Skocz do zawartości

Syntetyczna luminancja vs. prawdziwa - w trzech zdaniach...


delaa

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Cały czas mam dylemat, proszę o oświecenie przez profesjonalistów - praktyków.

Przypadek koloru zbieranego OSC albo np. Ha + OIII zbierany jednocześnie przez dualbandowy filtr.

Czy jest istotna przewaga luminancji zbieranej kamerą mono vs. syntetyczna?

Zakładamy że koloru nie zbieram kamerą mono z filtrami. Kamera mono służy wyłącznie do L,

Kolor albo dualband zbierany jest w tym samum czasie przez OSC.

Czy lepszy wynik przewidujecie w taki sposób właśnie czy 

raczej podwajając ilość materiału dwoma kamerami kolorowymi.

Pomijam fakt większej rozwojowości układu OSC+MONO ze względu na mozliwość prawdziwego NB.

Pozdr - i zapraszam do dyskusji (nie jest to dyskusja czysto teoretyczna dla mnie wręcz przeciwnie ;-)

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie stąd pytanie - ale już mam OSC i mogę kupić albo drugą taką samą albo drugą mono - pojawia się pytanie z czym będzie większy fun, Mam bardzo krótkie okno do zdjeć w sensie czasu i miejsca, nie mam możliwości spakowania się i pojechania gdzieś - chyba ż ktoś mnie zabierze ;-) Ot taka sytuacja - chcę jak najefektywniej wykorzystać czas który mam na astrofotografię w sensie czasu na rejestrację. Stąd pomysł na podwójny setup. 

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Jakbym mógł to zapiąłbym po dwie takie same optyki, kamery i filtry. 

Zbieram w tym samym czasie ten sam filtr na obu kamerach. 

Żadne zabawy mono+osc. 

Jeżli już to na jednej mono L a na drugiej mono po kolei rgb. Czas rejestracji luminancji dla przeciętnej fotki galaktyki czy jakiejś ciemnotki mniej więcej tak się kształtuje T(L)=T(R)+T(G)+T(B).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wessel napisał:

Jeżli już to na jednej mono L a na drugiej mono po kolei rgb. Czas rejestracji luminancji dla przeciętnej fotki galaktyki czy jakiejś ciemnotki mniej więcej tak się kształtuje T(L)=T(R)+T(G)+T(B).

tylko ze w czasie pelni zbieranie rgb nie ma sensu, a drugiego np wodoru jak najbardziej tak (dotyczy oczywiscie jasnych obiektow).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tayson napisał:

tylko ze w czasie pelni zbieranie rgb nie ma sensu, a drugiego np wodoru jak najbardziej tak (dotyczy oczywiscie jasnych obiektow).

Oczywiście. I dlatego w kole z luminancją powinno być też coś z HST . Taki układ umożliwia zastosowanie dwóch kół 5 pozycyjnych. Np. L,OIII,SII a w drugim RGB i Ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.