Skocz do zawartości
  • 0

Jakie okulary do refraktora 102/1000 (planety)


Piotrek K

Pytanie

Witam wszystkich pierwszym postem. Chciałbym poradzić się jakiej serii okular/okulary warto dokupić do refraktora 102/1000. Mam na oku TMB Planetary - II, Celestron x-Cel LX, albo Explore Scientific 62 st. lub 82 stopnie. Różnice cenowe są dość wyraźne, a nie mam wiedzy i przekonania, czy w takim  - nie przesadnie jasnym  - teleskopie w praktyce będą między nimi widoczne różnice. Oczywiście pole widzenia pomijam. Ogniskowa będzie podobna niezależnie od producenta, okular pod powiększenia bliższe maksymalnym - planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
59 minut temu, Piotrek K napisał:

Witam wszystkich pierwszym postem. Chciałbym poradzić się jakiej serii okular/okulary warto dokupić do refraktora 102/1000. Mam na oku TMB Planetary - II, Celestron x-Cel LX, albo Explore Scientific 62 st. lub 82 stopnie. Różnice cenowe są dość wyraźne, a nie mam wiedzy i przekonania, czy w takim  - nie przesadnie jasnym  - teleskopie w praktyce będą między nimi widoczne różnice. Oczywiście pole widzenia pomijam. Ogniskowa będzie podobna niezależnie od producenta, okular pod powiększenia bliższe maksymalnym - planety.

Mam m.in właśnie taki refraktor. TMB mam 5mm i miałem 7mm. Odradzam, bo mają miękki obraz ze słabym kontrastem i ocieplają barwy.

ES82st. to do planet bezsens. Mam 8,8 82 st, 14 82 st. Ogólnie duże odblaski (na DS nie przeszkadza) i słaby ER, chyba mniejszy niż deklarowany przez producenta. No i wielkie pole, to do DS, a nie małych planet.

x-Cel nie miałem, choć chciałem kupić kiedyś, różne opinie o nich są od skrajne złych, do dobrych, nie wiem.

Używałem BCO 6mm i 10mm, obraz bajka, ale okular jest poniżej rzęs, mnie to męczyło, sprzedałem.

Teraz używam Morpheusy 6,5 i 9mm, mimo że to kupa szkła, to odblaski są małe, obraz wyraźny po brzegi i świetny komfort obserwacji ze względu na duży ER i wielką soczewkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli masz napęd osi godzinnej montażu i teleskop trzyma planetę w polu widzenia, zawsze dobrą opcją będzie ortoskop, coś w okolicach 8 mm będzie ok. Przygotuj się na małe odsunięcie oka i małe pole widzenia, ale zrekompensowane przez ostry, kontrastowy obraz.

Bardzo dobre do planet są również Vixeny LV (mam 7mm i 4 mm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

jeśli to ma być typowo planetarny okular to pierwszym wyborem powinien być okular o małej ilości szkła np. ortoskopowy. Nie musi to być UO, Kasai, Zeiss czy Pentax ale zwykły Baader powinien dać radę. Można też wybrać dobrego Plossla (ale dobrego, a nie budżetowego) minimum Vixena, a najlepiej TV. Niestety wymienione okulary mają małe pole widzenia i bardzo mały ER co wielu osobom bardzo przeszkadza. Są też jeszcze bardziej egzotyczne konstrukcje jak monocentryki ale to już okulary dla pasjonatów (czytaj masochistów)

 

można wziąć pod uwagę okulary o większej ilości soczewek jak TMB Planetary i ich klony czy Celestrony X-Cell LX. Mają zdecydowanie większe [pole widzenia i wygodniejszy ER ale dają nieco gorsze obrazy

 

są jeszcze znacznie droższe lantany od Vixena czy Pentaxy XF

 

jeśli chodzi o ogniskową to każdy lubi co innego. Teleskop o aperturze 10 cm można powerować w granicach 150-200x, a nawet więcej ... co kto lubi. To oznacza, że okular powinien mieć ogniskowa w granicach 5-7 mm. Ja bym wstrzelił się w środek tego zakresu czyli 6 mm

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję za wszystkie sugestie - musi być spore odsuniecie oka (moje okulary) i spore pole widzenia (córki też coś czasem chcą zobaczyć). Jeśli byłaby szansa na jakieś wskazówki  - co lepsze TMB czy Celestrony x-Cel LX. I jeszcze takie ogólne pytanie - warto do takiego teleskopu (102/1000) kupować droższe okulary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli chcesz pozostać w astro (a przecież masz córki, będą pewnie wnuki......) ZAWSZE warto inwestować w dobre okulary. Kup raz a dobrze i ciesz się obrazem. Gdy przesiądziesz się na lepszy teleskop, dobry okular będzie jak znalazł.

