Skocz do zawartości
  • 0

Słabsza lornetka 20x80 czy dobrej klasy 15x70?


Piotr Mlynarski

Pytanie

Korzystając z okazji kupiłem w bardzo przystępnej cenie lornetkę TS 25x100 LX, ale bardzo wąskie pole widzenia i przede wszystkim duża waga lornety jednak zniechęca mnie do użytkowania i znacząco ogranicza mobilność. Niestety prawdą okazała się bolesna, że duże nie znaczy wcale lepiej.
Gazowe olbrzymy dobrze widoczne, tylko trudno opanować drgania statywu do swobodnej obserwacji. Doszedłem do wniosku, że odpuszczam planety (lornetka nie jest do tego) i chciałbym kupić ciut mniejszą lornetkę 20x80 do obserwacji DS - niewiele mniejsza, ale ponad 2 kg wagi mniej. Oczekuję od zmiany sprzętu większej mobilności oraz mniejszej ilości drgań.
 
Przeszukując ofertę sklepów wpadły mi w oko 2 lornetki Sky Master PRO 20x80 lub TS Optics 20x80 Triplet.
 
Co by nie powiedzieć o tych lornetkach bliżej im jednak do najtańszej klasy budżetowej dlatego może lepszym wyborem byłaby sprawdzona konstrukcja TS 15x70 MX Marine?
Nadmieniam, że posiadam już przyzwoitej klasy lornetkę przeglądową 10x50 (Kamakura) i chciałbym mimo wszystko w budżecie ok. 1500 zł zobaczyć coś więcej niż w lornecie 10x50.
 
Jakie macie zdanie na ten temat? Większa lornetka 20x80 ale słabszej klasy czy mniejsza 15x70 ale lepszej jakości?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Przeglądając internety trafiłem na ofertę powystawowej TS-Optics 88 mm Triplet Semi Apo 90° w zestawie z dwiema parami okularów. Według opisu lornetka jest konstrukcji Apogee. Długi czas szukam lornetki kątowej z aperturą ok. 100 mm w rozsądnej cenie, co o tym myślicie? Ktoś miał doświadczenie z tego typu konstrukcjami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, prokles napisał:

Przeglądając internety trafiłem na ofertę powystawowej TS-Optics 88 mm Triplet Semi Apo 90° w zestawie z dwiema parami okularów. Według opisu lornetka jest konstrukcji Apogee. Długi czas szukam lornetki kątowej z aperturą ok. 100 mm w rozsądnej cenie, co o tym myślicie? Ktoś miał doświadczenie z tego typu konstrukcjami?

Hmm, ja osobiście bym sobie ją odpuścił. Nie mogę znaleźć informacji, ale ona chyba nie obsługuje okularów w standardzie 1,25", co jest ogromnym minusem. Też mi się nie podoba mocowanie na gwint 1/4" lornetki o wadze 6,5 kg. Nawet w prostych apm mam możliwość mocowania na gwint 3/8", a to zupełnie inny komfort użytkowania. Ja bym szukał używanej apm. Nie wiem skąd jesteś, ale masz na jednym portalu aukcyjnym używaną ts 100/45, może warto się nią zainteresować.

Edytowane przez peter5
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, peter5 napisał:

Hmm, ja osobiście bym sobie ją odpuścił. Nie mogę znaleźć informacji, ale ona chyba nie obsługuje okularów w standardzie 1,25", co jest ogromnym minusem. Też mi się nie podoba mocowanie na gwint 1/4" lornetki o wadze 6,5 kg. Nawet w prostych apm mam możliwość mocowania na gwint 3/8", a to zupełnie inny komfort użytkowania. Ja bym szukał używanej apm. Nie wiem skąd jesteś, ale masz na jednym portalu aukcyjnym używaną ts 100/45, może warto się nią zainteresować.

Rzeczywiście w opisie nikt nie wspomina o standardzie 1,25", co by wydawało się oczywiste przy opcji wymiennych okularów.

