Skocz do zawartości

Z ciekawości kupiłem najtańsze, chińskie bino...


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, Marcin_G napisał:

Zamiast porozbierać, wolę dozbierać i kupić takie coś - za 4300$ mamy widzenie obuoczne 2" ORAZ dwa dobre APO.....

https://williamoptics.com/products/binocular/pegasus-binocular

Nawet można sobie wybrać wersję kolorystyczną. Brakuje mi tylko dwukolorowej, żeby się nie mylić która rurka do prawego oka, a która do lewego :)

 

3 minuty temu, MateuszW napisał:

To teraz porównaj ilość światła z klasycznym bino wsadzonym do newtona 16", co wyjdzie taniej :P 

Krok dalej: porównaj sobie z bino zbudowanym z dwóch newtonów 16" :Lighten:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dobrychemik napisał:

Nawet można sobie wybrać wersję kolorystyczną. Brakuje mi tylko dwukolorowej, żeby się nie mylić która rurka do prawego oka, a która do lewego :)

Krok dalej: porównaj sobie z bino zbudowanym z dwóch newtonów 16" :Lighten:

Chomik, Chomik.....

Porównaj sobie czas ustawienia się w terenie z apobinem i z dobsobinem. Co innego jak dobsobin stoi gdzieś na stałe, jakaś Nevada, Arizona itp.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to bino mnie umiarkowanie ciągnie, jak i cały wizual - wzrok już nie ten co kiedyś, więc stopniowo zbaczam w kierunku astrofotografii. Tytułową nasadkę bino kupiłem głównie z myślą o rodzinie i znajomych, żeby przy astrospotkaniach wygodniej im się korzystało. Poza tym bino daje bonus +10 do prezencji całego zestawu ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, skoro temat dotyczący bino SW to się podepnę. Posiadam dość mocno styrane życiem bino SW, aczkolwiek dające dobre obrazy. Natomiast jest pewien mankament mechaniczny w osi głównej. Jest zbyt luźna, ma bardzo mały opór. Przez to nawet z lekkimi okularami lewy tor samoczynnie powoli opada i zmienia się rozstaw torów, potem muszę korygować i tak w kółko. Da się z tym żyć, ale czy dałoby radę tę oś centralną np. mocniej skręcić? Nie chcę na darmo grzebać w nasadce, bo te maleńkie śrubki wyglądają tak słabo, że boję się je odkręcać bez powodu, żeby ich nie zajechać:20201006_221407.thumb.jpg.c8483d359945c2d8738ce3ef6df22a89.jpg

 

Te śrubki są trzy i niestety jedna z nich wypada przy prawym okularze. Niestety, bo prawy tor jest w SW torem nieruchomym. Więc o ile czegoś tu nie kumam, to żeby odkręcić tę zaślepkę to musiałbym najpierw wykręcić gniazdo prawe, kolejna ingerencja. Tak jak mówię, nie chciałbym tego robić na darmo. Może ktoś to rozkręcał i mógłby potwierdzić, że idzie dać większy opór na osi po dostaniu się tam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2020 o 22:21, Alice napisał:

No dobra, skoro temat dotyczący bino SW to się podepnę. Posiadam dość mocno styrane życiem bino SW, aczkolwiek dające dobre obrazy. Natomiast jest pewien mankament mechaniczny w osi głównej. Jest zbyt luźna, ma bardzo mały opór. Przez to nawet z lekkimi okularami lewy tor samoczynnie powoli opada i zmienia się rozstaw torów, potem muszę korygować i tak w kółko. Da się z tym żyć, ale czy dałoby radę tę oś centralną np. mocniej skręcić? Nie chcę na darmo grzebać w nasadce, bo te maleńkie śrubki wyglądają tak słabo, że boję się je odkręcać bez powodu, żeby ich nie zajechać:

 

Te śrubki są trzy i niestety jedna z nich wypada przy prawym okularze. Niestety, bo prawy tor jest w SW torem nieruchomym. Więc o ile czegoś tu nie kumam, to żeby odkręcić tę zaślepkę to musiałbym najpierw wykręcić gniazdo prawe, kolejna ingerencja. Tak jak mówię, nie chciałbym tego robić na darmo. Może ktoś to rozkręcał i mógłby potwierdzić, że idzie dać większy opór na osi po dostaniu się tam?

Mysle, ze mogę to zrobić. Napisz mi wiadomość, dogramy szczegóły 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Alice napisał:

Dzięki, ale raczej szkoda zachodu jak dla mnie z wysyłaniem itd. tzn. jak dla mnie to zbyt mała pierdoła żeby się fatygować. Chyba że mi się odmieni to się wtedy zgłoszę, zobaczymy

OK, daj znać, gdyby coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po raz pierwszy od dawien dawna zrobiłem sobie sesję obserwacyjną wyłącznie wizualną, bez jakiegokolwiek foto. Pobawiłem się znowu tym tanim, tytułowym bino - Księżyc aż się prosił o odrobinę uwagi. Oczywiście wkurza mocowanie okularów - trzeba sobie tulejki okularów jakoś okleić, żeby nie miały wcięcia. Jednak wrażenia wizualne wynagradzają to z nawiązką. Polecam tą tanią chińszczyznę. Księżyc w bino to zupełnie inny Księżyc niż przy obserwacjach jednoocznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, dobrychemik napisał:

Same chińskie, tanie.

Ja już się definitywnie rozstałem z tanimi okularami. Najtańszy jak mam to Ploessl 15mm serii 4000 od Meade'a.....

