Skocz do zawartości

Pytanie do posiadaczy nasadki bino WO


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, dexter77 napisał:

Cześć, czy w swoim bino WO od strony noska na wlocie macie takie przesunięcie elementu po jednej stronie? :) 
Nie pokrywa on całego przelotu, brakuje około 3mm. Czy wszystkie bino WO tak mają? :)

 

 

119948534_976767412796060_7875424523284674779_n.jpg

120015488_636936723905047_5068823031900699334_n.jpg

120025877_2488087981482937_5472796998784996274_n.jpg

W końcu wymieniłeś tego TSa na WO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Zauważyłem jeszcze jedną rzecz, przy spoglądaniu przez bino bez włożonych okularów w lewym gnieździe widać nachodzący fiolet na pole. To normalne? W prawym też jest, ale nie rzuca się tak w oczy i nie ścina pola. 

2020-10-29 14.22.54.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, dexter77 napisał:

Zauważyłem jeszcze jedną rzecz, przy spoglądaniu przez bino bez włożonych okularów w lewym gnieździe widać nachodzący fiolet na pole. To normalne? W prawym też jest, ale nie rzuca się tak w oczy i nie ścina pola. 

A może odwróć w celach testowych nasadkę o 180stopni i zobacz, czy dalej ten fiolet występuje? Może to jedno oko tak ma?

Poza tym niekiedy tor lewy i prawy mają trochę inną jasność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.09.2020 o 21:48, dexter77 napisał:

Cześć, czy w swoim bino WO od strony noska na wlocie macie takie przesunięcie elementu po jednej stronie? :) 
Nie pokrywa on całego przelotu, brakuje około 3mm. Czy wszystkie bino WO tak mają? :)

 

 

119948534_976767412796060_7875424523284674779_n.jpg

 

 


Hej. Według mnie takie "ścięcie" apertury wlotu spowodowane bardzo niechlujnym zamocowaniem pryzmatu to już jest wada..... Pewnie w maku, którego stożek światła jest długi i na ostatnich kilkunastu centymetrach swej długości posiada jeszcze malutką średnicę ucięcie źrenicy nie będzie widoczne.... Inaczej sprawa może wyglądać w przypadku krótszego refraktora powiedzmy f5-f7. Jesli zdecydujemy się na użycie nasadki bez barlowa to źrenice mogą być już pościnane.... Takiej szczeliny na wlocie nie spotykałem nawet w przypadku nasadek Sky watchera , które przecież dokładnością wykonania nie grzeszą.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki - ŻADNE ścięcie nie może być widoczne z żadnej ze stron!. Jeśli jest widoczne - albo pryzmaty są za małe (i takie bino jest mniejsze, lżejsze i tańsze w produkcji) albo "chińczyk płakał jak kolimował".

Skierujcie bino częścią okularową na jasne tło i  z dużej odległości zróbcie zdjęcie długą ogniskową dokładnie w osi noska. MUSI być widać tak zwane "nic"

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, krzychb napisał:


Hej. Według mnie takie "ścięcie" apertury wlotu spowodowane bardzo niechlujnym zamocowaniem pryzmatu to już jest wada..... Pewnie w maku, którego stożek światła jest długi i na ostatnich kilkunastu centymetrach swej długości posiada jeszcze malutką średnicę ucięcie źrenicy nie będzie widoczne.... Inaczej sprawa może wyglądać w przypadku krótszego refraktora powiedzmy f5-f7. Jesli zdecydujemy się na użycie nasadki bez barlowa to źrenice mogą być już pościnane.... Takiej szczeliny na wlocie nie spotykałem nawet w przypadku nasadek Sky watchera , które przecież dokładnością wykonania nie grzeszą.....

O jakim niechlujstwie mówisz i ucięciu źrenicy bo nie rozumiem? Przecież patrząc od strony wyjścia okularowego jest pełna apertura. Sorry, ale nie powielaj takich "rzeczy". Dużo nasadek ma podobną konstrukcję i należy pamietać że każdy z torów jest inny. Stosowane pryzmaty mogą też powodować  złudzenia itp.  

