Skocz do zawartości

Mgławica M42, zapierający dech w piersiach materiał z HST.


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Morth napisał:

Może warto zrobić wersję z niespłaszczoną dynamiką. Żeby wyglądała bardziej przestrzennie. 

Patrzymy na taki wycinek gdzie nie ma praktycznie tła może stąd wrażenie braku przestrzeni. W HST jest tyle przestrzeni że szok.  Weź którąś fotkę z tego tematu i skup się na jakimś paśmie mgławicy i zacznij podróż. Zdziwisz się.

A to tylko stacki 8 bitowe.

1Orion_Nebula_(Messier_42).jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Patrzymy na taki wycinek gdzie nie ma praktycznie tła może stąd wrażenie braku przestrzeni. W HST jest tyle przestrzeni że szok.  Weź którąś fotkę z tego tematu i skup się na jakimś paśmie mgławicy i zacznij podróż. Zdziwisz się.

A to tylko stacki 8 bitowe.

 

Tu się zgadzam. Jednak ja sobie m42 wyobrażam zawsze jako pochodnie oświetlającą jej oprawę w kształcie półokręgu. I w tym wyobrażeniu kontrast między środkiem a jego otoczeniem jest większy. Ale to tylko moje preferencje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolorami można faktycznie bawić się do woli. Też sobie jakiś złożyłem. :)

Ale mnie zainteresowały też różne szczegóły. Obraz ma rozmiar 18000x18000 px i praktycznie nie ma nim szumu. Ciekawe jaki jest rozmiar pixela...

Obrazy gwiazdek w centrum kadru są rewelacyjne. Poniżej crop 2000x2000 bez resize ze środka kadru. Widać wyraźnie piękne i lekko obrócone spajki. Rewelacja!

 

M42_HST_1_crop_2000_2000.thumb.jpg.cfb0f42497038594d7bf050c54e81ce2.jpg

 

Poniżej fragment 3600x3600 (po resize do 2000x2000) z obrzeża kadru.  A tutaj już niespodzianka. Widać wyraźnie różnicę w jakości obrazów gwiazdek HD36981 i V2149 Ori. HD36981 leżąca bliżej krawędzi obrazu (podobnie jak Brun656) mają obrazy radykalnie gorszej jakości niż V2149 Ori. Kierunki spajków też są różne. Ki czort? Lustro HST jakoś się zwichrowało? ;)

 

M42_HST_2_crop_3600_3600_resize_2000_2000.thumb.jpg.108f2b9ea969b8d0da73a733da501b04.jpg

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, diver napisał:

Kolorami można faktycznie bawić się do woli. Też sobie jakiś złożyłem. :)

Ale mnie zainteresowały też różne szczegóły. Obraz ma rozmiar 18000x18000 px i praktycznie nie ma nim szumu. Ciekawe jaki jest rozmiar pixela...

Obrazy gwiazdek w centrum kadru są rewelacyjne. Poniżej crop 2000x2000 bez resize ze środka kadru. Widać wyraźnie piękne i lekko obrócone spajki. Rewelacja!

https://wfc3.gsfc.nasa.gov/tech/detectors.html

Według tych danych skala obrazu z WFC3 w paśmie widzialnym to 0,04 arc-sec/pix.

Czyli wychodziło by że rozmiar pixela to 11.2 um, jeśli się nie mylę.

Kamera ma dwa panele 2048x4096. temperatura pracy to pewnie jak na takie ogromne standardy sprzętu to coś w zakresie -60 do-90

A rozmiar 18000x18000 to przez zastosowanie techniki dizzle która została opracowana na potrzeby HST.

Czytałem też że nie da rady zastosować kamery z mniejszym pikselem bo podobno dokładność "prowadzenia" i zorientowania teleskopu w przestrzeni jaka musi być spełniona jest ogromna i praktycznie obecny osprzęt wykorzystuje prawie że maximum możliwości żyroskopów i całego systemu nawigacji by "uprowadzić" te ekspozycje, czytałem też że tam naświetlają jedną klatkę ponad i godzinę bo to f=24

Jeśli się mylę to mnie poprawcie.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.