Skocz do zawartości

Bawimy się materiałem.


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 10.11.2020 o 20:24, Antek Staszewski napisał:

Taki program do stackowania i pomiarów fotomerycznych. Jest tam funkcja substrakcji tła i zadziałała o niebo lepiej niż ta co jest w sirilu.

Masz link do programu: http://www.hnsky.org/astap.htm

 

Ja ten program pobrałem szukając darmowej alternatywy dla CCD Inspector. Astap ma funkcję Image (CCD) Inspector do oceny kolimacji.

Drugi program z tą funkcją to Max Selector  http://www.felopaul.com/

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tuvoc napisał:

No tak jak u mnie praktycznie :D

 

aaa_ABE_DBE.thumb.png.2a85c81a6af3610b70789f51462d584f.png

OK, no to kilka słów komentarza do tego śmiesznego stacka: NGC 1068 (M 77) po lewej i po prawej NGC 1055

 

Zdjęcie to taka wprawka i zabawa. Wykonane metodą lucky imaging, z centrum Krakowa :D

 

Sprzęt: Newton 200/1000; HEQ5 Synscan; filtr IR Pass (sic!), kamera ASI 462 MC

Akwizycja: 475 klatek x 15 sek

 

Nagrodę główną zgarnął @_Spirit_ - talon na pogodę do końca 2021. Do odebrania w Chile :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Tuvoc napisał:

OK, no to kilka słów komentarza do tego śmiesznego stacka: NGC 1068 (M 77) po lewej i po prawej NGC 1055

No i jeszcze jest malutka: 

2MFGC 2146

mag15.4 w paśmie i

 

 

:)

 

BTW: @Tuvoc, Jaki to filtr, 850nm? Ile czasu trzeba żebyś prześwietlił klatkę w Krakowie z tym filtrem? :)

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Tuvoc napisał:

Wrzucam na tapet kolejny obiekt nieba południowego - udanej zabawy :-) Sam walczę na nim z tymi paskudnymi białymi kolumnami.

 

Zastosuj na złożonym obrazku taką formułkę iif((x()>3555&x()<3565),mean(pixel($T,x()-20,y()),pixel($T,x()+20,y())),$T)

EDIT.

Obrazek po lewej przed operacją, po prawej po operacji zastąpienia białych/kolorowych  linii w kolumnach od 3556 do 3564 średnią z kolumn odległych o +20 i -20 pixeli.

Kolumn jest kilka bo w procesie Star alignement i Image Integration białe kolumny z poszczególnych klatek nie wszystkie się na siebie nałożyły.

Zdjęcia złożone tym razem skryptem SHO-AIP w konwencji HSO.

 

image.png.5008424b619fd84e1ea8311ef8423dbf.png

Edytowane przez apolkowski
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, BogdanS napisał:

Dobra dobra jakbym miał taki sprzęt i niebo też bym takie robił :P Uwaloną kolumne IRIS naprawia komendą repairx, Zdjęcie to jakaś dewiacja SHO na luminancje i bikoloru na RGB

fin.thumb.jpg.7d9e6753cad733d1c53e6b864b76505b.jpg

@BogdanS Repairx to do jakiego programu funkcja? Co do kolorystyki to bardzo ciekawa obróbka! Przyjemny odbiór tego zdjęcia. Dzięki!

 

4 godziny temu, _Spirit_ napisał:

Mocno podciągnąłem.

1Stat.jpg

@_Spirit_ Haha nieźle :D, na bogato. Dowaliłeś faktycznie kolorami - dzisiaj sponsorem odcinka jest magenta widzę :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

No i jeszcze jest malutka: 

2MFGC 2146

mag15.4 w paśmie i

 

 

:)

 

BTW: @Tuvoc, Jaki to filtr, 850nm? Ile czasu trzeba żebyś prześwietlił klatkę w Krakowie z tym filtrem? :)

Hej, dzięki za wyłuskanie tego maleństwa. Faktycznie, ledwo widoczny ale teraz widzę.

 

Filtr to Astronomik IR Pass 742 nm. A Ty jaki byś polecał do takich zabaw? Bo ja myślałem jeszcze o Astronomik ProPlanet 642BP. Klatki zbierałem różne - zacząłem od 1 sekund, potem 5 a te z których złożyłem stacka miały po 10 sek. Myślę, że spokojnie można by pomyśleć i o 15 sekundach. Tutaj coś więcej w tym temacie: https://www.astronomik.com/en/news/lucky_imaging_with_astronomik_proplanet642bp_en/

 

Jeśli miałbyś jakieś pomysły lub wskazówki co do takiego mordowania DS-ów to pisz proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Tuvoc napisał:

Hej, dzięki za wyłuskanie tego maleństwa. Faktycznie, ledwo widoczny ale teraz widzę.

 

Filtr to Astronomik IR Pass 742 nm. A Ty jaki byś polecał do takich zabaw? Bo ja myślałem jeszcze o Astronomik ProPlanet 642BP. 

 

Jeśli miałbyś jakieś pomysły lub wskazówki co do takiego mordowania DS-ów to pisz proszę.

 

Ja mam filtr właśnie 642 (band pass) astronomika oraz zwo 850nm. Ten pierwszy zbiera sporo LP, ale zbiera też Ha więc sygnał jest bardzo fajny. Natomiast ten drugi jest mimo wszystko bardzo ciemny, bo asi120 nie ma połowy tej czułości w ir co 462. A skądinąd wiem, że 850 wycina LP praktycznie całkowicie. No i niestety soczewki tak dobrze nie radzą sobie z podczerwienią, na lustrze musi być lepiej... Chociaż to też na 100% nie wiem, jak jest, czy lustra też nie są optymalizowane pod ~500nm, a w IR zaczyna się kaszana...

 

Myślę że z miasta taką kamerką, jak 462 to możesz spokojnie popróbować z różnymi filtrami. Tylko że wycinanie LP które jest takie fajne w filtrze 850nm nadaje się bardziej do długich czasów, bo w LIM to Ci niewiele zmienia. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Selmak napisał:

Mi wyszło coś takiego. Nie obrabiam SHO często, ale to całkiem fajna zabawa. Gwiazdki mi wyszły jakieś bardzo cukierkowe, ale nie chciało mi się z tym za bardzo walczyć.

cos.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@apolkowski nie wyciagaj gwiazd w jasnych partiach krzywymi.

Przydało by się usunąć niebieskie ziarno z obszarów pyłowych (masz tam taki kolorowy szum) pix ładnie to usuwa przez chrominance noise reduction.

Edytowane przez Selmak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Selmak napisał:

@apolkowski nie wyciagaj gwiazd w jasnych partiach krzywymi.

Przydało by się usunąć niebieskie ziarno z obszarów pyłowych (masz tam taki kolorowy szum) pix ładnie to usuwa przez chrominance noise reduction.

Masz rację, że te gwiazdy są kiepskie. Podczas kombinacji zdjęć w PixelMath zaplątało się jedno z przekontrastowanymi gwiazdami. Zobaczyłem to po zapisaniu na dysku jpga i zamknięciu Pixa.

Na szumie się nie skupiałem bo późno było. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.