Skocz do zawartości
  • 0

Parka pod planety do Mak127


Siejek

Pytanie

Witam serdecznie!
Poradźcie proszę Koleżanki i Koledzy..
Po przeczytaniu 742 stron na 16 forach zakupiłem Maka127, do niego statyw EXOS2 oraz nasadkę bino WO razem z będącymi w zestawie okularami 20mm/66. 
Pojechaliśmy ostatnio rodzinnie w górki no i zabrałem ze sobą sprzęt, bo jedna noc miała być bezchmurna.. oczywiście nie wziąłem lunetki tej szukaczowej.. no i pomijając fakt, że jestem tak wielkim kaleko-początkującym, że wycelowanie w Saturna, którego widziałem na niebie zajęło mi chyba z .. 5 minut to jak już się udało to uśmiech na twarzy się pojawił bardzo szeroki :-)
Ale chciałoby się zobaczyć bliżej i więcej.
Poczytałem dalsze 17 stron na 4 różnych forum i przeczytałem, że na podwarszawski kiepski seeing i planety raczej nie w zenicie to źrenica wyjściowa z przedziału 1-1,5mm, kalkulator w dłoń i wychodzi, że okulary rzędu 11-18mm oczywiście z jak naszerszym polem.. ale w innym miejscu na forum piszą, że zakładali na mojego Maka 9mm i też było ok...
Szkoda, że nie ma nocnych sklepów astro to bym w nocy podjechał, podpiął parkę 9mm / 11mm / 14mm i wybrał.. kupowanie przez internet i później odsyłanie jakoś mi się słabo widzi.. niestety moją branżę Covid wręcz zdmuchnął więc czasy krezusostwa permanentnie odeszły w siną dal i mogę sobie pozwolić na tylko jedną parę lepszych okularów, więc powiedzcie proszę, które?

ES 11/82?
ES 14/82?
ES 8.8/82?
a może coś zupełnie innego?
A może znacie sklep, który sprzeda mi wszystkie 3 parki a po decyzji przyjmie zwrot pozostałych dwóch?

pozdrawiam
Michał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

BCO 18mm dają w bino bardzo dobrej jakości obraz, ale powiększenie nie jest jeszcze aż tak duże żeby zadowalało do końca. Dlatego dokupiłem parkę GSO PL 12mm i dopiero teraz np. Mars odpowiada mi rozmiarem. Jednak Mars jest specyficzny, gdyż ma dużą jasność powierzchniową i użycie takiej źrenicy wyjściowej jak z tymi 12mm jest dozwolone, a nawet wskazane. Saturn będzie już dość mocno przyciemniony, choć może jeszcze akceptowalny, to już kwestia gustu. Z kolei @dexter77 kupił 2xBCO 10mm do bino. Jestem ciekaw jego wniosków, czy jasność już nie będzie zbyt mała itd. ESy raczej mijają się tu z celem, jedyne gdzie to pole wniosłoby jakąś korzyć to Księżyc.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przede wszystkim ESy to okulary do DSów, a nie do planet. Przetestowałem sporo parek na maku 127: 10 plossl, 12 gso plossl, 15 gso sv, 20 plossl, 25 plossl, 25 gso plossl, 10bco, 18bco, a na dniach będę testował parki 32 bco.

Generalnie obserwacje planet w dużej mierze zależą od warunków i nie zawsze można zejść do 9-10mm. Jeśli obserwujesz z nasadką bino to temat ogniskowej nieco się komplikuje. Jaką używasz kątówkę? Zestawowa 1,25? Zestawowa 2"? Czy jeszcze jakąś inną?

Jeśli możesz pozwolić sobie tylko na jedną parkę to na 100% brałbym BCO 18. W mojej ocenie ta parka sprawdzi się w 90% obserwacjach obiektów US. Znakomita jakość obrazu, transmisja, wygoda obserwacji. Posiadając 18 pozbyłbym się 20. Parka BCO 18 jest idealna na Księżyc, Jowisza, czy też Saturna.

 

Jeśli chodzi o Marsa to tutaj nieco się komplikuje - potrzeba większego poweru. Najlepiej wypada w parce 12 gso, ale jeśli są dobre warunki wtedy 10 bco pozamiata.

Rozumiem, że nie masz prowadzenia (ja również), ale wg mnie i tak lepiej mieć dobrą parkę z mniejszym polem niż średnią z większym. Do tego mak jest niewymagającym sprzętem i nie potrzebujesz tutaj okularów za 500 zł /sztuka.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Es-y to nie najlepszy wybór jako okulary planetarne. Spróbuj bco 18mm, a z krótszych ogniskowych coś około 12 mm, ostatnio używam Celestronów X-cel lx i jestem bardzo zadowolony. Dobre też będą TS HR lub BST Ed. 

