Jump to content
 • 0

Jakie okulary do refraktora 102/1000 (planety)


Question

Witam wszystkich pierwszym postem. Chciałbym poradzić się jakiej serii okular/okulary warto dokupić do refraktora 102/1000. Mam na oku TMB Planetary - II, Celestron x-Cel LX, albo Explore Scientific 62 st. lub 82 stopnie. Różnice cenowe są dość wyraźne, a nie mam wiedzy i przekonania, czy w takim  - nie przesadnie jasnym  - teleskopie w praktyce będą między nimi widoczne różnice. Oczywiście pole widzenia pomijam. Ogniskowa będzie podobna niezależnie od producenta, okular pod powiększenia bliższe maksymalnym - planety.

Link to post
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

 • 0
59 minut temu, Piotrek K napisał:

Witam wszystkich pierwszym postem. Chciałbym poradzić się jakiej serii okular/okulary warto dokupić do refraktora 102/1000. Mam na oku TMB Planetary - II, Celestron x-Cel LX, albo Explore Scientific 62 st. lub 82 stopnie. Różnice cenowe są dość wyraźne, a nie mam wiedzy i przekonania, czy w takim  - nie przesadnie jasnym  - teleskopie w praktyce będą między nimi widoczne różnice. Oczywiście pole widzenia pomijam. Ogniskowa będzie podobna niezależnie od producenta, okular pod powiększenia bliższe maksymalnym - planety.

Mam m.in właśnie taki refraktor. TMB mam 5mm i miałem 7mm. Odradzam, bo mają miękki obraz ze słabym kontrastem i ocieplają barwy.

ES82st. to do planet bezsens. Mam 8,8 82 st, 14 82 st. Ogólnie duże odblaski (na DS nie przeszkadza) i słaby ER, chyba mniejszy niż deklarowany przez producenta. No i wielkie pole, to do DS, a nie małych planet.

x-Cel nie miałem, choć chciałem kupić kiedyś, różne opinie o nich są od skrajne złych, do dobrych, nie wiem.

Używałem BCO 6mm i 10mm, obraz bajka, ale okular jest poniżej rzęs, mnie to męczyło, sprzedałem.

Teraz używam Morpheusy 6,5 i 9mm, mimo że to kupa szkła, to odblaski są małe, obraz wyraźny po brzegi i świetny komfort obserwacji ze względu na duży ER i wielką soczewkę.

Link to post
Share on other sites
 • 0

Jeśli masz napęd osi godzinnej montażu i teleskop trzyma planetę w polu widzenia, zawsze dobrą opcją będzie ortoskop, coś w okolicach 8 mm będzie ok. Przygotuj się na małe odsunięcie oka i małe pole widzenia, ale zrekompensowane przez ostry, kontrastowy obraz.

Bardzo dobre do planet są również Vixeny LV (mam 7mm i 4 mm)

Link to post
Share on other sites
 • 0

jeśli to ma być typowo planetarny okular to pierwszym wyborem powinien być okular o małej ilości szkła np. ortoskopowy. Nie musi to być UO, Kasai, Zeiss czy Pentax ale zwykły Baader powinien dać radę. Można też wybrać dobrego Plossla (ale dobrego, a nie budżetowego) minimum Vixena, a najlepiej TV. Niestety wymienione okulary mają małe pole widzenia i bardzo mały ER co wielu osobom bardzo przeszkadza. Są też jeszcze bardziej egzotyczne konstrukcje jak monocentryki ale to już okulary dla pasjonatów (czytaj masochistów)

 

można wziąć pod uwagę okulary o większej ilości soczewek jak TMB Planetary i ich klony czy Celestrony X-Cell LX. Mają zdecydowanie większe [pole widzenia i wygodniejszy ER ale dają nieco gorsze obrazy

 

są jeszcze znacznie droższe lantany od Vixena czy Pentaxy XF

 

jeśli chodzi o ogniskową to każdy lubi co innego. Teleskop o aperturze 10 cm można powerować w granicach 150-200x, a nawet więcej ... co kto lubi. To oznacza, że okular powinien mieć ogniskowa w granicach 5-7 mm. Ja bym wstrzelił się w środek tego zakresu czyli 6 mm

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
 • 0

Dziękuję za wszystkie sugestie - musi być spore odsuniecie oka (moje okulary) i spore pole widzenia (córki też coś czasem chcą zobaczyć). Jeśli byłaby szansa na jakieś wskazówki  - co lepsze TMB czy Celestrony x-Cel LX. I jeszcze takie ogólne pytanie - warto do takiego teleskopu (102/1000) kupować droższe okulary?

