Skocz do zawartości
  • 0

Wąskie pasma jak zacząć - dylematy proszę o podpowiedzi.


delaa

Pytanie

Dzieńdobry.

Chciałbym podejść do pasm wąskich - bo jestem w sytuacji w której zdaje się nie mam wyjścia.

Kamera ASI1600 

Czy ma sens koło na 1.25" oprawione czy lepiej inaczej to rozegrać 31, 36 unmounted? Czy 2'' oprawione od razu (na lata;-)

Myslę o Ha SII OIII i czy "zestawy" cam/koło/filtry od ZWO sa "bezpieczne" ?

Zdaje się że był jakiś grubszy problem z filtrami ZWO w wersji nieoprawionej - ramki, malowanie krawędzi i tego typu operacje - chciałbym uniknąć wtopy stąd post.

Piszą że 1.25+4/3 to max f5 bez winiety więc nie wiem - czy nie iść w większe ale to mocno bije po kieszeni niestety

Jak to rozegrać żeby  nie wtopić (finansowo także) Czy to prawda że Ha powinien być nieco szerszy niż reszta?

Generalnie jak zacząć? Nie wiem dlaczego uczepiłem się tych "zestawów" od ZWO - może to nie jest właściwa droga...

Budżet jest ;-) ale nie gumowy ;-)

Dzięki za podpowiedzi.

PS. Te filtry od ZWO mają w opisie "optimised for use with ASI1600" - co to oznacza i czy dawać temu wiarę?

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Opisy typu "opitmized for coś tam" możesz między bajki włożyć, to jest tylko po to abyś od ZWO kupił filtry.

Po pierwsze kupowałbym koło o wymiennej karuzeli - ostatnio ktoś takie wystawił używane Starlight Express. Jest też ATIK EFW 2.

Po drugie- jak kupisz filtry 2 cale - obojętnie oprawione czy nie - to masz na forever. Pamiętaj że wymiana sprzętu lub sprzedaż to przeważnie kolosalne straty finansowe i lepiej tego unikać. Po trzecie inwestowałbym w dobre filtry - i tu zaraz będzie dyskusja - ale ja od lat używam Baaderów i nie mam z nimi żadnych problemów. Mam Ha 7 nm, SII 8 nm i OIII 8.5 nm. OIII 4.5 nm się zupełnie nie sprawdził. Baadery mają według mnie najlepszy stosunek ceny do jakości. Do ZWO i Optolongów zupełnie nie mam przekonania, Astrodony to odjazd cenowy.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, bas.sic napisał:

31mm do Asi 1600 to trochę za mało, chociaż producent twierdzi że jest ok. U mnie winietowały. Wydaje się więc że 36mm unomunted to minimum do tej kamery.

Jak nie ograniczają Cię fundusze to od razu 2".

pk

 

Jaką miałeś światłosiłę i odległość filtra od matrycy lub ewentualnie jakie koło filtrowe ?.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, Piotr4d napisał:

U mnie Esprit f4.3 z Asi1600, kołem zwo 8x1.25" i filtrami Baadera 1,25", CCDInspactor mierzył vinietę na poziomie max 4-6%. 

Z SilverCat51 f4.9 reszta bz. winiety nie widzę wcale.

Optymistyczne z punktu widzenia finansowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli uda Ci sie kupić używane baadery sprzed paru lat to będą ok. Nowe w OIII dają halo. Choć to losowe jest, to jednak chyba to kwestia stare vs nowe. W wielu obiektach to halo jest bardzo upierdliwe. 

 

Nie musisz kupować na lata 2" bo na dobrą sprawę nie wiesz co kupisz. Ja kupiłem 36mm na lata a skończyłem z kamerą która ma wbudowane koło 1.25 i wraz sprzedałem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
37 minut temu, delaa napisał:

Optymistyczne z punktu widzenia finansowego...

Tak, ale jeśli miałbym kupować teraz, to zdecydował bym się na 36mm.

2" to pod lustrzanki FF, a do tych fajna opcją są teraz filtry multiband.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bo ma tzw. blue shift. Nawet zakładając że jest on przeznaczony do szybkich astrografów no to przecież F3 mojego Veloce plasuje go w takiej kategorii. Naświetlanie 1200 sekund obiektu widocznego wyraźnie  na klatce o takim samym czasie , ale z filtrem 8.5 nm NIE DAŁO NIC, nawet po mocnym streczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja tam doświadczony nie jestem, zupełnie przeciwnie - jestem noobem, ale lustrzanką FF fociłem tylko jedną noc. WO SC - podobno pod FF... Jak zobaczyłem winietę zaraz skropowałem sensor. I każdy filtr który kupię to będzie 2'. No chyba że wynalazki typu ZWO...GT, gdzie nie wchodzi tyle cali. Ale ja się nie znam.

Winieta w dziennej fotografii rzecz okropna - unikam jak ognia; zawsze można nałożyć w postprocesie, ale profesjonalnie się pozbyć - trudno. A w nocnej imho jeszcze gorsza.

Noob opinia :)
A - i ogólnie nie wierzę w teleskopy pod FF. Dzienna fotografia ze wględu na czas naświetlania - inna działka i tu obiektywy FF dają radę, ale przy czasach do astro - ... no po prostu pokażcie mi szkło bez winiety. 

Edytowane przez wieloch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Masz już tę kamerę? ZWO ma w ofercie zestaw ASI1600 MM Pro z kołem 7*36 i kompletem 7 filtrów. Nie jest to może kosmos jakościowy, ale działa. Wychodzi trochę taniej niż oddzielnie. Zamówiłem i kupiłem w teleskopy.pl. Dodatkowo mam w torze optycznym na stałe Optolonga UV/IR cut 2” żeby wycinać IR, bo niektóre filtry puszczają trochę tego IR.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, apolkowski napisał:

bo niektóre filtry puszczają trochę tego IR.

