Skocz do zawartości

Pytanie do posiadaczy kotów (RedCat, SpaceCat itd...) Fokuser... Jak to działa?


delaa

Rekomendowane odpowiedzi

No mam, przyszedł - więc będzie lało.

Pytanie dotyczy pierścienia ostrzenia, "tension ring" i całego układu mechanicznego.

A sprowadza się do rozwiania wątpliwości typu "it's a feature or a bug".

Jak to działa u Was?

Jeśli mam stosunkowo luźny (no bez przesady) pierścień blokady - tuba z optyką przesuwa się w zasadzie od minimalnego ruchu (nie ujawnia się luz a jest... o czym niżej)

pierścienia fokusera. Ale da się ją także w pewnym zakresie przesunąć wzdłuż osi długiej delikatnie ręką ;-)

Po dokręceniu pierścienia blokady - z czuciem tuba porusza się z oporem - ale bez przesady (też da się ją wzdłużnie przemieścić) tak że samo działanie tego pierścienia jest dyskusyjne...

za to pojawia się mechaniczny luz (tzn on jest cały czas ale teraz go widać) na pierścieniu ostrzenia tzn. jest zakres obrotu pierścieniem będzie z kilka stopni martwego ruchu) w którym 

helikal nie działa na tubę.... po prostu.

Teraz pytanie - to tak jest czy tylko moja sztuka tak ma?

Pozdr.

 

Dodałem obraz ruchomy - jak to wygląda

VGFbiNk.mp4

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam minimalny luz na  helikalu i nie uważam tego za coś krytycznie istotnego. Ostrość i tak ustawia się metodą prób i przybliżeń.

Co do pierścienia ostrzenia:

27 minut temu, delaa napisał:

Ale da się ją także w pewnym zakresie przesunąć wzdłuż osi długiej delikatnie ręką ;-)

Dokręcanie pierścienia regulacji oporu nie unieruchamia mechanizmu, tylko zwiększa opór na pierścieniu ostrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr - zgadzam się ale co na to focuser na taki backlash ?

Co do drugiej części Twojego posta pierścień regulacji oporu nie 

zwiększa oporu na pierścieniu ostrzenia - po prostu wciska głębiej plastikowy pierścień 

obrobiony na stożek pomiędzy obudowę całości a wewnętrzną tubę z optyką.

Nie ma mechanicznego związku między pierścieniem ostrzenia a pierścieniem regulacji oporu 

jedynie taki że tubus z optyką przesuwa się z większym oporem wewnątrz obudowy....

 

PS.

@Piotr4d bądź jeszcze uprzejmy napisać czy masz tak "minimalny" jak na moim filmie czy bardziej minimalny ? ;-)

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - w tej kwestii sprawa się wyjaśniła - przynajmniej wiadomo czego się można spodziewać - druga sztuka którą już w tej chwili mam nie wykazuje luzu na 

tubusie ani na pierścieniu ostrzenia. Poprzednia była wadliwa, dostałem także dodatkowo informację z WO upewniającą mnie że mam rozpocząć procedurę

reklamacyjną, która już się zakończyła i to w zasadzie "sukcesem" ;-) Ciekawe jak tam jest zbudowany mechanizm.... 

Edytowane przez delaa
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, isset napisał:

Szybko wymienili,

Tak - błyskawicznie i bez pytań - pocztex - celowo z małej, niestety przetrzymuje paczki (ex24 ma limit 48h) nawet jak paczka jest na miejscu to przez dobę kiszą bo mogą...

6 dni drogi więc opewraja zajęła równo tydzień ...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.