Skocz do zawartości

Bawimy się materiałem.


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

@Tuvoc

1. Przejrzałem najpierw ręcznie klatki - lighty są ok. W darkach jeden dark wyświetlał się wertykalnie więc go wyrzuciłem - założyłem ze coś tu nie tak. Podobnie zrobiłem z flatami i biasami.

2. Po kalibracji - debayer i zamiana całości w mono czy jak kto woli L.

3. Rejestracja w Siril, delikatny crop, ponowna resjestracja.

4. Normalizacja zarejestrowanej całości po kropie w Images Plus - domyślna opcja.

5. :) Eksperymentalny stack w FitStacker - można w locie zrobić CLIPPING i zobaczyć czy nie wycina nam za mocno sygnału.  Dobrałem parametry Sigma 3,5 Sigma Fade 0,5 Local SIgma Scale 1,00 + normalizacja pikseli 10 (na czuja). 

 

Kalibracja materiału:

Flaty skalibrowane biasem.

Light  skalibowane mdarkiem i mflatem.

Darki bez kalibracji biasem.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Ale których - swój rozpoznaję a drugi? I czy oba są po STF auto?

Drugi jest kolegi @wieloch

Godzinę temu, wieloch napisał:

APP. :) 

 

Godzinę temu, wieloch napisał:

Krzywe w PS, arcsinh10.

 

Swoją drogą to czy jest to wystarczająca ilość materiału? Palić jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stack w Pixie po autostretchu. Zostało 29 klatek z 66. Pozostałe skrypt odrzucił na etapie Star Alignement.

 

image.png.c062e643abd5dc10e8527aa5e778abaa.png

 

EDIT. Coś jest nie tak z klatkami kalibracyjnymi, bo bez kalibracji wszystkie suby się wyrównały i zintegrowały. Ciekawe, że ułożyły się pionowo. Masz w aparacie włączoną opcję detekcji orientacji kadru?

 

image.png.aa51ebc6d9cb4abde88574c4833412eb.png

 

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrzucam materiał z M42 i IC434. Tylko 75 minut materiału, więc szału nie ma, ale tylko na tyle pozwoliła pogoda. Mam dosyć duży problem z szumem, może ktoś będzie wiedział czym to jest spowodowane. Nie wiem też czy z flatami nie mam problemu, sprawdzałem każdy z nich i wszystko wyglądało dobrze, a brzegi i tak są zmasakrowane.  Może ktoś będzie się chciał z tym pomęczyć.:original:

Canon 1200D / Carl Zeiss 135mm  100x45s, f5.6 ISO 400

https://drive.google.com/file/d/1SSErqobQ-33zn2WTsjQih1iAp3LE1-zh/view?usp=sharing

Mi PS wypluł takie coś:

 

1 proba.jpg

Edytowane przez Stachu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Stachu napisał:

Podrzucam materiał z M42 i IC434. Tylko 75 minut materiału, więc szału nie ma, ale tylko na tyle pozwoliła pogoda. Mam dosyć duży problem z szumem, może ktoś będzie wiedział czym to jest spowodowane. Nie wiem też czy z flatami nie mam problemu, sprawdzałem każdy z nich i wszystko wyglądało dobrze, a brzegi i tak są zmasakrowane.  Może ktoś będzie się chciał z tym pomęczyć.:original:

Canon 1200D / Carl Zeiss 135mm  100x45s, f5.6 ISO 400

https://drive.google.com/file/d/1SSErqobQ-33zn2WTsjQih1iAp3LE1-zh/view?usp=sharing

Mi PS wypluł takie coś:

 

1 proba.jpg

Niestety link nie jest publiczny, musisz mu zmienić uprawnienia :D Na pierwszy powiedziałbym, że nie było tutaj ditheringu bo ten szum jest taki pasiasty, ale może się mylę. To było na jakimś paralityku robione czy głowicy typu Star Adventurer?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Tuvoc napisał:

Niestety link nie jest publiczny, musisz mu zmienić uprawnienia :D Na pierwszy powiedziałbym, że nie było tutaj ditheringu bo ten szum jest taki pasiasty, ale może się mylę. To było na jakimś paralityku robione czy głowicy typu Star Adventurer?