Nasadek SW nie porównuj do WO bo to zupełnie inna liga. Ja już miałem dość nasadek z obluzowanymi luźnymi pryzmatami czy też krzywo wklejonymi, że nie dało rady przez nią patrzeć. W przypadku SW w ogóle nie można mówić o jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, pajastrz napisał:

O jakim niechlujstwie mówisz i ucięciu źrenicy bo nie rozumiem? Przecież patrząc od strony wyjścia okularowego jest pełna apertura. Sorry, ale nie powielaj takich "rzeczy". Dużo nasadek ma podobną konstrukcję i należy pamietać że każdy z torów jest inny. Stosowane pryzmaty mogą też powodować  złudzenia itp.  

Nasadek SW nie porównuj do WO bo to zupełnie inna liga. Ja już miałem dość nasadek z obluzowanymi luźnymi pryzmatami czy też krzywo wklejonymi, że nie dało rady przez nią patrzeć. W przypadku SW w ogóle nie można mówić o jakości.

 

 Cześć Pawle...  Jeśli nie rozumiesz to też nie pisz proszę co mam robić a czego nie. Nie zarzucaj mi tez proszę powielania bo są to moje autorskie wypociny...
 

Na bogackiego!!! Przecież na oko jakieś 20% procent średnicy wlotu w tej nasadce nie jest pokryte pryzmatem. Gdyby kolega odkręcił nosek i dokonał dokładniejszych pomiarów -jestem ciekaw wyniku. Pawle, nie ma żadnego znaczenia w tym przypadku,że pryzmaty na wylocie nasadki w pełni pokrywają przelot optyczny  skoro już na wlocie nasadki znajduje się wąskie gardło... Tor optyczny tej nasadki to jakieś 110mm a stożek światła kierowany przez obiektyw teleskopu do Twojego oka ma na tej odległości(liczonej od jego końca) pewną średnicę... Dla przykładu dla obiektywu f6 będzie to średnica ok. 19mm i pryzmat wlotowy musi wypełniać przelot na tyle by wpuścić całą tą średnicę stożka do wnętrza bino nasadki. Jesli tego nie zrobi ,to będziesz miał ściętą źrenicę nawet jeśli pryzmaty wylotowe idealnie wypełniają cały przelot na wyjściu nasadki...... Proste jak drut......

Ja bardzo sobie cenię markę WO ale w żadnym z trzech egzemplarzy fakt faktem kiepskich Sky Watcherów które miałem, nie było takiej szpary na wlocie aczkolwiek nie było też idealnie.... Pełne wypełniony przelot miały za to Maxbrighty, które miałem -zarówno wersja I i II   

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zaznaczyłem że występuje to przy nieosiowym spojrzeniu, pod kątem. Gdy patrzę na wprost nic nie wchodzi w pole, a z okularami w ogóle nic nie ma obojętnie w jaki sposób spojrzę : )

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dexter77 napisał:

Panowie, zaznaczyłem że występuje to przy nieosiowym spojrzeniu, pod kątem. Gdy patrzę na wprost nic nie wchodzi w pole, a z okularami w ogóle nic nie ma obojętnie w jaki sposób spojrzę : )

 

Krzysztof przepraszam, może źle to zabrzmiało ;) 

