Skocz do zawartości

Podróże kształcą - rozprawa z libelką iOptrana


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Najpierw pomyślałem że dodam wpis jako status ale rozmyśliłem się. Niech inni przeczytają i może skorzystają.

Odwiedziłm @Tayson `a. Miałem odebrać drobiazg i zamieniliśmy kilka słów. Głównie on mówił - ja raczej jestem z tych małomównych. Pokazał mi montaż (przy moim iEQ45 iOptrona to już jest kawał sprzętu). Rzuciło mi się w oczy że ma zdemontowaną oryginalną libelkę do poziomowania. I wtedy mnie tchnęło. Moja jest do kitu. Eureka! Ciągły dryf, czasem większy czasem mniejszy. Rozbebeszyłem zestaw, sam statyw, poziomica 2m i szybko się okazało jak bardzo błądziłem. Błąd w poziomicy iOptrona okazał się bardzo duży. Zaznaczyłem właściwy punkt niezmywalnym pisakiem i właśnie testuję. Jest bardzo dobrze. Dryf zniknął.

Ot tyle w temacie.

Guider 160mm + qhy5II , skala wykresu 2 piksele, zakres czasu 6 minut. Trochę wieje i szarpie.

 

2020-10-03_00h12_20.png

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na którym etapie ustawiania na GP istotne jest wypoziomowanie montażu? Teoretycznie dwa stopnie swobody, czyli lewo-prawo i azymut dają zawsze możliwość ustawienia osi RA rownolegle do osi obrotu Ziemi, a DEC jest do niej prostopadła, bo tak skonstruowane są montaże. Czyli dokładne poziomowanie nie jest niezbędne. Owszem pomaga na wstępnym etapie złapać GP w lunetce. W którym momencie moje rozumowanie ma błąd?

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@apolkowski nie wiem. Widzę co się dzieje organoleptycznie na kolejnych klatkach.  Jeśli schodzi mi klatka 300s z takimi wartościami i taką gwiazdą to jestem zadowolony.

Zoom 1600%.2020-10-03_00h38_08.png.6e548fc253118cc8bc0b8fc29eb530d9.png

Pewnie ameryki nie odkryłem z tą libelką ale może ktoś jak ja zasugerowany poziomicą szuka ...

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, _Spirit_ napisał:

przy moim iEQ45 iOptrona to już jest kawał sprzętu

A poza tym ten iEQ45 jest ok? Bo rozważam zakup GEM45EC: https://www.ioptron.com/product-p/7603eca.htm

 

58 minut temu, _Spirit_ napisał:

Moja jest do kitu.

A ona nie ma śrubek kolimacyjnych, jak np. w przyrządach geodezyjnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, apolkowski napisał:

Na którym etapie ustawiania na GP istotne jest wypoziomowanie montażu? 

Przy ustawianiu na GP jest tak jak pisałeś, ale potem przy źle wypoziomowanym montażu może ci się w nim gdzieś pojawić mini ugięcie. Dodatkowo ja mam wrażenie (być może jestem w błędzie, ale zauważyłem taką prawidłowość), że przy niesymetrycznym sprzęcie (np. bateria przyczepiona do boku tuby, albo wszystkie kabelki z jednej strony) niechlujne wypoziomowanie montażu skutkuje trudnościami przy wyważaniu i powiększeniem błędu prowadzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, diver napisał:

A ona nie ma śrubek kolimacyjnych, jak np. w przyrządach geodezyjnych?

Nie ma - jest wklejona na stałe.

 

4 minuty temu, diver napisał:

A poza tym ten iEQ45 jest ok?

Mam go już kilka lat i prawie wszystkie zdjęcia na forum są z tego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak napisał Tomek. Złe poziomowanie jest niezbędne do ustawienia na Polaris z pomocą lunetki i dla zwiększenia dokładności pierwszego GoTo. Kompensacja złego wyważenia przez poziomowanie statywu? No dajcie spokój......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, _Spirit_ napisał:

To skąd dryf? Większy lub mniejszy? @Tayson 

No a jaką metoda ustawiasz polarną? 

 

Jest jak napisał Tayson - przy lunetce bierzemy poziom jako punkt odniesienia przy orientowaniu lunetki, więc bezpośrednio wpływa to na dokładność. Przy np sharpcapie mamy niezależny od wszystkiego pomiar położenia osi RA w przestrzeni, a ułożenie nóg montażu i jego korpusu nie ma znaczenia. Przy złym poziomie i dokładnym ustawieniu sharpcapem uzyskamy efekt, że statyw I nieruchomy korpus będą jakby obrócone wokół osi RA. Wyobraźcie sobie, że przyczepiacie środkowalą część montażu (tą co się kręci na osi RA, ma przeciwwagi itp) do jakiegoś masywnego uchwytu tak, że starej się ona nieruchoma. Teraz można poluzować hamulec RA i obracać statywem dowolnie względem osi RA. Można nawet dać do do góry nogami i przyczepić do sufitu, a ustawienie na polarną i prowadzenie będzie dalej takie samo! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, MateuszW napisał:

przy lunetce bierzemy poziom jako punkt odniesienia przy orientowaniu lunetki, więc bezpośrednio wpływa to na dokładność.

