Skocz do zawartości

Bawimy się materiałem.


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, delaa napisał:

Fajny temat!

Śniło mi się kiedyś że przyjechał do mnie do chaty Hans Zimmer pokazał mi jakiś swój nowy numer i zapytał - to co może pogramy razem? Tak mi się skojarzyło.... ;-)

Czyżbyś słuchał wcześniej Alana Walkera i jego remix "Time" z Incepcji we współpracy z Zimmerem? :D

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

jak wspomniał kolega @_Spirit_ udostępniam swoje surowe stacki do zabawy i treningu. Pisałem już o tym w poniższym wątku:

Stacki są w formacie XISF - integrowane w Pixinsight.

 

Co do materiału, to faktycznie wszystko rejestrowane było aparatem Canon 1100d mod. na 200/1000. Nieszczęśliwie w pewnym momencie wpadłem na wątpliwej jakości pomysł zastosować filtr CLS.... Praca z tymi stackami może być wyzwaniem :D

 

Materiał zalega na dysku od kilku miesięcy, ale z powodu nawału obowiązków zawodowych leży i krzyczy domagając się uwagi. Może jak zobaczę co w nim tkwi to w końcu się zmuszę i poświęcę niego kilka nocy.

Na pewno wszystkie e-mki pójdą pod obróbkę w pierwszej kolejności (w szczególności M 61 wraz z supernową, ze śmiesznie małej liczby klatek). Oprócz nich jest jeden interesujący materiał, ale z kategorii poświęconych do wyrzucenia do kosza. Rejestrowany był w ekstremalnych warunkach - 1.07.2020 z księżycem już na niebie w oświetleniu 77%. Było to przejście komety Panstarrs C/2017 T2 pomiędzy dwoma galakykami. To wrzucam już jako poszczególne klatki. Nie ma tego za wiele, jakość jest tragiczna, poza tym bardzo szybko zaszły chmury. Ciekawe czy ktoś się tym upora :-) Będę zobowiązany.

 

Wyglądało to mniej więcej tak:

510113495_Beztytuu.thumb.png.1c6491992cf75261bdcf4d2d946acfc5.png

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c.d. w takim razie:

15 minut temu, karolbe napisał:

Szkoda, ze nie w formacie fits...

OK, już się robi. To chwilę potrwa (przesłanie na dysk) bo jestem aktualnie u teściów na wsi - świetne niebo / słaby Internet. Nie można mieć wszystkiego jednocześnie :D

 

6 minut temu, apolkowski napisał:

Wydaje mi się, że tego niebieskiego tam nie ma. Mocno go trzeba dodać.

Miałem o to pytać. U mnie ciężko go wydobyć. Inna kwestia to jak udało Ci się @_Spirit_ tak znacznie poprawić kolor gwiazdek? Tzn. mają jakiś tam kolor. Może minimalny ale jednak. W mojej poprzedniej innej fotce popełnionej z filtrem CLS niestety poddałem się i zostawiłem je białe.

 

EDIT: Tak w ogóle to miałbym prośbę wszystkich bawiących się tymi materiałami, jeśli macie ciekawe przemyślenia lub wskazówki to bardzo proszę umieszczajcie je tutaj. Niech ten wątek nie będzie tylko zabawą nad stackami jakiegoś tam gościa :D ale niech przyda się na przyszłość mniej zaawansowanym w obróbce kolegom i koleżankom (czytaj - mnie również :D)

 

M-81_82_corr_color.png

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, _Spirit_ napisał:

Dla zwycięzcy z największą ilością lajków pod zdjęciem uścisk dłoni Admina.

Mogę wyznaczyć jeszcze dwie nagrody :-) Kabel ST4 nówka sztuka nieśmigana :D albo paczka kolejnych stacków uzyskanych metodą lucky imaging z nowego teleskopu (oczywiście jeszcze ich fizycznie nie mam :P).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, delaa napisał:

Fajny temat!

Śniło mi się kiedyś że przyjechał do mnie do chaty Hans Zimmer pokazał mi jakiś swój nowy numer i zapytał - to co może pogramy razem? Tak mi się skojarzyło.... ;-)

Mnie kiedyś Jean Luc Picard awansował na pierwszego oficera ;P

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakikolwiek kolor (nie wiem czy poprawnie czy nie i czy akurat tego niebieskiego tyle tam jest) wydobywam aplikacją FitStacker (wiele razy wspominałem). Trzeba przełamać opór przed domeną .RU.

http://ivan7enych.ru/software/fitstacker/ FitStacker w wersji 13.http://ivan7enych.ru/soft/FITStacker13a.zip

Rozpakować i tyle. Po uruchomieniu zrobić uncrop bo domyślnie ma włączony. Plik po rozciągnięciu wrzucamy do programu, zaznaczamy LPM tło (im więcej pola znajdziemy bez gwiazd tym lepiej) a PPM zaznaczamy duży obszar z gwiazdami i galaktyką. Auto balans kolorów - Apply i już. Czy to jest poprawnie w/g astrometrii nie wiem ale lepszy taki kolor niż po CLS`ie - chyba. 

Program świetnie działa z matrycami Canona bo chyba pod niebo był robiony.

 

Edit:

wyłączamy fistaszki dla black i white !

Edytowane przez _Spirit_
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, _Spirit_ napisał:

Jakikolwiek kolor (nie wiem czy poprawnie czy nie i czy akurat tego niebieskiego tyle tam jest) wydobywam aplikacją FitStacker (wiele razy wspominałem). Trzeba przełamać opór przed domeną .RU.

http://ivan7enych.ru/software/fitstacker/ FitStacker w wersji 13.http://ivan7enych.ru/soft/FITStacker13a.zip

Rozpakować i tyle. Po uruchomieniu zrobić uncrop bo domyślnie ma włączony. Plik po rozciągnięciu wrzucamy do programu, zaznaczamy LPM tło (im więcej pola znajdziemy bez gwiazd tym lepiej) a PPM zaznaczamy duży obszar z gwiazdami i galaktyką. Auto balans kolorów - Apply i już. Czy to jest poprawnie w/g astrometrii nie wiem ale lepszy taki kolor niż po CLS`ie - chyba. 

Program świetnie działa z matrycami Canona bo chyba pod niebo był robiony.

 

Edit:

wyłączamy fistaszki dla black i white !

Super! Pierwsza cenna wskazówka. Dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

Poproszę o plik w TIFF lub RAW.

;)

 

1 godzinę temu, Nedved napisał:

Jak ktoś ma czas/chęć to można prosić na przekonwertowanie na np. tif? Chętnie się pobawię i ja :)

Część już poszła na serwer - link ten sam co na początku: https://drive.google.com/drive/folders/1uKNI83luJHNBRO3_y3ZNbcfc3H6LR8h5?usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, _Spirit_ napisał:

W Pixie rozbij na kolory i złóż ponownie LRGB Comb. Na dole będzie opcja odszumiania.

 

@_Spirit_ dzięki wielkie :-) Coraz bardziej się cieszę z tego, że powstał ten wątek :D

Po lewej po odszumieniu, po prawej pierwotna wersja:

9139996_Beztytuu3.thumb.png.aa6df17af5998f064fb9202bc20dda61.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.