Skocz do zawartości

Pytanie do posiadaczy nasadki bino WO


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, lolak89 napisał:

A to ciekawe bo w moim byłym WO i Maxbright I właśnie w przypadku Baaderowskiej nasadki ten niebieski cień nachodził dużo wcześniej na tor niż w przypadku WO i na dodatek Max miał gorzej wyczernione wnętrze.

Ciekawe jest to, że ja pisałem o wypełnieniu przelotu przez pryzmat a Ty ripostujesz mi o pociemnieniu do którego się nie odnosiłem w cytowanej wypowiedzi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz ja mam pytanko.

Mam od paru dni bino WO nówka sztuka ze sklepu. Ma ono wszystkie cechy, które wymieniliście wcześniej w tym wątku, ale mnie trapi coś jeszcze innego.

 

Obraz nie jest do końca ostry.

Nie chodzi o to, że brakuje regulacji ostrości w Maku, tylko o to że patrząc przez bino mam wrażenie, że widzę 2 obrazy niedokładnie na siebie nałożone. Tak jakby zrobić identyczne wydruki na 2 przezroczystych foliach, potem nałożyć je na siebie a następnie jedną z nich lekko przesunąć.

Zastanawiam się czy to wada mojego egzemplarza, czy ja coś źle zmontowałem, ale wielkiej filozofii tu nie ma. Jestem jednak nowicjuszem, teleskop mam od 3 tygodni. Mam wadę wzroku różną w każdym oku. Wiem że w bino jest dodatkowa regulacja, ale mi to nic nie pomaga.

 

Gdy zdejmę okulary z bino i spojrzę od strony pojedynczego wlotu, widzę nieostry obraz. Czytałem gdzieś tu kiedyś że przy takim teście powinien być jeden spójny obraz.

Załączam zdjęcie, które to obrazuje.

 

Powiedzcie mi proszę, czy pozostałe egzemplarze też tak mają?

 

IMG_20201031_144439_HDR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z założonymi okularami widzisz jeden obraz czy też jest przesunięcie? Za dnia? Poruszaj okularem w gnieździe i zobacz czy obraz się nakłada / rozjeżdża. Zobacz też jak się zachowuje na dokręconym i rozkręconym clamping ringu. Okular czasamu ułoży się błędnie na osi.

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czekaj, ty zrobiłeś to foto od strony noska? Bo jeśli tak to wtedy będziesz miał lekko przesunięty obraz, to normalne. To nie jest żadna wada. Sprawdzaj bino tak jak się obserwuje - od przodu i z wykorzystaniem okularów.

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Marcin_G napisał:

Ewidentne rozdwojenie obrazu - problem z przyleganiem do siebie pryzmatów tam, gdzie jest dzielenie wiązki.

Bez wahania reklamuj.

Tylko, że ten widok jest od strony noska, więc tutaj ciężko o nałożenie się na siebie obrazu z dwóch gniazd od okularów : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, dexter77 napisał:

Tylko, że ten widok jest od strony noska, więc tutaj ciężko o nałożenie się na siebie obrazu z dwóch gniazd od okularów : )

A to nie jest tak, że światło biegnie w dwie storny? :g:

A tak poważnie - to NIE jest nałożenie obrazu z lewego i prawego toru.

To nie zamierzone przez producenta rozdwojenie obrazu, bo dwie ściany pryzmatów zamiast być perfekcyjnie równoległe do siebie (lub wręcz przylegać do siebie), tworzą pewien niewielki kąt

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, dexter77 napisał:

Tylko, że ten widok jest od strony noska, więc tutaj ciężko o nałożenie się na siebie obrazu z dwóch gniazd od okularów : )

Tak wygląda jak od strony noska i to jest dobrze, tak ma  być. 

Sprawdzałem u mnie jak spojrzysz okiem blisko noska to z lewej i z prawej strony masz odbicia od pryzmatów.

Jest jeszcze jakiś podzielnik o którym pisali mi kiedyś z teleskopów, nie analizuje już, bo też miałem pewne wątpliwości, co do budowy nasadki WO.

Pamiętasz, jak o tym rozmawialiśmy? 

