Skocz do zawartości
  • 0

Wąskie pasma jak zacząć - dylematy proszę o podpowiedzi.


delaa

Pytanie

Dzieńdobry.

Chciałbym podejść do pasm wąskich - bo jestem w sytuacji w której zdaje się nie mam wyjścia.

Kamera ASI1600 

Czy ma sens koło na 1.25" oprawione czy lepiej inaczej to rozegrać 31, 36 unmounted? Czy 2'' oprawione od razu (na lata;-)

Myslę o Ha SII OIII i czy "zestawy" cam/koło/filtry od ZWO sa "bezpieczne" ?

Zdaje się że był jakiś grubszy problem z filtrami ZWO w wersji nieoprawionej - ramki, malowanie krawędzi i tego typu operacje - chciałbym uniknąć wtopy stąd post.

Piszą że 1.25+4/3 to max f5 bez winiety więc nie wiem - czy nie iść w większe ale to mocno bije po kieszeni niestety

Jak to rozegrać żeby  nie wtopić (finansowo także) Czy to prawda że Ha powinien być nieco szerszy niż reszta?

Generalnie jak zacząć? Nie wiem dlaczego uczepiłem się tych "zestawów" od ZWO - może to nie jest właściwa droga...

Budżet jest ;-) ale nie gumowy ;-)

Dzięki za podpowiedzi.

PS. Te filtry od ZWO mają w opisie "optimised for use with ASI1600" - co to oznacza i czy dawać temu wiarę?

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dobrze więc idę dalej w to bagno...;-)

Dlaczego filtry "podstawowe" Baadera CCD 7.5 /8 /8

są o 5 stów tańsze od  ZWO  7/7/7 

czy to kwestia węższego pasma (odrobinę)

Czy te ZWO są po prostu lepsze i warto ;-)?

Podobno nowa wersja ZWO nie robi już problemów ... 

Proszę o podpowiedź.

Myślę o secie 36 mm bez opraw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może to trochę nie na temat, ale ktoś tu napisał, że jego filtry są jednakowej grubości, więc nie ma powodu fokusować po zmianie filtru...

Ci którzy tak twierdzą, niech lepiej to sprawdzą w swoich zestawach...

Wczoraj, przed sesją zrobiłem kilka pomiarów, które potwierdzają sporą rozbieżność i absolutny brak parafokalności filtrów Baader.

Warunki: SW 80ED z flattenerem - ogniskowa 520mm, F=6,5,

Filtry Baader CCD 1,25", temperatura prawie jednakowa.

Poniżej offset w krokach fokusera, w stosunku do filtra R, jaki mam do poniższych filtrów:

B = -2936

G = -3647

OIII = -3344

Ha = +282

1 krok mojego fokusera = 0,0001 , a CFD = 0,01

A więc, nie da się bez fokusa...

 

 

Edytowane przez AdamK
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bo to bzdura z tą grubością. Przecież filtr "kolorowy" ma przepustowość dla konkretnej długości fali, a kąt ugięcia na przejściu od jednego ośrodka do drugiego jest zależy od jej długosci, bo przecież światło nie pada na filtr prostopadle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak wiem pisałeś - moje optyka będzie w granicach f5 nic innego się nie zapowiada. I raczej myślę o "podstawowych" szerokościach. Pytałem w sumie czy ktoś może miał styczność z Astronomikami są też jakąś opcją. ZWO i Optolonga też w sumie ktoś mi już odradzał pewnie @wessel właśnie Ty o ile pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzień dobry - zadam pytanie - jako początkujęcy/laik/lamer - w dziedzinie narrowband ;-) i wogóle też.

Czy OIII jest najbardziej kapryśne czy mi się wydaje?

Może coś robię źle?

Gwiazdy wieksze 2x niż w pozostałych pasmach.

Jest jeszcze opcja że AF/Offset nie zadziałał jak trzeba - ale sprawdzałem 3 razy ...

Poza tym wyglądan na "trudnejsze"

Czy specjaliści podpowiedzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tu akurat Canon 200 L II z wkręconym pierścieniem do F4 - myślę że coś przeoczyłem w fokuserze mogłem zamienić cyfry w offsecie po prostu bo z tego co pamiętam jak go mierzyłem to było chyba OK. - za dużo miałem do zrobienia na raz przez te 3 godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najbardziej podejrzewam ostrość, potem kamerę, potem optykę a filtry na końcu. Nawet opluwany Baader nie daje takich efektów , a co dopiero Astronomik 3 klasy lepszy.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobra - przed wczoraj nie paliłem na balkonie... taka wielka różnica w kolejności Ha/SII/OIII - 300 sec ścisłe miasto;-) Księzyc na wprost i odrobina mgły chyba - bo lekkie halo na oko wkoło Księżyca... ale znikome.

Tak to ma wygladać - to chyba trochę za długo - albo OIII nie ma sensu u mnie. Albo Niemcy sprzedali mi trefną szybkę, chociaż pan z Astronomika - po serialu poznał że to "najnowsza produkcja" ;-)

 Czy ktoś coś podpowie? Po prostu nie wiem czy takiego efektu powinienem się spodziewać.

 

 

ha.thumb.jpg.960867f36cc5ce8c52ab9bd48cd2ab3c.jpg

SII.thumb.jpg.5c179d87c2a38b37716b88a20c4e20c6.jpgOIII.thumb.jpg.66c7c938327b77260e8c3f8933235167.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wiadmomo, że tlen jest dużo bardziej podatny na miasto i księżyc ale coś tam się da... ale jaka dramatyczna różnica? Dramatyczna różnica jest w wyciąganiu tych 3 zdjęć dlatego inaczej wyglądają. Tlen masz przeciągnięty i wykastrowany histogram z każdej strony dlatego tak wygląda plus pewnie jakaś chmurka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

wodór jest ok, siarka jeszcze w miarę też, natomiast tlen faktycznie masakra totalnie przepalony i ostrość może być nie do końca. może bez filtra robiłeś? :)

Może coś w ustawieniach kamery gain itp masz za bardzo podbite? spróbuj może z tym poeksperymentować bo nie wydaje mi się, że miasto 300s tak by zmasakrowało Choć cmosy to nie moja bajka to miałem kiedyś asi178 i z Warszawy po 600s tlen paliłem i nawet nie zbliżyłem się do takiego efektu ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.