Skocz do zawartości

Bawimy się materiałem.


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 5.02.2021 o 18:27, apolkowski napisał:

Z procesem SCNR związany jest taki mały trick. Jak masz za dużo karmazynu (magenta), odwracasz obraz i wtedy stosujesz SCNR. Po kolejnym odwróceniu obrazu karmazynu nie ma.

Już się plugin HLGV i trik przydał. Dzięki.

 

1kon_shared_ss2.thumb.jpg.643067b4fdf66d89db5ac38a74a82ec6.jpg

 

 

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, apolkowski napisał:

Z procesem SCNR związany jest taki mały trick. Jak masz za dużo karmazynu (magenta), odwracasz obraz i wtedy stosujesz SCNR. Po kolejnym odwróceniu obrazu karmazynu nie ma.

Można użyć też w pix script-utilities- ColorMagentaStars. Wczoraj próbowałem i nieźle to wychodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2021 o 14:38, dominiksito napisał:

Przy okazji Oriona, chciałem podzielić się do zabawy z moim materiałem konika IC434. Jest tam trochę więcej materiału, około 2 godziny, ale materiał jest na pewno trudniejszy przez źle założony filtr. Mega soczewkowanie sprawiło, że dostało się dosyć mocno detalowi i gwiazdkom, ale co to dla Was chłopaki :)

No właśnie chciałem zapytać. Co jakiś czas myślę o tym kocie, ale zarówno tu jak i dokładnie tak samo w zdjęciu M42 które udostępniłeś gwiazdy na peryferiach są lekko mówiąc zmasakrowane.

Czy to jest kwestia egzemplarza, złączek i BF, czy ten typ tak ma? O tyle dziwne, że leci głównie prawa strona.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kubaman napisał:

No właśnie chciałem zapytać. Co jakiś czas myślę o tym kocie, ale zarówno tu jak i dokładnie tak samo w zdjęciu M42 które udostępniłeś gwiazdy na peryferiach są lekko mówiąc zmasakrowane.

Czy to jest kwestia egzemplarza, złączek i BF, czy ten typ tak ma? O tyle dziwne, że leci głównie prawa strona.

 

Wydaje mi się, że coś mogę mieć na drodze optycznej (filtr <-> złączki <-> kamera). Trzeba będzie pewnie kiedyś do tego przysiąść. To raczej nie kot, bo ta wada się nie zmienia w zależności od przechyłu na tilterze.

Poza tym ja dopiero co wyszedłem z szerokokątnych obiektywów, gdzie gwiazdy były kometami, więc jeszcze mnie aż tak to nie razi ;)

Edytowane przez dominiksito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2021 o 10:08, kubaman napisał:

No właśnie chciałem zapytać. Co jakiś czas myślę o tym kocie, ale zarówno tu jak i dokładnie tak samo w zdjęciu M42 które udostępniłeś gwiazdy na peryferiach są lekko mówiąc zmasakrowane.

Czy to jest kwestia egzemplarza, złączek i BF, czy ten typ tak ma? O tyle dziwne, że leci głównie prawa strona.

 

Zbadałem sprawę gwiazdek dokładnie i jak się okazuje mam delikatny przechył na polu. Najbardziej widoczne jest to w prawym górnym rogu. 

 

tilt_preview.jpg.6af06ea8ecc3bf975d6aa44fc4dd3078.jpg

 

Na szczęście teraz każdy kotek ma w zestawie tilter z śrubkami do regulacji taki jak tutaj: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6085 i powinno się dać to dosyć łatwo poprawić. Przy najbliższej okazji spróbuję to poprawić do jasnej gwiazdki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam materiał z czasów jak jeszcze była pogoda... M81 & M82, 45 x 10min tylko lighty (brak flatów/darków/biasów), Canon600D mod + SpaceCat. Powalczyłem z tym materiałem w Pixie, ale nijak nie mogę dojść do jako takich kolorów. Najbardziej to podoba mi się "luminancja" :)

m8182_bw_2.thumb.jpg.8fdb3d08b4e79fb9e6e2e8e65ef5b9db.jpg

 

No i wersja bieda-kolor:

m8182_color.thumb.jpg.d6086632d10a4bbcf398a1c0f9f96c48.jpg

 

Tutaj jest stack: https://www.dropbox.com/s/nldv3e73su7x9jf/m8182_master.fit?dl=0

