Skocz do zawartości
  • 0

Słabsza lornetka 20x80 czy dobrej klasy 15x70?


Piotr Mlynarski

Pytanie

Korzystając z okazji kupiłem w bardzo przystępnej cenie lornetkę TS 25x100 LX, ale bardzo wąskie pole widzenia i przede wszystkim duża waga lornety jednak zniechęca mnie do użytkowania i znacząco ogranicza mobilność. Niestety prawdą okazała się bolesna, że duże nie znaczy wcale lepiej.
Gazowe olbrzymy dobrze widoczne, tylko trudno opanować drgania statywu do swobodnej obserwacji. Doszedłem do wniosku, że odpuszczam planety (lornetka nie jest do tego) i chciałbym kupić ciut mniejszą lornetkę 20x80 do obserwacji DS - niewiele mniejsza, ale ponad 2 kg wagi mniej. Oczekuję od zmiany sprzętu większej mobilności oraz mniejszej ilości drgań.
 
Przeszukując ofertę sklepów wpadły mi w oko 2 lornetki Sky Master PRO 20x80 lub TS Optics 20x80 Triplet.
 
Co by nie powiedzieć o tych lornetkach bliżej im jednak do najtańszej klasy budżetowej dlatego może lepszym wyborem byłaby sprawdzona konstrukcja TS 15x70 MX Marine?
Nadmieniam, że posiadam już przyzwoitej klasy lornetkę przeglądową 10x50 (Kamakura) i chciałbym mimo wszystko w budżecie ok. 1500 zł zobaczyć coś więcej niż w lornecie 10x50.
 
Jakie macie zdanie na ten temat? Większa lornetka 20x80 ale słabszej klasy czy mniejsza 15x70 ale lepszej jakości?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeśli chodzi o jakość to TS 15x70 wypadnie najlepiej. Na drugim miejscu TS 20x80. SkyMaster wygląda podobnie do TS 20x80, ale w większej mierze zbudowany z tworzyw sztucznych więc lepiej nie brać go pod uwagę.

Musisz sobie tylko odpowiedzieć na pytanie czy przeskok z 10x na 15x będzie wystarczający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Drgania nie są winą lornety a zbyt słabego statywu. Duża apertura i powiększenie sprawiają, że 25x100 pokaże dużo więcej na obiektach DS niż mniejsze modele. Ja bym tej lornety nie przekreślał i pomyślał jednak o lepszym statywie np z montażem widłowym. Jeśli jednak wymiana lornety to skoro masz już 10x50 to szedłbym w 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ZAWSZE tylko i wyłącznie dobra lornetka. W TS 15x70 i tak zobaczysz więcej niż w Celestronie / Bresserze 20x80 - lepsza ostrość obrazu, lepsze powłoki, lepiej skorygonwane okulary, trwalsza mechanika. 

Celstron SM 20x80 ma źrenicę wejściową 72 lun 73 mm o ile dobrze pamiętam, więc traktowanie go jako "lornetka 80mm" jest sporym nadużyciem. Za do niedoróbki mechaniki są nie do przyjęcia.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli chodzi o lornetki nie jestem zwolennikiem hasła, że "Apertura rządzi", dlatego zamiast większej, ale słabszej optycznie lornetki zdecydowanie wolałbym kupić mniejszą, ale z lepszą optyką. Dodam, że seria lornetek 15x70 BA-8 jest bardzo udana i niezależnie od tego, z jakim napisem ją kupisz (TS Marine, Delta Optical Extreme itp.) będziesz zadowolony.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Piotr Mlynarski napisał:
Przeszukując ofertę sklepów wpadły mi w oko 2 lornetki Sky Master PRO 20x80 lub TS Optics 20x80 Triplet.

Pamiętaj, e dodatek PRO w Celestronie oznacza PROfanację tej nigdyś dobrej marki oraz zwiastuje PROblemy z jakością. Średniozaawansowani obserwatorzy omijają takie wynalazki z daleka, nie mówiąc już o jakimkolwiek zastosowaniu profesjonalnym.