Myślę, że rozsądną opcją jest kupić także DOBRY barlow 2x (Vixen DeLuxe, Celestron Ultima, Meade #140 lub Tele Vue wchodzą w grę) i wówczas masz całkiem sporo rozsądnych okularów ortoskopowych lub plossli. Celestron X-Cel 12mm też da radę.

Przed chwilą na Marsie przećwiczyłem Tele Vue DeLite 3mm - gdyby nie słaby seeing, nadal siedziałbym na balkonie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Potwierdzam, lepiej kupić dobre okulary, niż przechodzić drogę od tanich słabych do dobrych, to wyjdzie po prostu dużo taniej.

TMB radzę wykreślić w ogóle z planów zakupu. Ja jak pisałem miałem 2szt., porównywałem je nawet z krótkoogniskowymi ES-ami, które mimo że nie są polecane do planet i tak miażdżyły TMB jasnością, kontrastem, odwzorowaniem kolorów. No, wada ES-ów to odblaski i niski ER, ale i tak nie było co porównywać. Jedyna zaleta TMB to cena. I jest jeszcze jeden problem, bo różnią się one jakością zależnie od egzemplarza - to wyczytałem na CN, sam nie sprawdziłem.

Jak masz wadę wzroku wymagającą noszenia okularów, to musisz szukać czegoś z dużym ER, ok. 20mm. Sprawdź tylko czy na pewno to konieczne, ja też jestem okularnikiem, ale regulacja wyciągiem załatwia sprawę i mogę obserwować bez okularów.

Sam chciałem kupić te C X-cel, tylko trochę się opinii wystraszyłem, bo jedni piszą że to świetne Meade w innej obudowie, a z kolei Ś.P. Janusz Płeszka pisał że są bardzo słabe i odradza klientom ich zakup. Kupiłem więc do planet 2 Morpheuse. Obserwacja nimi to przyjemność dla oczu. Niestety bardzo podrożały ostatnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeszcze co do pytania, czy warto do SW102/1000 kupować dobre okulary. To ten refraktor wcale tak mało wymagający dla okularów nie jest i widać różnicę w jakości. Ja go używam często za dnia do obserwacji ptaków wodnych. To ogromy przeskok jakości obrazu jest między np. TMB 7mm, a Morpheusem 6,5mm albo SW WA66 20mm, a ES20mm 68st. albo między Hyperionem 31, a GSO 30mm. TMB, GSO i SW to właśnie przykłady moich bezsensownych wydatków zanim kupiłem dobre okulary. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
39 minut temu, Ajot napisał:

Sam chciałem kupić te C X-cel, tylko trochę się opinii wystraszyłem, bo jedni piszą że to świetne Meade w innej obudowie, a z kolei Ś.P. Janusz Płeszka pisał że są bardzo słabe i odradza klientom ich zakup.

Pierwsza seria X-Cela (około roku 2003 / wielka opozycja Marsa) była rzeczywiście słaba - i optycznie i mechanicznie. Miałem 5 mm i z radością go sprzedałem.

Aktualne X-Cele to zupełnie inne okulary, z poprzednimi mające tylko wspólną nazwę. Te szczerze polecam, oczywiście w ich półce cenowej, bo z Radianem czy DeLitem  nie wygrają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

potwierdzam, że X-Cell to bardzo dobre okulary. Mam też zupełnie inne odczucia dotyczące TMB Planetary. W cenie poniżej 200 zł są bezkonkurencyjne. Używałem 7 mm z Makiem 127 (215x i źr. wyj. 0,6 mm) oraz Coronado PST i byłem bardzo zadowolony z jakości obrazu. Świetny detal  i dobre odwzorowanie barw. Jedyna wada to wrażliwość na nieosiowe ustawienie oka. Okulary Celestrona są pozbawione tej wady

 

nie porównywałem ich bezpośrednio na planetach ale wydaje się, że X-Cell dają nieco cieplejsze kolory

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.