Skocz do zawartości

Bawimy się materiałem.


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 24.03.2021 o 18:07, _Spirit_ napisał:

Za pozwoleniem @Astrobonq

 

I ja również za pozwoleniem. Przyznaję, że pierwszy raz bawiłem się tak szerokim kadrem, jednak pozwolę sobie nieco inaczej niż kolega @_Spirit_.  Mniej agresywnie i mniej różowo-pomarańczowo.

 

IFN2_final_resize_2000_1331.thumb.jpg.971241b06b4e39b47903037adf12b6e8.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, nie chce zakładać nowego tematu dlatego piszę tutaj. Ogólnie rzecz ujmując zgromadziłem sprzęt do astrofoto i leżał od 3tyg bo brak pogody. Wczoraj wystąpiło okienko i na totalną aferę poleciałem strzelić cokolwiek bo wg. zdjęć satelitarnych nadchodziły kolejne chmury. 

 

Ustawienie na gwiazdę polarną, ustawienie ostrości, parametrów naświetlania to była totalna afera walcząc z czasem. Strzeliłem gdziekolwiek, chciałem po prostu sprawdzić co mi wyjdzie. I tutaj prośba do kogoś kto będzie się lekko nudził wieczorem. Proszę o sprawdzenie czy ten materiał w ogóle się do czegokolwiek nadaje, czy idzie z niego wyciągnąć jakiś ciekawy obraz gwiazdek. 

 

44x45s light (usunąłem kilka klatek totalnie zachmurzonych)

15x45s dark

15x1/40000s bias

 

Canon 1100D bez moda, Tair 3s F8, EQ3-2 + napęd, ISO 800. Z obiektywem miałem pewien problem bo nie ostrzył na nieskończoność ale wystarczyło pierścień odkręcić kilka obrotów i już ostrzenie jest możliwe. 

 

https://drive.google.com/drive/folders/1FGvO_I59feJol4JNmPYP8PJ5TqN48Wkf?usp=sharing 

 

Z góry bardzo dziękuję, liczę na konstruktywną krytykę :) 

Edytowane przez californiakid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, californiakid napisał:

liczę na konstruktywną krytykę :) 

Tu nie ma co krytykować. Strzał testowy. Żeby to miało sens (matryca Canona) musisz zrobić co najmniej 30-40 darków. Biasy robi się szybko więc im więcej tym lepiej.  Raz miałem ponad 200 biasów. 

 

Stack mediana:

2021-03-29_12h24_31.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, _Spirit_ napisał:

Tu nie ma co krytykować. Strzał testowy. Żeby to miało sens (matryca Canona) musisz zrobić co najmniej 30-40 darków. Biasy robi się szybko więc im więcej tym lepiej.  Raz miałem ponad 200 biasów. 

 

Stack mediana:

2021-03-29_12h24_31.jpg

 

 

Dzięki za sugestie :) Patrząc na ten materiał, przy przesłonie F8 zwiększać iso lub czas naświetlania? 

Edytowane przez californiakid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to podejście nr 2 do strzału testowego. Niebo nieco lepszej jakości jak poprzednio.

 

light 55x70s

dark 30x70s

bias 80x1/4000

iso 800, tair 3s, eq3-2, F8

 

Link do materiału: https://drive.google.com/drive/folders/1-lcAib6cAttdqdHy-j4M31DfN5QRRYnf?usp=sharing

 

No i moje pytania. Wykonałem stack w DSS i na nim jest sporo mniej gwiazd niż na pojedynczej klatce. Przed stackowaniem wykryło mi niecałe 300 gwiazd przy ~8%. Co robię źle? 

Tradycyjnie proszę o rzucenie okiem i ewentualną obróbkę na szybciocha bym był w stanie się zorientować co można z tego wyciągnąć. W materiałach są dwa stacki plus jeden, na którym pobawiłem się na szybko poziomami w Photoshopie. 

 

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.03.2021 o 18:58, californiakid napisał:

No to podejście nr 2 do strzału testowego. Niebo nieco lepszej jakości jak poprzednio.

 

light 55x70s

dark 30x70s

bias 80x1/4000

iso 800, tair 3s, eq3-2, F8

 

Link do materiału: https://drive.google.com/drive/folders/1-lcAib6cAttdqdHy-j4M31DfN5QRRYnf?usp=sharing

 

stack2 jpg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał z września:

Canon 1100d mod, Samyang 14mm (nie pamiętam ile przymknięty), SkyGuider Pro

30x120s

 

Jest ostra łuna na 1/3 zdjęcia, gwiazdki po bokach pojechane i placek od paprocha którego już nie poprawię - flata nie mam a obiektyw sprzedany.