Edytowane przez Piotrek K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Alice napisał:

Z kolei @dexter77 kupił 2xBCO 10mm do bino. Jestem ciekaw jego wniosków, czy jasność już nie będzie zbyt mała itd. 

Wciąż czekam na pogodę, po testach w mono na Marsie lepiej było w BCO 10 niż GSO 12, ale w bino jeszcze nie testowałem 10tek : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co za osioł ... w sumie zupełnie nie pomyślałem, że na co mi szerokie pole przy obserwacjach planet...

Z tą jedną parką to w sumie bardziej chodziło mi o sumaryczny budżet, założyłem, że nie przekroczę do następnych wakacji 1500zł na astro. Wasze propozycje idealnie wpisują się w mój biznes plan :-)

 Jeśli chodzi o kątówkę to mam zestawową 1.25 - czy tu jest jakieś miejsce na ulepszenia czy nie warto?

 

A poza US - na takie początkujące zwiedzanie nieba co polecicie?

 

Bardzo dziękuję za super szybkie odpowiedzi!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

GSO PL 12mm generalnie nie dają tak czystej diafragmy jak np. BCO i nie są tak dobre przy brzegach. Dla mnie to bez znaczenia, bo na EQ3-2 mam prowadzenie i trzymam planetę na osi. Generalnie nie pasuje mi mała średnica soczewek w nich, bo dłużej się "trafia" z rozstawem oczu, no ale nie ma tutaj ideału. Parka była tania, a power mi odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Alice napisał:

GSO PL 12mm generalnie nie dają tak czystej diafragmy jak np. BCO i nie są tak dobre przy brzegach. Dla mnie to bez znaczenia, bo na EQ3-2 mam prowadzenie i trzymam planetę na osi. Generalnie nie pasuje mi mała średnica soczewek w nich, bo dłużej się "trafia" z rozstawem oczu, no ale nie ma tutaj ideału. Parka była tania, a power mi odpowiada.

W takim wypadku najlepiej parka morfeuszy 12,5 - soczewka bez porównania :D Tylko do ceny trzeba dodać jedno zero za parkę :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Siejek napisał:

Co za osioł ... w sumie zupełnie nie pomyślałem, że na co mi szerokie pole przy obserwacjach planet...

Z tą jedną parką to w sumie bardziej chodziło mi o sumaryczny budżet, założyłem, że nie przekroczę do następnych wakacji 1500zł na astro. Wasze propozycje idealnie wpisują się w mój biznes plan :-)

 Jeśli chodzi o kątówkę to mam zestawową 1.25 - czy tu jest jakieś miejsce na ulepszenia czy nie warto?

 

A poza US - na takie początkujące zwiedzanie nieba co polecicie?

 

Bardzo dziękuję za super szybkie odpowiedzi!

 

Z kątówką 1,25 nie poszalejesz, aczkolwiek poszukaj jakiegoś długiego okularu w wersji 1,25 o dużym polu, może Hyperion 36mm 1,25 o pulu 72? Tylko już większa cena, nic też o nim nie słyszałem, więc musiałbyś poczytać, ale przy takiej źrenicy bez problemu zaliczysz w maku większość emek. Ale to w mono oczywiście. Bino + mak + ds = egipskie ciemności.

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Alice napisał:

W ogóle czekam jeszcze na okazję żeby przetestować parkę GSO PL 40mm w bino

Winieta będzie spora, mam parkę GSO 32mm i już jest winieta. Testy spokojnie możesz przeprowadzić w dzień na jasnym tle np. zachmurzonym niebie, pociemnienie będzie widać wyraźnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Alice napisał:

Właśnie mnie nie przekonują testy na jasnym niebie z jednej przyczyny: nie będą do tego używane :) Co z tego, że winieta będzie na niebie, skoro okulary będą używane nocą?

No ale jeżeli winieta będzie w dzień to taka sama będzie i w nocy, w przypadku planet nie ma większego znaczenia bo i tak trzymasz obiekt w centrum ale do księżyca nie za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pamiętam, że do Maka 127 miałem trzy pary okularów, które w zupełności zaspokajały moje potrzeby obserwacyjne w bino: 15mm, 20mm i 25mm. 20mm już masz. Jeśli kupisz  parki GSO SV albo SW/Starguider WA 66* 15mm (nowe w sklepie to koszt 140 zł za sztukę (taniej będzie na giełdzie albo na Ali), a do tego na początek jakieś 25mm-26mm, nawet kitowce 25mm od SW - to zmieścisz się w 400 zł. W Maku im mniej soczewek tym lepiej. Nie wiem nawet, czy budżetowe WA 20mm 66*, całkiem ostre i z dobrą transmisją, nie byłyby leprze od zestawowych WO 20mm, które kojarzę jako dość ciemne okulary.

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.