Zgadzam się z Tobą ale chodzi mi o to co teraz napisał dexter77... obcięcie nie występuje w polu widzenia z żadnej strony. Bez sensu jest stosować większy pryzmat dochodzący powiedzmy do samego końca skoro i tak jest to pole "martwe". Krótko mówiąc pole wlotu jest mniejsze niż to które widzisz wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Paweł nic się nie stało. Tak, tylko kolega w ostatnim poście odnosi się pociemnień czyli do jakiejś innej kwestii, która według mnie wadą akurat nie jest. Nie jestem przekonany o słuszności tego co piszesz. Jeśli kolega patrzy przez gniazda okularowe(bez okularów) to oczywiście może zobaczyć okrągły przelot bo wylot nasadki ma średnicę przelotu mniejszą od wlotu - bo raptem 20mm. Tyle w takim przypadku ten wlot obsłuży... Od strony wlotu nasadki dla wpadającego stożka światła sytuacja się komplikuje......  Lecąc ku wlotowi nasadki bino widzi on takie coś jak na rysunku..... Czarny okręg to wlot nasadki -idealnie centryczny względem obiektywu.... Czerwony  to nadal okrągły krążek "przelotu" ograniczony diafragmą wylotu nasadki o średnicy 20mm.  Widzisz,że jego środek jest przesunięty względem wlotu nasadki? Szpiczasty i długaśny stożek maka zmieści się pomimo przesunięcia i ograniczonej apertury pryzmatu wlotowego......... Ale jeśli taka nasadkę podepniesz pod obiektyw powiedzmy f5 to ta obcięta apertura wlotu może już nie obsłużyć tego stożka ...
 

obraz_2020-10-29_191612.png

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dexter77 napisał:

Panowie, zaznaczyłem że występuje to przy nieosiowym spojrzeniu, pod kątem. Gdy patrzę na wprost nic nie wchodzi w pole, a z okularami w ogóle nic nie ma obojętnie w jaki sposób spojrzę : )

Zrób zdjęcie idealnie w osi noska z duzej odległości, długą ogniskową. Wstaw je tu i wszystko będzie jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, krzychb napisał:

Ja bardzo sobie cenię markę WO ale w żadnym z trzech egzemplarzy fakt faktem kiepskich Sky Watcherów które miałem, nie było takiej szpary na wlocie aczkolwiek nie było też idealnie.... Pełne wypełniony przelot miały za to Maxbrighty, które miałem -zarówno wersja I i II  

A to ciekawe bo w moim byłym WO i Maxbright I właśnie w przypadku Baaderowskiej nasadki ten niebieski cień nachodził dużo wcześniej na tor niż w przypadku WO i na dodatek Max miał gorzej wyczernione wnętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pozwólcie, że podepnę się pod temat nasadki WO. Pytanie moje takie: gdybyście teraz mieli kupować nówkę to w którym ze sklepów byście kupili? Uwzględniając oczywiście to, czy jest dostępna aktualnie. Do tego nie może być "problemów" ze zwrotami, bo przecież trzeba się nastawić, że te zwroty będą konieczne, choć też nie koniecznie muszą :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W TLP bardzo długo czekałem na zwrot pieniędzy przy zwrocie, w Delcie poszło w 3 dni, ale pewnie zależy na kogo trafi : )

Moje bino WO kupiłem na giełdzie zagranicznej, zestaw sklepowy w bardzo dobrej cenie (przesyłka jechała kurierem aż z Portugalii), polecam szukać m. in. na https://stargazerslounge.com/forum/217-for-sale-swap/ gdyż jest sporo okazji : )

 

2020-10-30 01.05.18.jpg

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Alice napisał:

Panowie pozwólcie, że podepnę się pod temat nasadki WO. Pytanie moje takie: gdybyście teraz mieli kupować nówkę to w którym ze sklepów byście kupili? Uwzględniając oczywiście to, czy jest dostępna aktualnie. Do tego nie może być "problemów" ze zwrotami, bo przecież trzeba się nastawić, że te zwroty będą konieczne, choć też nie koniecznie muszą :P 

Osobiście nie spotkałem się z problemami w którymś z polskich sklepów. 

Ale co do nasadki WO nie masz co się martwić o wadliwy sprzęt. No chyba, że ktoś porządnie rzucał paczką podczas transportu, ale takiego czegoś to nic nie wytrzyma ;)

 

 

A przepraszam... miałem dawniej dość chamską przepychankę w TLP o montaż Celestrona. Wiec nie wiem jak teraz ale wtedy obsługa do najmilszych wówczas nie należała. ;/ 

Edytowane przez pajastrz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.