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli że jest ich zdecydowanie za dużo i przesłaniają mgławicę. Puchnie od wyciągania już na RGB. Używam Affinity Photo i dodaje "po swojemu" czyli "Apply image" z zaznaczonym Equations i tam wpisuje dla kanału czerwonego odpowiednie równanie, patrząc na efekt wynikowy. W tym wypadku to w zasadzie wyszła średnia (SR+DR)/2. Na pewno można lepiej. Mam jeszcze pomysł aby użyć "Procedural Texture" gdzie są dostępne różne funkcje. https://affinity.help/photo/en-US.lproj/index.html?page=pages/Filters/filter_proceduraltexture.html?title=Procedural Texture Wcześniej próbowałem też "klasycznie" tzn. kopiować kanał Ha do warstwy i ustawić odpowiednie mieszanie i przezroczystość etc. Jestem na etapie poznawania Affinity...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, beny napisał:

Wrzucam materiał z czasów jak jeszcze była pogoda... M81 & M82, 45 x 10min tylko lighty (brak flatów/darków/biasów), Canon600D mod + SpaceCat. Powalczyłem z tym materiałem w Pixie, ale nijak nie mogę dojść do jako takich kolorów. Najbardziej to podoba mi się "luminancja" :)

1 Siril na surowym - kalibracja fotometryczna 

2 FitStacker , 1 znacznik na tło (LPM) 2 znacznik na całość (PPM), 3 > RGB Auto, wartość Gamma 32

3 Wynik:

 

 

Image04g32.jpg

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, szybka akcja widać. Ja rozciągałem tak że widać pyły wokół, może dlatego mi kolor uciekł... A u Ciebie na 81 coś ten niebieski majaczy, natomiast na 82 ładnie te czerwone skrzydełka widać :)

 

Z włączonym STF w Pixie tego niebieskiego jest tutaj więcej. No cóż, trzeba powalczyć z maskami przy rozciąganiu reszty, zamiast podbijaniu galatyk.

 

1588502989_Screenshot2021-02-11at17_08_25.thumb.png.86a4c525167186b835ed3d2882415331.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś chciał się pobawić samym wodorem :-) Tym razem klatki (wsio: suby, darki i flaty), bo ze stackiem mam kłopot (patrz punkt 3)

 

https://drive.google.com/drive/folders/1Ceh5P6mI0LvOTsmxmA73yY4AiCo8HWWs?usp=sharing

 

Info:

1. Materiał zebrany TS APO 65 z Canonem EOS 1100d mod. Filtr Astronomik H-a 12 nm.

2. Optyka refraktora przed poprawieniem flattenera, dlatego mogą być jajowate gwiadzki.

3. BatchPreprocessing w Pix kapituluje u mnie z tym materiałem. Z dodatkowym wgranym skryptem WeightedBatchPreprocesing jest troszkę lepiej, ale nadal do d... wskazówki i pomoc w tej materii mile widziana.

4. Wszelkie uwagi mile widziane :-)

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tuvoc napisał:

Gdyby ktoś chciał się pobawić samym wodorem :-) Tym razem klatki (wsio: suby, darki i flaty), bo ze stackiem mam kłopot (patrz punkt 3)

 

https://drive.google.com/drive/folders/1Ceh5P6mI0LvOTsmxmA73yY4AiCo8HWWs?usp=sharing

 

Info:

1. Materiał zebrany TS APO 65 z Canonem EOS 1100d mod. Filtr Astronomik H-a 12 nm.

2. Optyka refraktora przed poprawieniem flattenera, dlatego mogą być jajowate gwiadzki.

3. BatchPreprocessing w Pix kapituluje u mnie z tym materiałem. Z dodatkowym wgranym skryptem WeightedBatchPreprocesing jest troszkę lepiej, ale nadal do d... wskazówki i pomoc w tej materii mile widziana.

4. Wszelkie uwagi mile widziane :-)

Ja tez mam problem ze stackowaniem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wieloch napisał:

No nie wiem, APP stackuje bez problemu. Po stretchu, bez obróbki wygląda tak:

2.tif 2.88 MB · 3 pobrania

a w dss na czerwono wyszlo  - ale to moze przez te flaty....

sam nie wiem

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie @_Spirit_ i @wieloch. @_Spirit_ czy stackowałeś to w Pixinsight? @RomekAstrobaza co do DSS to próbowałem też, kolor to akurat najmniejszy problem bo on jest odpowiedni dla danego filtra (np. czerwony dla wodoru, niebieski dla tlenu). Bardziej mnie zastanawia, czemu DSS tak masakruje ten stack i zostaje tam tyle szumu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.