 

A co do modelu 25x100: miałem go kiedyś i pozostał mi po niej bardzo solidny montaż widłowy - jak byś był zainteresowany, odezwij się na PW.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciekawe czy w rzeczywistości istnieje coś takiego jak "słabsza lornetka 20x80". Od słynnego wątku z testami latarkowymi kilka lat temu, jest dosyć powszechną wiedzą to, co Marcin napomknął wyżej - czynne apertury słabszych lornetek trochę niedomagają ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Piotr Mlynarski napisał:

Czy jest możliwość zainstalowania na TS 25x100 szukacza?

Na każdej lornecie da się zamontować szukacz czy laser. Ale musisz sam pokombinować. Kiedyś, dawno, zrobiłem montowanie lasera przy pomocy metalowych kształtek z marketu i wymianie śruby mocującej na dłuższą. 

Laser był zapięty plastikowym zatrzaskiem do mebli. Niestety nie mam już zdjęć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Posiadam DO Extreme 15x70, a ostatnio miałem okazję spojrzeć przez Bresser 20x80 Astro. Kiedyś spoglądałem przez zwykłego Celestrona 20x80 i odrzucił mnie na kilometr. Z takim podejściem podszedłem również do Bressera. Jakie było moje zdziwienie kiedy zobaczyłem piękne pozorne pole ponad 70 stopni (pole tego bressera to 3,7), wyglądało naprawdę bajecznie i z taką cenę (trochę ponad 500 zł) sam mam na nią ochotę, gdyż pomimo wad ogólne odczucia były naprawdę bardzo pozytywne i dawały mi sporo radości : )

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak - dobry filtr UHC 1,25" to koszt rzędu 300-400 zł, w lornetce masz ich dwa + do tego mechanika.

Możesz kupić filtry osobno i kombinować z ich mocowaniem ZA okularem - jak tak robię w Fujinonie 10x50.

Natomiast nie wierzę, by to były tryplety APO, ta lornetka z linki niebezpiecznie bardzo przypomina mi Celestrona SkyMastera, który jak wiadomo w tej średnicy jest synonimem wręcz tandety....

To polecam (filtry wkręcisz w okulary w seryjne gwinty)

https://www.astroshop.de/geraete/omegon-fernglas-brightsky-22x85/p,33087

 

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Piotr Mlynarski Konstrukcje optycznie i mechanicznie są pewnie te same. Para przyzwoitych filtrów mgławicowych w standardzie 1.25” to 600-800pln, także o ile zainstalowano w niej, przyzwoite filtry różnica w cenie wydaje się być uzasadniona. Sam pomysł lornetki z wbudowanymi na stałe filtrami - moim zdaniem bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, bartolini napisał:

Sam pomysł lornetki z wbudowanymi na stałe filtrami - moim zdaniem bez sensu......

....bo jeśli masz filtry zewnętrzne, możesz ich użyć w wieloma modelami lornetek. Właśnie dlatego kupiłem parkę 1,25" UHC Astronomika.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Marcin_G napisał:

To polecam (filtry wkręcisz w okulary w seryjne gwinty)

https://www.astroshop.de/geraete/omegon-fernglas-brightsky-22x85/p,33087

 

 

Bardziej interesowałoby mnie coś lżejszego, czyli mimo wszystko 20x80 z możliwością wkręcania filtrów.

Jak patrzę na lornetki 20x80 dziwi mnie przepaść cenowa: szeroki wybór lornetek do 1200 zł potem długo, długo nic i  zaczynają się lornetki od 3000 zł wzwyż.

 

Rozumiem, że kupno filtrów osobno to zdecydowanie bardziej uniwersalne rozwiązanie niż filtry wbudowane.

W moją lornetę TS 25x100 LX da radę wkręcić filtry 1.25"?

Edytowane przez Piotr Mlynarski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Piotr Mlynarski w twoją lornetkę nie da się wkręcić filtów.