Link to post
Share on other sites
 • 0

Jeśli chcesz pozostać w astro (a przecież masz córki, będą pewnie wnuki......) ZAWSZE warto inwestować w dobre okulary. Kup raz a dobrze i ciesz się obrazem. Gdy przesiądziesz się na lepszy teleskop, dobry okular będzie jak znalazł.

Myślę, że rozsądną opcją jest kupić także DOBRY barlow 2x (Vixen DeLuxe, Celestron Ultima, Meade #140 lub Tele Vue wchodzą w grę) i wówczas masz całkiem sporo rozsądnych okularów ortoskopowych lub plossli. Celestron X-Cel 12mm też da radę.

Przed chwilą na Marsie przećwiczyłem Tele Vue DeLite 3mm - gdyby nie słaby seeing, nadal siedziałbym na balkonie :)

Link to post
Share on other sites
 • 0

Potwierdzam, lepiej kupić dobre okulary, niż przechodzić drogę od tanich słabych do dobrych, to wyjdzie po prostu dużo taniej.

TMB radzę wykreślić w ogóle z planów zakupu. Ja jak pisałem miałem 2szt., porównywałem je nawet z krótkoogniskowymi ES-ami, które mimo że nie są polecane do planet i tak miażdżyły TMB jasnością, kontrastem, odwzorowaniem kolorów. No, wada ES-ów to odblaski i niski ER, ale i tak nie było co porównywać. Jedyna zaleta TMB to cena. I jest jeszcze jeden problem, bo różnią się one jakością zależnie od egzemplarza - to wyczytałem na CN, sam nie sprawdziłem.

Jak masz wadę wzroku wymagającą noszenia okularów, to musisz szukać czegoś z dużym ER, ok. 20mm. Sprawdź tylko czy na pewno to konieczne, ja też jestem okularnikiem, ale regulacja wyciągiem załatwia sprawę i mogę obserwować bez okularów.

Sam chciałem kupić te C X-cel, tylko trochę się opinii wystraszyłem, bo jedni piszą że to świetne Meade w innej obudowie, a z kolei Ś.P. Janusz Płeszka pisał że są bardzo słabe i odradza klientom ich zakup. Kupiłem więc do planet 2 Morpheuse. Obserwacja nimi to przyjemność dla oczu. Niestety bardzo podrożały ostatnio.

Link to post
Share on other sites
 • 0

Jeszcze co do pytania, czy warto do SW102/1000 kupować dobre okulary. To ten refraktor wcale tak mało wymagający dla okularów nie jest i widać różnicę w jakości. Ja go używam często za dnia do obserwacji ptaków wodnych. To ogromy przeskok jakości obrazu jest między np. TMB 7mm, a Morpheusem 6,5mm albo SW WA66 20mm, a ES20mm 68st. albo między Hyperionem 31, a GSO 30mm. TMB, GSO i SW to właśnie przykłady moich bezsensownych wydatków zanim kupiłem dobre okulary. :)

Link to post
Share on other sites
 • 0
39 minut temu, Ajot napisał:

Sam chciałem kupić te C X-cel, tylko trochę się opinii wystraszyłem, bo jedni piszą że to świetne Meade w innej obudowie, a z kolei Ś.P. Janusz Płeszka pisał że są bardzo słabe i odradza klientom ich zakup.

Pierwsza seria X-Cela (około roku 2003 / wielka opozycja Marsa) była rzeczywiście słaba - i optycznie i mechanicznie. Miałem 5 mm i z radością go sprzedałem.

Aktualne X-Cele to zupełnie inne okulary, z poprzednimi mające tylko wspólną nazwę. Te szczerze polecam, oczywiście w ich półce cenowej, bo z Radianem czy DeLitem  nie wygrają.

Link to post
Share on other sites
 • 0

potwierdzam, że X-Cell to bardzo dobre okulary. Mam też zupełnie inne odczucia dotyczące TMB Planetary. W cenie poniżej 200 zł są bezkonkurencyjne. Używałem 7 mm z Makiem 127 (215x i źr. wyj. 0,6 mm) oraz Coronado PST i byłem bardzo zadowolony z jakości obrazu. Świetny detal  i dobre odwzorowanie barw. Jedyna wada to wrażliwość na nieosiowe ustawienie oka. Okulary Celestrona są pozbawione tej wady

 

nie porównywałem ich bezpośrednio na planetach ale wydaje się, że X-Cell dają nieco cieplejsze kolory

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.