Chciałbym uzyskać możliwie sensowne powiększenie do DS-ów np. 60x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, prokles napisał:

Rzeczywiście w opisie nikt nie wspomina o standardzie 1,25", co by wydawało się oczywiste przy opcji wymiennych okularów.

Chciałbym uzyskać możliwie sensowne powiększenie do DS-ów np. 60x.

Nie wiem czy miałeś okazję patrzeć przez taką lornetkę, ale dla mnie najlepsze obrazy taka lornetka daje do max 45x, a pod ciemnym niebem najlepiej to wygląda w granicach 30x, bo te lornetki do tego służą. Powerowanie to domena teleskopów. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, prokles napisał:

Rzeczywiście w opisie nikt nie wspomina o standardzie 1,25", co by wydawało się oczywiste przy opcji wymiennych okularów.

Chciałbym uzyskać możliwie sensowne powiększenie do DS-ów np. 60x.

Jest teraz promocja w apm, 1235 Euro. To dobre i sprawdzone w boju lornety. Ja od kilku lat mam podobna wersje ED. Kup jeszcze lekki montaż jednoramienny od apm i możesz się cieszyć obserwacjami.
 

https://www.apm-telescopes.net/en/apm-100mm-90-binocular-with-uf18mm

 

w listopadzie o grudniu bedzie wiele promocji w apm ale ta cena raczej znacząco się nie zmieni ( jest już dobra)

Edytowane przez jerzej
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, peter5 napisał:

Nie wiem czy miałeś okazję patrzeć przez taką lornetkę, ale dla mnie najlepsze obrazy taka lornetka daje do max 45x, a pod ciemnym niebem najlepiej to wygląda w granicach 30x, bo te lornetki do tego służą. Powerowanie to domena teleskopów

 

Nie miałem przyjemności niestety podglądać niebo taką lornetką. Wybierałem się w tym roku na zloty, ale niestety nie wyszło.

Wiem że powerowanie to raczej teleskopy, ale w lornetce przyciąga mnie to, że jest to typowy instrument stworzony do wizuala. Teleskopy są gabarytowe i to raczej instrumenty skrojone pod rozwój sprzętowy i astrofoto. Mnie interesuje tylko i wyłącznie obserwacja wizualna. Nie mam ambicji powerować cieni księżyców na Jowiszu. Chciałbym po prostu rozszerzyć repertuar obserwacji o DS-y, aby było widać coś więcej niż tylko szare plamki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do obserwacji DS im większa średnica obiektywów lornetki tym lepiej. Różnica np między bardzo dobrą optycznie Nikon 10x70 a 25x100 Celestrona jest w tym przypadku spora i to na korzyść Celestrona.  Dla niektórych brzmi to jak herezja ale po pierwsze przy obserwacjach wizualnych tolerancja dla zniekształceń obrazu jest dużo większa niż w przypadku fotografowania a po drugie przy obserwacjach DS gdzie często obserwuje się zerkaniem zniekształceń niemal nie widać. Według mnie walka o punktowość gwiazd przy krawędzi pola jest bardzo kosztowna a niewiele wnosi, podobnie jest z aberracją chromatyczną przy obserwacji DS. Ważna jest jednak faktyczna średnica czynna i transmisja lornetki. Robiłem kiedyś pomiary średnicy czynnej wszystkich moich lornetek metoda latarkową  i np. dla 15x70 SkyGuid wyszło zaledwie 63mm, Nikon 10x70 miał 70mm a Celestron 25x100 miał też jak powinien równo 100mm. Jeśli chodzi o transmisję to wspomniany Nikon 10x70 wypadł dla każdej barwy powyżej  90% a Celestron średnio prawie 80% z rozjazdem barw gorzej niebieska i lepiej czerwona.  Różnica w transmisji między dobra 70 a niedroga 100mm jest na tyle mała, że nie skompensuje różnicy wielkości obiektywów (2x więcej światła).

