Skocz do zawartości

TSL1401 i fotografia


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Umieściłem dziś linijkę CCD TSL1401 (128x1, 63.5x55.5um piksele) za obiektywem Tair3s 300mm f/4.5 uzyskując skalę ok.44"/px i rozpiętość "kadru" - czyli linii - ok.1.5stopnia. Dzięki ruchom montażu Eq3-2 można było "zeskanować" otoczenie.

Sam napisałem "sterownik" do TSL1401 z poziomu Arduino oraz program do akwizycji.

Oto zdjęcie balkonu w pobliskim budynku. Zdjęcie wykonano nocą:

OknaBalkon.png.c9ed7dc083e1d50afabb7761800b6172.png

 

NIestety, linijka jest chyba za słaba na "robienie" gwiazd, poza tym szalenie trudno ją zogniskować, bo mam do dyspozycji tylko "live view" w 1D... Trudno też "trafić" jakiś kadr - bez szukacza.

 

Niestety nie jestem zadowolony z wyników. Liczyłem, że uda się złapać jakąś gwiazdkę czy coś, ale sądząc po jakości "zdjęcia" - może być ciężko... 

 

Pozdrawiam!

 

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Jest tyle wspaniałych tanich przetworników CMOS, po co tak kombinować ? :uhm:

 

TSL1401 nie kosztuje zbyt wiele.

Widziałeś kiedyś przetwornik CMOS z pikselem choćby 30um? Bo ja nie :) 

Chciałbyś zrobić przegląd nieba? Jak uzyskać niedużą skalę z dużym obiektywem? Duża apertura to duża ogniskowa. Duża ogniskowa to duża skala.... chyba, że masz też duże piksele :)

Podłączając piksel 64um np. do Maka 127 (f/11!!!) uzyskasz skalę ok.8"/px przy aperturze 127mm. 

Podobną skalę z ASI120mm (3.75um) uzyskałbym z obiektywem 85mm. Ale żeby dorównać aperturą, to musiałby być obiektyw 85 f/0.66. Jak wiadomo, nie ma takich obiektywów ;)

Albo Newton 200/1000. Z TSL1401 skala wynosi 14"/px przy lustrze 200mm to jak ASI120mm z obiektywem 55mm f/0.275 :)

 

Duże piksele wiele wybaczają w optyce i ogniskowaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, HAMAL napisał:

Podpinam Atik Titan mono chłodzony, robię bin7 i mam czarną dziurę na fotony :rolleyes:

 

Szkoda że nie ma takiego CMOSa :/ Atik Titan też kosztuje swoje :/

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, trouvere napisał:

Ale są takie, a nawet zdecydowanie przekraczające wielkość piksela Titana (7.4u kwadrat), kamery z matrycami CCD z wielkimi (relatywnie) pikselami o boku 23u o podobnej jak Titan rozdzielczości - dziś już mocno zapomniane ale przy dużej dawce uporu i cierpliwości, daje się je kupić.

 

To CCD czy CMOS? CCD to wiem, np. KAF 0261e

Ale CMOS?

Największy jaki słyszałem to 19um (o ile dobrze pamiętam) jakiś Canona.  Kosztuje absurdalnie sporo pieniędzy.

 

No i jest oczywiście IMX432 na którego choruje od jakiegoś czasu - 9um

Ale np. 25um? 64um?

 

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.