Jest taka seria omegona argus - i tam jest stosunkowo małe 20x80:

https://www.astroshop.pl/instrumenty/omegon-lornetka-argus-20x80/p,47250

Ale z tego co pamiętam te lornety mają trochę astygmatyzmu  na brzegu pola - kwestia gustu.

Dodatkowo mostek jest tylko na długości obudów pryzmatów, co może powodować konieczność częstszej kolimacji w takiej dużej lornetce - no ale coś za coś.

Możliwość wkręcania filtrów 1,25" w okulary Musiałbyś potwierdzić ze sklepem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, bartolini napisał:

Możliwość wkręcania filtrów 1,25" w okulary Musiałbyś potwierdzić ze sklepem.

 

 W podanym linku TS 25x100 LX  sprzedawca (teleskopy.pl) w opisie lornetki napisał "Gwinty filtrowe: TAK, w okularach (1,25")" :)

 

Warto inwestować w lornetkę ze szkłem ED np. Orion GiantView 20x80, czy mimo wszystko lepiej postawić na TS-y?

Edytowane przez Piotr Mlynarski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Opisy marketingowe czy suche parametry to jedno - zaś jakość konkretnego egzemplarza to drugie. Ważna jest możliwość porównania z innymi sztukami w sklepie... czy wręcz spędzenie przynajmniej kilkunastu minut ze sprzętem.

 

ja ts 25x100 lx oddesłałem do sklepu, jakość zawiodła mnie w każdym aspekcie,

 

mam ed 20x80 Oriona i istotnie AC jest pomijalna... choć mojemu egz. też troszkę brakuje do optycznego ideału - kupiłem ostatnią w sklepie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Piotr Mlynarski napisał:

Warto inwestować w lornetkę ze szkłem ED np. Orion GiantView 20x80, czy mimo wszystko lepiej postawić na TS-y?

Ogólnie te poszczególne chińskie serie lornetek, są tak rozplanowane, że jest miedzy nimi skok jakościowy. Dopłacanie parę stówek do szkła ed, wbudowanych filtrów czy innych „szmerów-bajerów” nie da lepszej lornetki, bo każda seria/półka cenowa jest obarczona jakimiś wadami „wrodzonymi” które wynikają z kompromisów kosztowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ma ktoś z forumowiczów lub miał okazję bawić się lornetką Orion GiantView 20x80?

 

Lorneta jest względnie nowym modelem. Znalazłem tylko kilka opinii na zagranicznych forach.

Generalnie, opinie są ok. Lorneta jest chwalona za ładny obraz. Minus za trefne egzemplarze z niedopracowaną mechaniką.

 

Odrzuciłem TS 20x80 definitywnie. Czynna apertura na poziomie ~70 mm powoduje, że zdecydowanie lepiej kupić 15x70 z serii BA8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przejrzałem inne fora astronomiczne i faktycznie najsłuszniejszym wyborem wydaje się coś z serii BA8 15x70 lub 22x85. Tylko pierwsza ma ciut za mały power a druga jest za ciężka.

 

Nie ma faktycznie godnej uwagi lornetki w standardzie 20x80 z pełnym wykorzystaniem apertury? Vixen, Orion Giant lub coś innego? Budżet max 2500 zł.

Edytowane przez Piotr Mlynarski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Piotr Mlynarski napisał:

Przejrzałem inne fora astronomiczne i faktycznie najsłuszniejszym wyborem wydaje się coś z serii BA8 15x70 lub 22x85. Tylko pierwsza ma ciut za mały power a druga jest za ciężka.

 

Nie ma faktycznie godnej uwagi lornetki w standardzie 20x80 z pełnym wykorzystaniem apertury? Vixen, Orion Giant lub coś innego? Budżet max 2500 zł.

O tej słyszałem dobre opinie

https://www.astroshop.de/geraete/omegon-fernglas-argus-20x80/p,47250

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.