Link już poprawiony. Nie było ditheringu, robione na SWSA.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie. Wczoraj miałem chwilę czystego niebo i wycelowałem w m81. Niestety chmury przyszły dosyć szybko i udało się wypalić tylko 68 klatek po 2 minuty na iso 800. Klatki kalibracyjne zrobione ,ale niestety flaty cały czas dają mi popalić. Cholera nie umiem ,robie zgodnie z tutkami, histogram między40-60 procent ,ta sama ostrość ,temperatura i za każdym razem paprochy nie znikają, a nawet ostatnio jest ich dużo więcej. Tak przedmuchiwałem gruszką ,czyściłem penem i nic. Albo po prostu coś źle robię ,składałem w dss,  pixie i sirilu, efekt taki sam, więc obstawiam mój błąd. Kiedyś się nauczę. Wiem, ditheringu też jeszcze nie stosowałem, ale to już prawie mam opracowane. A tu tiff jakby ktoś chciał poćwiczyć obróbkę z usuwania szumu, LP i przepalenia :emotion-5:  zapomniałem gso 150/750 heq5 canon450d mod

Autosave.tif

Edytowane przez Łysy Łysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Łysy Łysy napisał:

Witam wszystkich ponownie. Wczoraj miałem chwilę czystego niebo i wycelowałem w m81. Niestety chmury przyszły dosyć szybko i udało się wypalić tylko 68 klatek po 2 minuty na iso 800. Klatki kalibracyjne zrobione ,ale niestety flaty cały czas dają mi popalić. Cholera nie umiem ,robie zgodnie z tutkami, histogram między40-60 procent ,ta sama ostrość ,temperatura i za każdym razem paprochy nie znikają, a nawet ostatnio jest ich dużo więcej. Tak przedmuchiwałem gruszką ,czyściłem penem i nic. Albo po prostu coś źle robię ,składałem w dss,  pixie i sirilu, efekt taki sam, więc obstawiam mój błąd. Kiedyś się nauczę. Wiem, ditheringu też jeszcze nie stosowałem, ale to już prawie mam opracowane. A tu tiff jakby ktoś chciał poćwiczyć obróbkę z usuwania szumu, LP i przepalenia :emotion-5:  zapomniałem gso 150/750 heq5 canon450d mod

Autosave.tif 74.17 MB · 3 pobrania

Flatownica + APT :D (ja mam taką https://www.365astronomy.com/lacerta-flatfield-box-flatfield-panel-for-8-200mm-newtonian-telescopes-mark-ii.html)

 

obraz.thumb.png.26fbba43b06365a7792d86e5739185d3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Łysy Łysy napisał:

ATP właśnie ogarniam,a czy tą flatownicą takie paprochy się załatwi? Jakbyś mógł podesłać jakiegoś dobrego flata,żebym mógł zobaczyć jak wyglada histogram,będę wdzięczny. A tablet na tubę z białą podkoszulką? i zabawa z czasami?

Też tak robiłem i także mi to średnio wychodziło. Wkurzyłem się na podkoszulki i teraz się nad tym nie zastanawiam. Bach skrzynka na tubę, w APT ustawiam tylko ISO to samo co cała sesja i przełączam lustrzankę w tryb AV. Co on tam sobie robi to już mnie średnio obchodzi, grunt że działa :D

 

Przykładowe, z dwóch różnych sesji: https://drive.google.com/drive/folders/1Dw2mvhpub2KWFc7cbGVJDpx-LeRyiLHK?usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Łysy Łysy napisał:

powiedz mi,czy kolor flata ma jakieś znaczenie? bo tu masz dwa różne a gdzieś wyczytałem ze powinien być szary. I czy takie flaty pomogą z takimi dużymi paprochami ?

 

Nawet nie wiedziałem :D Jestem jednak ignorantem. Tak, na matrycy mam dwa spore paprochy i flaty je ładnie eliminujją. Jakbyś wyciągnął krzywymi mocno te flaty to nawet się na nich pojawią.

 

Z Twoim materiałem sobie nie poradziłem. Tutaj trzeba prawdziwych speców ;-)

Image13.png.0cdf45078d83ba0509166fa8e2a420ed.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2021 o 18:45, _Spirit_ napisał:

@Tuvoc stack

 


https://megawrzuta.pl/download/641ed4fc473c04b1bb021b654fcfc93a.html

 

 

Więcej nie potrafię z tego udoić szum mnie masakruje, pierwszy raz atakuje Ha:( czy stosowanie DDP w maxIm to dobra technika??

ha jpg.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.