Skocz do zawartości

Celestron C11 oraz QHY183M


Bioslasher

Rekomendowane odpowiedzi

Jasnych obiektów dla 1s aż tak dużo nie ma, szybko zaistnieje potrzeba 10-20s, miej to na względzie :)

 

A skala? Łukasz ma gwiazdki jak kotki na wierzbie a potem wydobywa detal taki jak ja z gwiazd iskierek. Wniosek? Kotki kotkami a detal do rozdzielczości sprzętu i tak tam siedzi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala < 1"/pix = luckyimaging. Do długich czasów taka skala nie ma najmniejszego sensu. Po pierwsze seeing nigdy nie pozwoli Ci jej wykorzystać, a po drugie montaż w normalnych pieniądzach nigdy nie będzie prowadzić wystarczająco do takiej skali. Ale luckyimagingiem to by się zainteresował, to technika pozwalająca na rzeczy "niemożliwe" :) Fajnie jest wycisnąć 3x więcej detalu, niż każdy "klasyczny" astrofotograf jest w stanie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego syndrom sesji D zawsze żartuje :) Każdy obiekt ma swój folder a w nim sesje w dobrych warunkach A,B,C,D,E... sesja A to zazwyczaj sesja zapoznawcza :D pierwsze wrażanie itp itd, sesja B powolne wstrzeliwanie się w optymalne parametry, C prawie prawie, a nie wiedzieć czemu ( u mnie przynajmniej ) kluczowa zazwyczaj wypada sesja D :) potem już tylko rutyna zbierania więcej materiału :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zaangażowanie w temat.

 

Czyli reasumując, warto spróbować z tym Edge HD 9,25" reduktor 0,63 i binding 2x2 daje nam to 0,67"

Czy lepiej będzie zainwestować w refraktor  np taki : https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p12093_Wie-neu--TS-Optics-Doublet-SD-APO-150-f-8-FPL-53---Lanthan-Objektiv---2-5--Auszug.html daje nam to 0,83" i binding 2x2.

 

Zależy mi pewnie jak każdemu z nas :) na jak największym detalu i zasięgu. Chce robić głównie galaktyki i detale mgławic. Ale nie chcę zainwestować pieniędzy w sprzęt z którego nie będę zadowolony.

 

 

Edytowane przez Bioslasher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Bioslasher napisał:

Chce robić głównie galaktyki

To się od razu nastaw na czasy min 10-20 sek

 

11 minut temu, Bioslasher napisał:

Czyli reasumując, warto spróbować z tym Edge HD 9,25" reduktor 0,63 i binding 2x2 daje nam to 0,67"

Czy lepiej będzie zainwestować w refraktor  np taki : https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p12093_Wie-neu--TS-Optics-Doublet-SD-APO-150-f-8-FPL-53---Lanthan-Objektiv---2-5--Auszug.html daje nam to 0,83" i binding 2x2.

w LIM (Lucky Imaging)  liczą się tylko 3 rzeczy 1 apertura, 2 apertura, 3 apertura :D i rozsądna światłosiła przy galaktykach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Bioslasher napisał:

Zależy mi pewnie jak każdemu z nas :) na jak największym detalu i zasięgu. Chce robić głównie galaktyki i detale mgławic. Ale nie chcę zainwestować pieniędzy w sprzęt z którego nie będę zadowolony.

Temat rzeka, ja poszedłem w stronę większego Newtona 16" f/4.3. Jest trochę zabawy z ogarnięciem wszystkich ugięć i ustawień aby gwiazdki były okrągłe ale jest też bonus w postaci szybkości zbierania materiału.

Miej na uwadze, że duża skala wymaga sporo wysiłku w ustawianiu kolimacji a potem jej utrzymaniu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bioslasher napisał:

Czyli reasumując, warto spróbować z tym Edge HD 9,25" reduktor 0,63 i binding 2x2 daje nam to 0,67"

Jest jeszcze taki reduktor 0,4x https://www.astroshop.pl/flattenery-korektory-reduktory/starizona-reducer-corrector-night-owl-0-4x-sc/p,62752

Pod Twoją kamerę powinien być w sam raz. Skala nadal za duża, ale już ma to większy sens. Miałbym taki reduktor prawdopodobnie do sprzedania :) Tylko musiałbyś mieć Celestrona zwykłego, nie HD.

 

Pamiętaj że binning w CMOS to to samo co zmniejszenie zdjęcia, nic nie daje. Ale przy małym szumie odczytu kamery w sumie to nie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcinos napisał:

Czyli chcesz powiedzieć, że zwykle miałeś szczęście do seeingu i nie marnowałeś nocy robiąc w dużej skali;)

Zwykle nie otwierałem dachu w słabszych warunkach :) ale to błąd...

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, HAMAL napisał:

Posiadasz ciekawy duet, możesz pokazać jakieś zdjęcia z niego :) 

Niebawem :)

Jestem na finishu dopracowywania setupu. Druga kwestia to obróbka której dopiero się uczę. Trzecia: nie trafiłem jeszcze na dobry seeing.

Postaram się dziś coś wrzucić. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, HAMAL napisał:

Pośpiechu nie ma, premiera zestawu powinna być mocna :) tak pytałem tylko :) ale zapowiada się ciekawie

Szału nie ma, za to jest progress każdego miesiąca i to daje mi motywację do dalszego drążenia tematu. Śląskie niebo na poziomie SQM 20,2 też nie ułatwia zadania.

Za to możliwości kolorowej kamery ASI071, pod niebem gdzie nie widuje się DM, pozytywnie zaskakują :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu, w zasadzie dla przyjemności, zrobiłem parę zdjęć przy pomocy właśnie C11 i ASI294 MC Pro.

Wyszło coś takiego (bez reduktora, ostrzone ręcznie):

2045793828_ngc6770_stackedcopy.thumb.jpg.41d979c8b83b5be3b6345e9e576349d1.jpg

 

50x90s, bez guiding'u, zmniejszone do 60 % i skadrowane.

Obróbka "bez napinki", tak tylko żeby coś było widać.

0.658 arcsec/pixel.

C11 na AP 1200, w Namibii...

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcinos napisał:

ot , taki szczegół :D

 

A tak całkiem serio to wyszło fantastycznie!! Sprawdzałeś zasięg tego zdjęcia?

No taki niewielki ;)

 

Dzięki! 

W zależności od źródła galaktyki mają ok 12-13 mag jasności powierzchniowej.

Tu opis z astrometry.net:

4604140.jpg.1d775f7a12dd082759a95dde91bc4354.jpg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.