@AviatorL tak musi być, nikt ci nie uwzględni reklamacji, taka konstrukcja nasadki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda Marcinie. Wprost trudno znaleźć nasadkę, która da pojedynczy obraz gdy będziemy patrzeć od strony noska na obiekt oddalony powiedzmy o te 200m. Do tego jeszcze kwestia rozstawu okularów. Miałem niedawno Maxbright II i patrząc w ten sposób na oddalony ode mnie maszt nie tylko obraz był rozdwojony ale też zmieniało ono swoją skalę w zależności od ustawionego rozstawu okularów. Tak te nasadki są robione. Pryzmaty nie są perfekcyjnie osadzone w odlewanych korpusach jak również względem siebie wzajemnie... To przez te niedoskonałości mamy rozjechany obraz patrząc przez wlot nasadki. Nie jest to jednak dyskwalifikujące dla nasadki, wszak uzyskujemy w nich pojedynczy obraz - nawet często:haha:. Po to jest mechanizm kolimacji i w Maxbright II jest dobrze rozwiązany... Nie wiem jak sprawa się ma w WO
Tak się każdy nasadkami bino zachwyca a mało kto zwraca uwagę też na wady ich użycia.... Widzicie jak są wykonywane. Ja osobiście nasadki bino używam do obserwacji dziennych. Z chęcią popatrzę na księżyc. Ale w przypadku planet nigdy nie zrezygnuję z mono dla zachowania wzorowej ostrości i punktowości obrazu.

Rada dla kolegi AviatorL .... Masz Ty kolego tuleje w okularach proste czy z rowkami?.... Bo nasadki bino zdecydowanie lubią te proste.....

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dexter77 napisał:

Czy z założonymi okularami widzisz jeden obraz czy też jest przesunięcie? Za dnia? Poruszaj okularem w gnieździe i zobacz czy obraz się nakłada / rozjeżdża. Zobacz też jak się zachowuje na dokręconym i rozkręconym clamping ringu. Okular czasamu ułoży się błędnie na osi.

Z założonymi okularami wg mnie obraz jest nieostry. Dlatego zacząłem dociekać o co chodzi.

 

1 godzinę temu, dexter77 napisał:

Tylko czekaj, ty zrobiłeś to foto od strony noska? Bo jeśli tak to wtedy będziesz miał lekko przesunięty obraz, to normalne. To nie jest żadna wada. Sprawdzaj bino tak jak się obserwuje - od przodu i z wykorzystaniem okularów.

Tak, od strony noska.

 

Godzinę temu, DiBatonio napisał:

Sprawdzałem u mnie jak spojrzysz okiem blisko noska to z lewej i z prawej strony masz odbicia od pryzmatów.

Tylko, że mi nie chodzi o te odbicia po bokach zdjęcia, tylko o to co widać w tym głównym torze.

 

Godzinę temu, krzychb napisał:

Wprost trudno znaleźć nasadkę, która da pojedynczy obraz gdy będziemy patrzeć od strony noska na obiekt oddalony powiedzmy o te 200m. Do tego jeszcze kwestia rozstawu okularów. Miałem niedawno Maxbright II i patrząc w ten sposób na oddalony ode mnie maszt nie tylko obraz był rozdwojony ale też zmieniało ono swoją skalę w zależności od ustawionego rozstawu okularów.

Ale ja sprawdzam bez okularów i zdjęcie jest zrobione bez okularów.

 

Godzinę temu, krzychb napisał:

Rada dla kolegi AviatorL .... Masz Ty kolego tuleje w okularach proste czy z rowkami?.... Bo nasadki bino zdecydowanie lubią te proste.....

Nie za bardzo wiem o czym jest mowa. Jak to sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem parę dni temu taki temat

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=496941#p496941

w którym "franek" napisał, żeby spojrzeć bez okularów od strony wlotu czy obraz jest pojedynczy ostry czy są przesunięcia. Odległość ~150-200m.

 

I właśnie tak robiłem i uzyskałem obraz nieostry z przesunięciami, co obrazuje zdjęcie które wrzuciłem.

Dlatego napisałem tego posta i ciekawy jestem czy inne egzemplarze też tak mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, AviatorL napisał:

 

 

Ale ja sprawdzam bez okularów i zdjęcie jest zrobione bez okularów.

 

Nie za bardzo wiem o czym jest mowa. Jak to sprawdzić?

Ja pisałem dokładnie o takim patrzeniu.... Zmieniaj rozchylenie torów optycznych i sprawdź czy stopień rozjechania obrazu będzie się zmieniał...... A co do tulei.... No prosta sprawa . Większość okularów ma przetoczenie na tulei okularowej robione jako zabezpieczenie przed ew. wysunięciem się z gniazda okularu... Rzadko się spotyka tuleje bez przetoczeń. Mają je np okulary Baader classic ortho -spójrz, zobacz jak wyglądają..... Takie proste tuleje mające jednakową średnicę na całej długości lubią nasadki bino....  

Co do wypowiedzi Franka..... Oczywiście,że inne też tak mają..... Jak rozmawiałem z Frankiem na ten temat, to powiedział mi, że na kilka nasadek bino, które miał tylko jedna sztuka dawała pojedynczy obraz podczas tego testu....