 

Materiał zostawiłem do treningu obróbki jako przypadek beznadziejny :)

Dziś wyszło mi tak:

 

404295605_Autosave_ABE405_04_2021.thumb.jpg.31b762b49138500bb9c442e7448379e1.jpg

 

Autosave.tif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Astrobonq napisał:

Materiał z września:

Canon 1100d mod, Samyang 14mm (nie pamiętam ile przymknięty), SkyGuider Pro

30x120s

 

Jest ostra łuna na 1/3 zdjęcia, gwiazdki po bokach pojechane i placek od paprocha którego już nie poprawię - flata nie mam a obiektyw sprzedany.

 

Materiał zostawiłem do treningu obróbki jako przypadek beznadziejny :)

Dziś wyszło mi tak:

 

404295605_Autosave_ABE405_04_2021.thumb.jpg.31b762b49138500bb9c442e7448379e1.jpg

 

Autosave.tif 114.15 MB · 0 pobrań

no ciężka sprawa :)

 

milky_4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M81 - cztery stacki:

  • 99 x 180 L
  • 20 x 240 R
  • 30 x 240 G
  • 20 x 240 B
  • 25 x 240 Ha

Bortle 4, noce bezksiężycowe i bez pyłu z Sachary.

 

Wreszcie wpadłem jakie flaty u mnie działają i nie miałem takich łamańców jak z moim M51. Prosta sprawa- ADU ~30 000 - 32 000. Dlaczego? Nie wiem.

 

Rura: MN 190/1000 f/5,2

Kamera: ASI1600MMPro

 

W L sporo się czai, w tym wyraźna IFN (choć trzeba zdecydowanie wyciągać) oraz ładne detale w centrum galaktyki. Z powodów mi niewiadomych, jasne gwiazdy wyszły mi tragikomicznie okropne. Poniżej wersja z mniejszą domieszką L (chyba około 0,6) oraz zoom z gotowej luminancji. W ogóle nie użyłem stacka Ha- po pierwsze jeszcze nie potrafię za dobrze, po drugie obszary Ha i tak się czerwienią na samym LRGB bez podbijania czegokolwiek poza nasyceniem.

 

Zapraszam do zabawy i poproszę o uwagi.

 

https://1drv.ms/u/s!AjNBHKkQrQLmhJtDpdYi9Fj4N98QHg?e=wQjxh7

 

PS - dorzuciłem także wersję LRGB-LSD.

M81-CORE-L.png

M81-V6.png

M81-LSD.png

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Herbert West napisał:

M81 - cztery stacki:

  • 99 x 180 L
  • 20 x 240 R
  • 30 x 240 G
  • 20 x 240 B
  • 25 x 240 Ha

Bortle 4, noce bezksiężycowe i bez pyłu z Sachary.

 

Wreszcie wpadłem jakie flaty u mnie działają i nie miałem takich łamańców jak z moim M51. Prosta sprawa- ADU ~30 000 - 32 000. Dlaczego? Nie wiem.

 

Rura: MN 190/1000 f/5,2

Kamera: ASI1600MMPro

 

W L sporo się czai, w tym wyraźna IFN (choć trzeba zdecydowanie wyciągać) oraz ładne detale w centrum galaktyki. Z powodów mi niewiadomych, jasne gwiazdy wyszły mi tragikomicznie okropne. Poniżej wersja z mniejszą domieszką L (chyba około 0,6) oraz zoom z gotowej luminancji. W ogóle nie użyłem stacka Ha- po pierwsze jeszcze nie potrafię za dobrze, po drugie obszary Ha i tak się czerwienią na samym LRGB bez podbijania czegokolwiek poza nasyceniem.

 

Zapraszam do zabawy i poproszę o uwagi.

 

https://1drv.ms/u/s!AjNBHKkQrQLmhJtDpdYi9Fj4N98QHg?e=wQjxh7

 

PS - dorzuciłem także wersję LRGB-LSD.

M81-CORE-L.png

M81-V6.png

M81-LSD.png

ja bym się pobawil ale jakbyś zmienił pliki na fit lub tiff

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, RomekAstrobaza said:

ja bym się pobawil ale jakbyś zmienił pliki na fit lub tiff

O, racja. Wszystko w xisf. Postaram się dziś lub jutro rano wrzucić fity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, RomekAstrobaza said:

ja bym się pobawil ale jakbyś zmienił pliki na fit lub tiff

Są już do wyboru FITY i XSIFSY. Link ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, _Spirit_ said:

Kurczaki. Ten obiekt zawsze mi stwarza problemy. Zawsze jest coś nie tak.

 

2LHaRGB.jpg

Musisz mi powiedzieć jak robisz integrację Ha, jeżeli robisz w Pixie. Mnie wychodziły straszne kulfony. Robiłeś może coś z gwiazdami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.