 

Oczywiście podstawą przy obserwacjach lornetkowych jest wygodny i stabilny statyw. Zwykły statyw foto odrzuciłem ze względu na trudność obserwacji w pobliżu zenitu. Miałem żuraw Poruczki na teodolicie  i testowałem też duży statyw Mustek Paragon. Oba z Celestronem 25x100 były strasznie chwiejne i aż strach było puścić lornetkę. Ostatecznie zrobiłem sobie własny drewniany. Może nie jest bardzo mobilny ale na wypady autem lub obserwacje z tarasu przed domem jest ok. Wygoda i stabilność bezkonkurencyjna a koszt wykonania śmieszny.

 

Nie przekreślaj 25x100, po prostu zrób do niej odpowiedni statyw a nie będziesz myślał o mniejszej. Oczywiście mniejsza np 10x70 lub 10x50 jest bardzo pomocna "do ręki" do szybkiego wyszukiwania obiektów.

 

Edytowane przez Chojrak12
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Też zastanawiam się na zakupem większego bino, chodzi mi właśnie 20x80, a dokładniej model Oriona 20x80 GiantView ED WP. Niestety bardzo mało jest na jej temat na forach. Na stronie Oriona jest co prawda opisane, że aluminiowy korpus, szkła ED itd. Użytkował ktoś może ten model? Ciekawi mnie czy te szkła są faktycznie takie spoko, co z aberacją i czy czynna apertura jest pełna? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, pawlix napisał:

Też zastanawiam się na zakupem większego bino, chodzi mi właśnie 20x80, a dokładniej model Oriona 20x80 GiantView ED WP. Niestety bardzo mało jest na jej temat na forach. Na stronie Oriona jest co prawda opisane, że aluminiowy korpus, szkła ED itd. Użytkował ktoś może ten model? Ciekawi mnie czy te szkła są faktycznie takie spoko, co z aberacją i czy czynna apertura jest pełna? 

 

Mam tą lornetkę i z tego co przeglądałem jakiś czas temu, kilka osób na tym forum też ma. Przed kupnem zasięgałem tu opinii na priv. Dla mnie bomba, porzuciłem dla niej TS 25x100. Gabarytowo to sporo mniejszy i blisko połowę lżejszy egzemplarz. Dokupiłem niedawno żuraw i komfort obserwacji wyraźnie wzrósł. Dla mnie osobiście między 25x100 a 20x80 w powerze i aperturze przepaści nie ma, a mniejsze gabaryty powodują, że można kupić tańszy żuraw bez potrzeby rozbijania banku. Jak przez chwilę miałem dwie wspomniane wyżej bino i mogłem porównać jeden do jednego oba modele, stwierdzam, że zdecydowanie Orion lepszy: oddanie barw, punktowość gwiazd i ostrość obrazu. Miałem wrażenie, że Orion to obraz HD, a TS to obraz SD.

Wiele osób na tym forum poleca modele sprawdzone np. seria BA8, ale bardzo drogie, dla wielu użytkowników za drogie. Orion to jeden z sensowniejszych kmpromisów między ceną i aperturą.

Godzinę temu, Chojrak12 napisał:

 

Nie przekreślaj 25x100, po prostu zrób do niej odpowiedni statyw

Tak jak wyżej opisałem, musiałbym trafić na naprawdę dobry egzemplarz 100 mm żeby siłowanie się z nim było warte przesiadki, choć tak jak wspomniałem dzisiaj, kusi mnie powerowanie na kątowej nawet do 45x żeby dostrzeć coś więcej niż mgiełki obiektów. Tylko cena jest odstraszająca i siłą rzeczy zmusza żeby mimo moich obaw na poważnie rozważyć Newtona na Dobsonie.

Edytowane przez prokles
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, prokles napisał:

BTW na czym osadzić takie cudo? Montaż widłowy za ok. 500 zł od Sky-Watcher'a + statyw Orion Paragon XHD (akurat taki mam) da radę z tą lornetką?

To za słaby statyw pod lornetki kątowe, montaż też za wąski na takie sprzęty. To są dobre statywy pod takie instrumenty 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.