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krzychb napisał:

Zmieniaj rozchylenie torów optycznych i sprawdź czy stopień rozjechania obrazu będzie się zmieniał

Zmienia się. I zależy od odległości. W domu czyli na niewielkich odległościach rozjazd obrazu jest większy, patrząc za okno jest mniejszy, ale nie udało mi się uzyskać pojedynczego obrazu.

 

Godzinę temu, krzychb napisał:

Co do wypowiedzi Franka..... Oczywiście,że inne też tak mają..... Jak rozmawiałem z Frankiem na ten temat, to powiedział mi, że na kilka nasadek bino, które miał tylko jedna sztuka dawała pojedynczy obraz podczas tego testu....

Hmmm. Czyli tylko jedna sztuka była OK? Czy to o niczym nie świadczy? Mam jeszcze kilka dni na zwrot towaru w ciągu 14 dni, a potem już tylko niezgodność z umową/rękojmia/gwarancja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, AviatorL napisał:

Zmienia się. I zależy od odległości. W domu czyli na niewielkich odległościach rozjazd obrazu jest większy, patrząc za okno jest mniejszy, ale nie udało mi się uzyskać pojedynczego obrazu.

 

Hmmm. Czyli tylko jedna sztuka była OK? Czy to o niczym nie świadczy? Mam jeszcze kilka dni na zwrot towaru w ciągu 14 dni, a potem już tylko niezgodność z umową/rękojmia/gwarancja.

Reklamuj, masz mieć jeden obraz i koniec tematu. To że Franek pisał, że tylko jedna sztuka dała prosty obraz to świadczy o tym, że w tych tanich bino często jest coś nie tak, zresztą Franek w każdym bino widzi jakieś niedoróbki bo rozbiera je do pojedynczej śrubki. Ja jakoś mogłem mieć normalne nasadki i mieć jeden obraz od strony teleskopu. Na Twoim zdjęciu to jest jakaś masakra, gdyby to było minimalnie to pewnie nie miał byś problemu ale skoro nawet Twój mózg nie potrafi tego złożyć w jeden obraz to nie ma innej opcji jak reklamacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, lolak89 napisał:

Reklamuj, masz mieć jeden obraz i koniec tematu. To że Franek pisał, że tylko jedna sztuka dała prosty obraz to świadczy o tym, że w tych tanich bino często jest coś nie tak, zresztą Franek w każdym bino widzi jakieś niedoróbki bo rozbiera je do pojedynczej śrubki. Ja jakoś mogłem mieć normalne nasadki i mieć jeden obraz od strony teleskopu. Na Twoim zdjęciu to jest jakaś masakra, gdyby to było minimalnie to pewnie nie miał byś problemu ale skoro nawet Twój mózg nie potrafi tego złożyć w jeden obraz to nie ma innej opcji jak reklamacja.

Kolega zrobił zdjęcie od strony noska, w moim bino jest identycznie, tak samo mają inne osoby posiadające nasadkę bino WO. Obraz tam nie nakłada się idealnie. Podczas obserwacji mam idealną kolimację, nie wpływa to w żaden sposób na obraz. Doradzacie koledze zwrot nasadki ze względu na jej budowę. Przecież dostanie ponownie identyczny egzemplarz. Takie uwagi można zgłaszać do inżynierów, a potem do kontroli jakości na produkcji.

 

Testujecie nasadki i jej działanie w sposób, w który nie prowadzi się obserwacji i na tej podstawie odsyłacie? Nawet jeśli podczas obserwacji wszystko jest ok? Kolega sam napisał, że sprzęt użytkuje od 3 tygodni, a nie oszukujmy się - bino to specyficzne urządzenie, którym trzeba nauczyć się obserwować i nie jest dobre dla każdego. Zaczynając od wad wzroku i indywidualnym rozstawie oczu.

 

Jeśli kolega podczas nocnych obserwacji z włożonymi okularami widzi podwójny obraz, to tak jak napisałem niech najpierw sprawdzi najpierw czy ma dobrze osadzone okulary, niech nimi obraca i sprawdza czy obraz się rozjeżdża / najeżdża. Warto też sprawdzić z innymi okularami.  W moim przypadku WO 20mm wchodzą idealnie  i zawsze równo, ale np. z jednym bco 18 czasami okular nie wejdzie idealnie i się obraz rozjedzie - trzeba go minimalnie obkręcić. Czasami też za mocno dokręcisz śrubę i obraz też się kaszani, bo okular zgubił oś. Jeśli żadna metoda nie da efektu - dopiero potem niech się zastanowi nad zwrotem.

 

ps. owszem, możesz rozebrać nasadkę jak franek i czepiać się każdej śrubki, tylko po co? Te nasadki są warte jakieś 700 zł, wiec nie będą idealne. 

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, AviatorL napisał:

Z założonymi okularami wg mnie obraz jest nieostry. Dlatego zacząłem dociekać o co chodzi.

