Skocz do zawartości

Refraktor do astrofotografii


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, rozważam zakup niewielkiego refraktora o ogniskowej około 400mm do astrofoto z canonem pełnoklatkowym (5d) oraz w przyszłości kolorową kamerą (np ASI071). Kilka osób na forum zakupiło latem WO GT81 który był wówczas oferowany z reduktorem (obecnie już nie jest). Nie znalazłem natomiast nic na temat nieco mniejszego ale za to wyposażonego we wbudowany reduktor WO Star 71/350 (triplet z reduktorem). Inna opcja o porównywalnych parametrach to TS 76EDPH (76/342, również triplet + reduktor ale demontowalny). Jestem po lekturze wątku na temat nowych konstrukcji od TS, ale o ile w przypadku refraktorów SDQ nie znalazły one uznania to co do 76EDHP dyskusja niejako nie znalazła rozstrzygnięcia co do tego czy jest to opcja warta zakupu. Generalnie szukam czegoś w cenie powyższych konstrukcji (raczej nie Taka FSQ). Czy warto zakupić któryś z tych dwóch (WO Star 71/350 lub TS 76EDHP), a może coś zupełnie innego ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo się na refraktorach nie znam, ale sam jestem na etapie planowania zakupu Apo i z moich dotychczasowych przeglądów internetu najbardziej skłaniam się ku 76 EDPH, ale nie z nadrukiem TS, tylko bezpośrednio od SharpStara - dokładnie to samo, a zdecydowanie taniej.: tuba + reduktor to ok. 3500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dobrychemik napisał:

Za bardzo się na refraktorach nie znam, ale sam jestem na etapie planowania zakupu Apo i z moich dotychczasowych przeglądów internetu najbardziej skłaniam się ku 76 EDPH, ale nie z nadrukiem TS, tylko bezpośrednio od SharpStara - dokładnie to samo, a zdecydowanie taniej.: tuba + reduktor to ok. 3500 zł.

Planujesz zakup przez Ali?  VAT? Ewentualne reklamacje? Też mnie korci żeby spróbować, ale ryzyko jest spore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, apolkowski napisał:

Planujesz zakup przez Ali?  VAT? Ewentualne reklamacje? Też mnie korci żeby spróbować, ale ryzyko jest spore.

Różnica w cenie w stosunku do sklepów stacjonarnych jest tak gigantyczna, że skłonny jestem zaryzykować zakup w AliSklepie dającym możliwość bezpłatnego zwrotu poprzez paczkomat InPostu:

https://pl.aliexpress.com/item/4000768622335.html?spm=a2g0o.cart.0.0.4fd33c00ZluDe1&mp=1

Nawet jakby przywalili VAT to i tak jest się sporo do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, dobrychemik napisał:

Różnica w cenie w stosunku do sklepów stacjonarnych jest tak gigantyczna, że skłonny jestem zaryzykować zakup w AliSklepie dającym możliwość bezpłatnego zwrotu poprzez paczkomat InPostu:

https://pl.aliexpress.com/item/4000768622335.html?spm=a2g0o.cart.0.0.4fd33c00ZluDe1&mp=1

Nawet jakby przywalili VAT to i tak jest się sporo do przodu.

faktycznie różnica jest spora

czy ten z powyższego linku jest już z korektorem w zestawie? wydaje mi się, że bez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

18 godzin temu, dobrychemik napisał:

Za bardzo się na refraktorach nie znam, ale sam jestem na etapie planowania zakupu Apo i z moich dotychczasowych przeglądów internetu najbardziej skłaniam się ku 76 EDPH, ale nie z nadrukiem TS, tylko bezpośrednio od SharpStara - dokładnie to samo, a zdecydowanie taniej.: tuba + reduktor to ok. 3500 zł.

 

Ten 76EDPH fajna sprawa. Tylko czy zarówno TS jak i SharpStar ma to samo szkło FPL53 ? Bo w przypadku TS to jakoś wszędzie to piszą a tego drugiego jakoś nie widzę tej informacji. Choć bym się zdziwił gdyby to były inne konstrukcje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, chemik22 napisał:

Ten 76EDPH fajna sprawa. Tylko czy zarówno TS jak i SharpStar ma to samo szkło FPL53 ? Bo w przypadku TS to jakoś wszędzie to piszą a tego drugiego jakoś nie widzę tej informacji. Choć bym się zdziwił gdyby to były inne konstrukcje.

 

Niech sobie będzie jakie tylko chce szkło, choćby i fluoryt ;) , póki daje bardzo dobre obrazy, po co wybrzydzać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, dobrychemik napisał:

Niech sobie będzie jakie tylko chce szkło, choćby i fluoryt ;) , póki daje bardzo dobre obrazy, po co wybrzydzać?

 

 

 

Nie no jasne tylko tak się zastanawiam czy rzeczywiście różnica pomiędzy nimi to tylko nadruk na tubie czy w środku coś też jest innego.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam WO 71 GT z dedykowanym reduktorem i odradzam tego producenta. Nie wiem jaka była jakość ich produktów dawniej, ale moje egzemplarze to porażka. Na dzień dobry musiałem przykleić spowrotem termometr w teleskopie, bo odpadł, jedna ze śrub do obejmy była za krótka, żeby docisnąć ww. obejmę. W tubie był paproch, gwint od reduktora (rozjazd o 2 mm) musiał mi poprawiać @Tom-cio szkoda słów... to nie są jakieś poważne wady, ale jednak... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.