Wydawało mi się - że tą sprawę załatwiają filtry wąskopasmowe. No dobrze a w takim razie Baadery z dopiskiem CCD - są takie o ile pamiętam będą pozbawione tej przypadłości? Nie jestem przekonany do dodatkowego filtra - mam niby na niego miejsce ale jakoś to się nie trzyma kupy...

Od mania drugiej kamery dzieli mnie kilka kliknięć i chcę to zrobić w miarę dobrze... co jest niełatwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, delaa napisał:

Wydawało mi się - że tą sprawę załatwiają filtry wąskopasmowe.

Kolega pewnie miał na myśli RGB. Tyle że każdy filtr dodatkowy to mniejsza transmisja chyba?
Narrowband masz 3 filtry, a oprócz tego jest LRGB. LRGB to ta sama sytuacja co lustrzanka, więc wąskopasmowe nie mają nic do tego. Pewnie koledze może jakiś filtr R przepuszczać IR? 
 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
39 minut temu, wieloch napisał:

Ja tam doświadczony nie jestem, zupełnie przeciwnie - jestem noobem, ale lustrzanką FF fociłem tylko jedną noc. WO SC - podobno pod FF... Jak zobaczyłem winietę zaraz skropowałem sensor. I każdy filtr który kupię to będzie 2'. No chyba że wynalazki typu ZWO...GT, gdzie nie wchodzi tyle cali. Ale ja się nie znam.

Winieta w dziennej fotografii rzecz okropna - unikam jak ognia; zawsze można nałożyć w postprocesie, ale profesjonalnie się pozbyć - trudno. A w nocnej imho jeszcze gorsza.

Noob opinia :)
A - i ogólnie nie wierzę w teleskopy pod FF. Dzienna fotografia ze wględu na czas naświetlania - inna działka i tu obiektywy FF dają radę, ale przy czasach do astro - ... no po prostu pokażcie mi szkło bez winiety. 

Szanowny kolego, w astrofotografii winieta ma nieco mniejsze znaczenie jak inne przypadłości, np. zniekształcenia pola ostrości. Winietę BARDZO ŁATWO się usuwa poprzez zastosowanie kalibracji flatem. Ja mam astrograf który ma w pełni skorygowane pole ostrości o średnicy 80 mm , ale oczywiście nie jest ono równomiernie oświetlone i wymaga korekcji flatem przy fotografowaniu FF.  Nazywa się Takahashi 106N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, wessel napisał:

Szanowny kolego, w astrofotografii winieta ma nieco mniejsze znaczenie jak inne przypadłości, np. zniekształcenia pola ostrości. Winietę BARDZO ŁATWO się usuwa poprzez zastosowanie kalibracji flatem. Ja mam astrograf który ma w pełni skorygowane pole ostrości o średnicy 80 mm , ale oczywiście nie jest ono równomiernie oświetlone i wymaga korekcji flatem przy fotografowaniu FF.  Nazywa się Takahashi 106N.

Drogi Kolego,

Inne aberracje, o tym nie wspominałem nawet - tak bez złośliwości. Gratuluję teleskopu. Jak zwykle duży może więcej, temat jest... budżetowy?

Edytowane przez wieloch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moje są wszystkie jednej grubości, więc zmiana filtra nie wprowadza zmiany drogi optycznej. Fokuser do Newtona 10”F4 mam od niedawna i jeszcze nie sprawdzałem na ile zmieni się ustawienie po zmianie filtra. W Kocie nie zmieniam ustawienia ostrości po zmianie filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja zarówno w 65Q f6.5 i Esprit 100 f5.5 w przypadku filtrów narrowband miedzy Ha i OIII i SII zmieniałem ostrość. Niewiele ale trzeba. Z doświadczenia Ci powiem, że naszykuj się na AutoFocus w narrowband bo bedziesz miał 50% materiału do kosza. Głownie ze względu na zmieniająca się temperature. W newtonach i ogólnie konstrukcji otwartej ten wpływ jest dużo mniejszy, ale w refraktorach jest on bardzo odczuwalny. Mi na obrzeżach Katowic ostrość spadała w ciagu 5 godzin z FWHM 1.7 do 3.2 czasami, gdy zostawiałem setup bez zmiany ostrości w czasie sesji. Niektóre sesje były całe dobre, a niektóre całe do wywalenia. W ostatnim materiale z 50 godzin zostało mi niecałe 30. Dla bezpieczeństwa ostrze co 3 klatki 10-cio minutowe. Teraz i odrzut mam może z 2-3 klatki na 20. Parafokalność to żadna przeszkoda przecież więc nie ma czym sie przejmować. 

Edytowane przez danon
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zmiana ostrości w czasie nie koniecznie jest związana z parafokalnością filtrów. U mnie to jest bardziej kwestia zmian temperatury albo pozycji setupu i np. pracy tuby inaczej obciążonej wyciągiem.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To wszystko wymaga silnej psychiki.... A ja myślałem że kupię "w zestawie" i już ;-) Faktycznie puszczają podczerwień ... eh. Wezmę nadgodziny jakieś.

 

Ten wątek --> w kwestii nowe ZWO vs. stare ZWO vs. Astrodon

 

https://www.cloudynights.com/topic/627187-review-of-the-new-zwo-narrowband-filters-comparison-to-the-old-zwo-and-astrodon-filters/

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.