A obkręcałeś okulary, luzowałeś śrubę, sprawdzałeś z innymi okularami? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, AviatorL napisał:

 

Hmmm. Czyli tylko jedna sztuka była OK? Czy to o niczym nie świadczy? Mam jeszcze kilka dni na zwrot towaru w ciągu 14 dni, a potem już tylko niezgodność z umową/rękojmia/gwarancja.

No ale kupując drugą masz bardzo duże szanse kupić z taką samą przypadłością.... Według mnie nie dyskwalifikuje to nasadki jeśli jest dobrze skolimowana i daje poprawne obrazy.....  Ale oczywiście decyzja należy do Ciebie,  wszak to Ty za nią płaciłeś

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Oczywiście najpierw miałem problemy z obrazem, a dopiero później zacząłem dociekać i szukać po forach co ewentualnie może być źródłem tych problemów, a nie odwrotnie.

Niestety nie posiadam innych okularów 1,25", dopiero powoli kompletuję zestaw.

No nic, będę testował dalej, aczkolwiek spodziewałem się że za taką kasę to nie będzie to taka loteria jak w bino SW.

Szkoda też, że sprzedawca nie odpisuje od tygodnia i trzeba szukać pomocy po forach.

 

Mam pytanie odnośnie obracania okularów: tam jest taka jakby regulacja - jeśli dobrze rozumiem - do wady wzroku? Można każdy okular wysunąć lub wsunąć o ok. 0,5 cm. W moim przypadku w którą stronę bym nimi nie obracał, to ostrość jest jeszcze gorsza. Mam w lewym oku -1 dioptrii a w prawym -1,2 więc jeśli dobrze rozumiem, to powinienem mieć te okulary ustawione każdy lekko inaczej (analogicznie jak szkła korekcyjne mam o różnej "mocy"), tymczasem najlepszy rezultat (ale i tak nie do końca ostry) uzyskuję kiedy są ustawione obydwa jednakowo czyli obydwa na maxa wsunięte albo wysunięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpisałem koledze powyżej na PW, ale być może warto, żebym się podzielił moimi doświadczeniami z bino SW. Z resztą pisałem już o tym wcześniej. Z prawidłowym osadzaniem okularów w gniazdach okularowych w bino to wszystko prawda. Trzeba na to uważać i osadzać okulary z wyczuciem, z zachowaniem osiowości. Najlepiej żeby bino było w pionie, a okular "spadł" do gniazda z góry, następnie trzymając nadal w pionie skręcić blokadę (clamp ring). Okular musi równo się oprzeć o gniazdo. Sam się dzisiaj na tym złapałem, w jednym z gniazd clamp ring nie był skręcony i przy obserwacji wysoko położonej na niebie gwiazdy obraz się rozjeżdżał. Po wyjęciu bino i osadzeniu okularu znów obraz składał się prawidłowo do kupy.

 

I to by była pierwsza sprawa, czyli zbieżność obrazów z obu torów bino.

 

Druga sprawa, ta o której jak myślę kolega pisał właśnie w pierwszej kolejności to niepełne osiągnięcie ostrości obrazów. Coś mi mówi, że to może być kwestia właśnie dioptrii, bo sam miałem ten problem u siebie z SW. Jednak w SW dioptrie można korygować tylko prawym okularem. U mnie od początku posiadania bino SW ciągle miałem nie do końca dobrą ostrość w prawym torze. Tzn. pokrętłem centralnej ostrości w Maku mogłem ustawić ostrość, albo na lewym, albo na prawym torze (wybierałem lewy, bo właśnie na prawym jest regulacja dioptrii). Nigdy nie mogłem osiągnąć pełnej ostrości na prawym okularze, choćbym nie wiem ile i w którą stronę nim kręcił, ciągle coś nie pasowało. W dodatku obracanie gniazdem powoduje duże drgania obrazu, co jeszcze bardziej utrudnia ustawiania ostrości. Wpadłem na pomysł, żeby sobie sprawić maskę Bahtinova, żeby rozwiać wszystkie wątpliwości. Dziś właśnie wreszcie miałem okazję ją przetestować. Byłem zdziwiony jak dużo musiałem nakręcić prawym gniazdem, żeby uzyskać w prawym okularze prawidłowy wzór dyfrakcyjny Wegi (w lewym okularze ustawiałem pokrętłem Maka). Jest o niebo lepiej! Nareszcie porównywalny poziom ostrości w obu torach. W dodatku na masce można ustawić ostrość nawet przy słabym seeingu. Ja na tyle polubiłem maskę, że pozostanie dla mnie standardem w wizualu :) A przesadnym purystą nie jestem, znam większych, którzy maski nie używają, a może powinni, szczególnie do gwiazd podwójnych, no i właśnie planet.

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.