane.

 

Pozdrawiam

Adam

IMG_20200928_185343.jpg

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
10 minut temu, Ajot napisał:

80% dobrze skorygowanego pola w f/5 to mało?

 

Jaki więc polecasz okular 24mm o podobnym polu do f/5?

 

Dla mnie na tyle mało, że zmieniłem refraktor f/5 na f/5,8 a ES 24 został, bo to fajny okular.

Nie polecam innego 24, bo nie mam.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 19.02.2021 o 20:04, Marek_N napisał:

 

A "Fraunhofer" to nie jest synonim achromatu tylko sposób ułożenia soczewek w obiektywie (-> kron - przerwa - flint) ;)

Nie napisałem, że to synonim. A przecież niemal wszystkie achromaty aktualnie na rynku to Fraunhofery, a nie Stainhalle....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem, czy ktoś już o tym wspomniał - za duzo czytania na moje wysłużone oczy - ale  przy przymiarkach

zastosowania bino i oczywiście zaostrzenia nim -  pamiętaj cvic , że najkrótszy tor optyczny ma kątówka Baadera w systemie T2/T2 - któraś z lusterkiem , jest ich tam kilka rodzajów i cen. 

 

Nawet klasyczna kątówka 1,25 cala 90 st. ma dłuższy tor optyczny od T2/T2.  Więc trzeba raczej wkalkulować w wydatki ten rodzaj kątówki  - a nie jest tania !

 

Ale bez dyskusji : wcześniej postaw ten dom, posadź dąb i spłódź potomka , koniecznie syna - by spełniło się stosowne powiedzenie.

A jeśli już go masz ( syna )  a nie masz córki - to wcześniej  o to się postaraj , niż o nasadkę i ostrzenie.

Abyś nie miał  w końcu zaostrzonego - ale noża  ;)  :) Bo to mogło by być niebezpieczne dla zrealizowania wszystkich trzech podstawowych zadań  mężczyzny ;):) 

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.