A w temacie bino decyzja też zapadła - będzie Baader Maxbright II :)

 

Kupisz apo - całkowicie przebudujesz "szklarnie" okularową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Marcin_G napisał:

Ja już się definitywnie rozstałem z tanimi okularami. Najtańszy jak mam to Ploessl 15mm serii 4000 od Meade'a.....

A w temacie bino decyzja też zapadła - będzie Baader Maxbright II :)

 

Kupisz apo - całkowicie przebudujesz "szklarnie" okularową

Ciekawe kiedy Baader będzie znów dostępny, od kilki miesięcy tylko przesuwają daty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin_G napisał:

Ja już się definitywnie rozstałem z tanimi okularami. Najtańszy jak mam to Ploessl 15mm serii 4000 od Meade'a.....

A w temacie bino decyzja też zapadła - będzie Baader Maxbright II :)

 

Kupisz apo - całkowicie przebudujesz "szklarnie" okularową

 

Chodzi mi po głowie dokupienie drugiego Morfeusza 9mm. Gromady kuliste wyglądałyby pewnie bajkowo. Z kolei wczoraj Księżyc najbardziej podobał mi się z okularami 20mm - takiej frajdy z obserwacji naszego satelity jeszcze nigdy nie miałem.

 

Z kupnem apo ociągam się, bo wciąż nie podjąłem ostatecznej decyzji co do wielkości i ceny. A może 94mm zamiast 76? Albo 61mm, żeby było szybko, lekko i tanio? Spokojnie czekam i patrzę jak ceny idą w górę :-/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

A może 94mm zamiast 76? Albo 61mm, żeby było szybko, lekko i tanio? Spokojnie czekam i patrzę jak ceny idą w górę :-/

 

Rozsądek każe kupić 94 ORAZ 72....

A logika podpowiada, aby od razu kupić dwie sztuki 72mm, bo co dwie rurki, to nie jedna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowowie, Panie, źli fizycy i dobrzy chemicy. Czy wiecie coś o tym modelu bino-cuda? Kusi mnie duuuuży przelot, na pełnej średnicy 1,25"

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11593_TS-Optics-1-25--Weitfeld-Binokularansatz-mit-30-mm-Prismen-fuer-Teleskope.html

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, dobrychemik napisał:

 

Chodzi mi po głowie dokupienie drugiego Morfeusza 9mm. Gromady kuliste wyglądałyby pewnie bajkowo. Z kolei wczoraj Księżyc najbardziej podobał mi się z okularami 20mm - takiej frajdy z obserwacji naszego satelity jeszcze nigdy nie miałem.

 

Reklamować 9 mm nie będę, gdyż ten okular to klasa. Gdybyś się zdecydował zapraszam na PW:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Marcin_G napisał:

Panowowie, Panie, źli fizycy i dobrzy chemicy. Czy wiecie coś o tym modelu bino-cuda? Kusi mnie duuuuży przelot, na pełnej średnicy 1,25"

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11593_TS-Optics-1-25--Weitfeld-Binokularansatz-mit-30-mm-Prismen-fuer-Teleskope.html

Czytałem na zagranicznych forach, opinie były przyzwoite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Marcin_G napisał:

zalinkujesz coś, jeśli mogę prosić?

Tutaj:

https://www.cloudynights.com/topic/680211-new-chineese-giant-binoviewer/

 

To bino powstało dzięki Denisowi z Chorwacji (robi upgrade nasadek https://www.cloudynights.com/topic/515372-binoviewers-supercharging-service/)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niedawno dotarła do mnie taka sama nasadka z Ali jak w tytule. Pierwsze wizualne wrażenie bardzo dobre, choć w jednym torze optycznym są jakieś dwa małe paprochy, a wlot (pryzmat światłodzielący ???) był mocno zapaprany - na szczęście udało mi się go oczyścić. Co do optyki trudno mi powiedzieć, bo seeing był nienajlepszy jak ją sprawdzałem. Najważniejsze, że kręcąc okularami jestem w stanie poskładać obrazy w jeden. W mojej nasadce regulacja dioptrii jest na prawym okularze - lewy kręci się tylko trochę. I tu właśnie pojawia się moje pytanie. Dlaczego jak kręcę tym prawym okukarem, to ostrość zmienia się bardzo nieznacznie, natomiast obrazy się schodzą bądź rozchodzą? To, że efekt na ogniskowanie jest nieznaczny tłumaczę sobie dużą ogniskową całego układu (używam z Mak127) - przy ponad 2000 mm efektywnej ogniskowej te kilka milimetrów pozycji okularu w tę czy w tamtą nie robi kolosalnej różnicy. Ale dlaczego kręcenie okularem wpływa na kolimację?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, twegier napisał:

 Ale dlaczego kręcenie okularem wpływa na kolimację?

Dlatego, że tuleja trzymająca okular nie trzyma go osiowo.... Tak więc regulację ostrości traktuj jako sposób kolimacji :(

czy okulary tuleję 1,25" mają gładką czy z podcięciem?

 

Ależ emocji z tymi tanimi bino.....

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dobrychemik napisał:

Zamówiłem sobie dwie sztuki ES 68/24, bo na drugą sztukę LVW 22 nie liczę. Oby były warte swojej ceny.

dokładnie to samo zrobiłem we wrześniu :)

Potem czeka Cię parka Morfeuszy 17,5

APM UFF 15

APM lub Morfeusze 12,5

 

Ale wiesz, że Twoja nasadka da duże winietowanie z ES 24/68*?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.