Skocz do zawartości
  • 0

pytanie początkującego o astrofoto vs. widok z oka


Przemo Monia Ba

Pytanie

Hej !

Interesuje mnie jedna kwestia, jak wygląda obraz np mgławic na żywo widziany okiem, a jak tego samego obiektu jako astrofoto?

Czy jest kolosalna różnica w ilości pokazanych szczegółów?

 

Wiem że nie jest możliwe zrobienie fotki z widoku z "oka". Ale może jakiś astro-fotoamator mógłby wrzucić FOTKE:

- obrobione zdjęcie mgławicy, jakby miała iść na jakiś konkurs

- tę samą fotkę obrobić tak jak zapamiętał widok z własnego oka przez okular

 

Istnieje w ogóle taka opcja ?

 

pozdrawiam !

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Przedwszystkim okiem widzisz obraz czarno-biały bo ludzkie oko nie rozróżnia w ciemności barw i tylko to co w danym ułamku sekundy zarejestrują czopki i te drugie w oku ( nigdy nie pamiętam, które są od światła, które od koloru ) a astrofotografia to nie raz długie godziny naświetlania czyli zbierania światła i tu nie ma czego nawet porównywać.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • 0

Czopki w oku muszą "dostać" odpowiednio "mocne" światło. W nocy tej mocy brakuje i działają same pręciki, które "dają" czarno-biały obraz. 

 

Zdjęcia to chyba sam wiesz jak szukać a jeśli chodzi o widok z okularu to szukaj pod hasłem "nazwa obiektu szkic" lub lepiej z angielskiego ".... sketch".

 

Np. M1

 

 M1-Crab-Nebula-Sketch.jpg

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli chodzi o kolor na DSach, to na małych jasnych planetarkach typu NGC7009 czy NGC7662, widać błękit przy obserwacjach średniej wielkości teleskopami.

Poza tym, z tego co wiem zostaje jeszcze M42, ale tutaj potrzebny jest duży teleskop i super warunki. Ja widziałem tylko raz lekko pomarańczowy zafarb turusem Łukasza83 na zlocie w Jodłowie. Tutaj przykładowy szkic:

post-214509-14073943464242_thumb.jpg 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, HAMAL napisał:

Można też tak ;)

M51:

ap1821_382013.jpg

 

M51:

http://www.deepsky-visuell.de/Zeichnungen/M51_27i.jpg

 

11 godzin temu, Przemo Monia Ba napisał:

Hej !

Interesuje mnie jedna kwestia, jak wygląda obraz np mgławic na żywo widziany okiem, a jak tego samego obiektu jako astrofoto?

Czy jest kolosalna różnica w ilości pokazanych szczegółów?

 

Wiem że nie jest możliwe zrobienie fotki z widoku z "oka". Ale może jakiś astro-fotoamator mógłby wrzucić FOTKE:

- obrobione zdjęcie mgławicy, jakby miała iść na jakiś konkurs

- tę samą fotkę obrobić tak jak zapamiętał widok z własnego oka przez okular

 

Istnieje w ogóle taka opcja ?

 

pozdrawiam !

 

 

To co widzę przez okular, nie jest obrazkiem widocznym na soczewkę okularu. To bardziej złożony proces. Niektóre szczegóły,detale pojawiają się i znikają. Na niektórych obiektach przebłyskuje kolor. Cały ten obraz w jakiś sposób żyje.

Na pewno kamera pozwala sięgnąć dalej, jednak bez obróbki, stackowania jakość tego obrazu wydaje mi się gorszej jakości.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Alice napisał:

Wizual i foto to dwie inne bajki. Porównywanie ich ze sobą jednak nie ma większego sensu.

 

Ale wiesz czego spodziewają się wszyscy znajomi w okularze wieeelkiego 32cm teleskopu po obejrzeniu strony ? :D

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, HAMAL napisał:

 

Ale wiesz czego spodziewają się wszyscy znajomi w okularze wieeelkiego 32cm teleskopu po obejrzeniu strony ? :D

Życie szybko weryfikuje, czy ktoś się podjara astro, czy nie :) Ja też sporo się naoglądałem filmów o kosmosie i zdjęć, zanim kupiłem pierwszą lornetkę, a samo zobaczenie M31 było dla mnie przeżyciem, mimo że Księżyc raził na niebie. Znajomym zawsze powiadam jakie to te całe obserwacje są niesamowicie trudne, jakie te planety są maleńkie i jak trzeba wytężać wzrok, żeby coś na nich dostrzec. Mawiam, że to jest sport wyczynowy i że trzeba sporo wysiłku, żeby coś zobaczyć, a także, że "zaraz sprawdzimy jak dobry macie wzrok" ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.