Nie. Wpływa tylko na to, jak blisko/daleko jest punkt startowy od osi, zakładając np. poprawne ustawienia kąta azymutu na skali. Na dokładność wpływa tylko precyzja samego ustawienia obrazu GP w lunetce względem jej właściwego położenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, apolkowski napisał:

Na dokładność wpływa tylko precyzja samego ustawienia obrazu GP w lunetce względem jej właściwego położenia.

No a jak wyznaczasz to "właściwe położenie"? W jaki sposób określasz orientację lunetki? Czyż nie właśnie bazując na poziomie? Można zrobić to na kilka sposobów, ale jeśli pominiemy ustawianie na oko (które z zasady jest niedokładne), to możemy bazować albo na podziałkach na montażu lub dorobionych znacznikach, albo na podziałce wewnątrz lunetki, której orientację "początkową" możemy ustalić właśnie na podstawie osi alt-az, która zależy od poziomowania. Wszystkie te sposoby, nie licząc "na oko" bazują na poziomie.

 

Tak więc o jakiej konkretnie metodzie z użyciem lunetki mówisz, w której wg Ciebie poziom nie ma znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby sprawdzic lunetke trzeba zrobic kilka kroków.

- ustawiamy polaris po srodku lunetki

- tylko srubą wysokosci podjezdzamy do góry, aby polaris pojawiła sie w drugim okregu.

- w tym miejscu ustawiamy znacznik godziny12 ; obracamy poprostu osia RA.

- lunetka jest gotowa do ustawiania na biegun

 

- jesli podczas tej operacji mamy niewypoziomowany montaz wszystko sie posypie!

obraz.png.62a3b6d65db1fd1beed578acd5a9452a.png

 

- oczywiscie mozna wykonac to w dzien na jakiejs odleglej pionowej krawedzie , np blok i postawic odpowiednie znaczniki

- DOKLADNE znaczniki!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiam montaż na GP korzystając z apki PS align. W lunetce mam nową skalę. Ustawienie polega na przesunięciu obrazu GP tak, żeby na skali w lunetce w trafiła w miejsce wskazane na obrazku w apce. Do tego potrzebne jest dokładne ustawienie obrazu w lunetce, żeby oś 0-6 była w pionie, a 3-9 w poziomie.

Wypoziomowanie montażu bardzo pomoże uzyskać to, że regulacja śrubami lewo-prawo będzie powodowała ruch w poziomie, a śrubami alt w pionie.  

Jeśli położenie skali w lunetce będzie poprawne, (oś 0-6 była w pionie, a 3-9 w poziomie) to wypoziomowanie nie jest niezbędne.

 

206672981_Zrzutekranu2020-10-03143645.jpg.353e1fbab15205adae3828a9e55ab4b0.jpg

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, apolkowski napisał:

Do tego potrzebne jest dokładne ustawienie obrazu w lunetce, żeby oś 0-6 była w pionie, a 3-9 w poziomie.

Wypoziomowanie montażu bardzo pomoże uzyskać to, że regulacja śrubami lewo-prawo będzie powodowała ruch w poziomie, a śrubami alt w pionie.  

Jeśli położenie skali w lunetce będzie poprawne, (oś 0-6 była w pionie, a 3-9 w poziomie) to wypoziomowanie nie jest niezbędne.

Tak, pełna zgoda, tylko jak chcesz ustawić obrazek, żeby oś 0-6 była w pionie, a 3-9 w poziomie, gdy montaż nie jest wypoziomowany? Na podstawie czego chcesz to ustawić? Tayson powyżej opisał, jak można to zrobić super dokładnie, bazując właśnie na poziomowaniu montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Poddaję się;-) Przesłanie wcześniejszych postów było takie, że dokładność prowadzenia montażu nie powinna zależeć od jego wypoziomowania, jeśli był wcześniej poprawnie ustawiony na Polarną na przykład Shrapcapem czy modułem w Kstars.

Natomiast zgadzam się, że wypoziomowanie montażu pomaga przy ustawianiu na GP przy pomocy lunetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, apolkowski napisał:

OK. Poddaję się;-) Przesłanie wcześniejszych postów było takie, że dokładność prowadzenia montażu nie powinna zależeć od jego wypoziomowania, jeśli był wcześniej poprawnie ustawiony na Polarną na przykład Shrapcapem czy modułem w Kstars.

Natomiast zgadzam się, że wypoziomowanie montażu pomaga przy ustawianiu na GP przy pomocy lunetki.

I o to właśnie chodzi - ja pisałem to samo :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.