Skocz do zawartości
  • 0

Korektor komy Baader Mark III - problem


razor8246

Pytanie

Cześć,

kupiłem niedawno klasykę gatunku - korektor Baader MPCC mark III. Spotkało mnie jednak duże zaskoczenie gdy okazało się, że nowy zakup nie pasuje do mojego wyciągu. Mój teleskop to newton SW 150/750 z jak by się mogło wydawać fabrycznym, 2 calowym wyciągiem.

Problem w tym, że wyciąg jednak nie jest 2 calowy, zamiast 50,8mm, wnętrze ma 50,2mm/57,1 mm przez co korektor nie ma szans wejść w ten węższy fragment ani utrzymać się w tym szerszym. Ciężko opisać słowami jego wygląd więc zamieszczam zdjęcia z wymiarami poszczególnych elementów. Dodam tylko, że do tej pory, tzn bez korektora, łączyłem lustrzankę z wyciągiem - wyciąg + pierścień redukujący + t-ring canona i wszystko było cacy.

Czy spotkał się ktoś z was z takim pierścieniem w wyciągu? Ma ktoś z was może pomysł jak rozwiązać ten problem?

Pozdr.

 

wyciąg.jpg

all.jpg

pierscien nr1 v2.jpg

pierscien nr1.jpg

pierscien nr2.jpg

allv2.jpg

korektor.jpg

korektor+tring.jpg

 

 

 

 

 

Edytowane przez razor8246
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
26 minut temu, razor8246 napisał:

Cześć,

kupiłem niedawno klasykę gatunku - korektor Baader MPCC mark III. Spotkało mnie jednak duże zaskoczenie gdy okazało się, że nowy zakup nie pasuje do mojego wyciągu. Mój teleskop to newton SW 150/750 z jak by się mogło wydawać fabrycznym, 2 calowym wyciągiem.

Problem w tym, że wyciąg jednak nie jest 2 calowy, zamiast 50,8mm, wnętrze ma 50,2mm/57,1 mm przez co korektor nie ma szans wejść w ten węższy fragment ani utrzymać się w tym szerszym. Ciężko opisać słowami jego wygląd więc zamieszczam zdjęcia z wymiarami poszczególnych elementów. Dodam tylko, że do tej pory, tzn bez korektora, łączyłem lustrzankę z wyciągiem - wyciąg + pierścień redukujący + t-ring canona i wszystko było cacy.

Czy spotkał się ktoś z was z takim pierścieniem w wyciągu? Ma ktoś z was może pomysł jak rozwiązać ten problem?

Pozdr.

 

wyciąg.jpg

all.jpg

pierscien nr1 v2.jpg

pierscien nr1.jpg

pierscien nr2.jpg

allv2.jpg

korektor.jpg

korektor+tring.jpg

 

 

 

 

 

Miałem to samo - rozwiązanie, chyba jedyne, jest dość proste.

Wywalić "pierścień nr 1" i dorobić złączkę o gwincie takim jak gwint tulei wyciągu a z drugiej strony z 2'' clamping ringiem.

Taką złączkę dorobił mi śp. Janusz Płeszka w 2018 roku. W załączniku rysunek jaki mu wtedy wysyłałem

 

 

zlaczka m54 2cale.pdf

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dokładnie jak Łukasz napisał. To problem "klasyczny" - dotyczy starszych egzemplarzy SW.

Ogólnie to warto zrobić sobie taką złączkę z clamping ringiem i używać jej te do okularów i innych złączek, bo z tą fabryczną nie można wsadzić nic innego, niż dołączone akcesoria SW.

 

Ponadto można zamocować to jeszcze inaczej - na sztywno gwintami. Tutaj jest pokazane co i jak: https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/12/sztywne-poaczenie-mpcc-z-wyciagiem-sw.html Ta opcja daje większą sztywność, choć do lustrzanki to moim zdaniem niekoniecznie jest konieczne.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.