Skocz do zawartości

Bawimy się materiałem.


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, _Spirit_ napisał:

Żeby tylko w tym gwiazdki prostować to średnio się opłaca.

Fakt, zresztą APO już ładnie (lepiej) rysuje, a newton dostał podkładki pomiędzy matrycą, a korektorem i nie ma komy :D Może się obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Tuvoc napisał:

@diver materiału jest niewiele jak wspomniałeś ale bardzo jestem ciekaw jak to uratujesz :)

 

Dzięki za materiał M & M (NGC 1528 & NGC 1545). Poniżej konspekt obróbki (tylko PIX, żadnych PS ;)).

1. Wstępne wyciągnięcie histogramu i wyrównanie kanałów.

2. Odszumienie.

3. Wyrównanie tła.

4. Redukcja zieleni.

5. Finalne dość mocne wyciągnięcie histogramu w światłach (żeby pokazały się gwiazdki) z jednoczesną redukcją histogramu dla tła.

6. Wyciągnięcie saturacji kolorów.

7. Delikatna redukcja rozmiarów gwiazdek przy pomocy masek na gwiazdach i funkcji ATrousWaveletTransform.

8. Obrót kadru do pozycji "właściwej" (90 st. w lewo).

9. Crop do kwadratu 4000x4000 (bo w sumie interesują nas te gromady) i resize do 2000x2000.

 

Materiału wystarczyło - był całkiem niezły. Efekt końcowy poniżej.

 

M_M_Double_Cluster_rot90_crop_4000_4000_resize_2000_2000.thumb.jpg.f053f148d64775b1e32b423c6328c247.jpg

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, _Spirit_ napisał:

@TomekDw trochę podkręciłem mgławicę. Fajny materiał CI wyszedł.

 

No teraz trochę lepiej ją widać. Największy problem w swoich zdjęciach to mam z gwiazdami nie umiem ich zrobić takich małych. Ale chyba taka specyfika RGB to nie Ha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Patryk Zubała napisał:

Takie pytanie mam do Was, czy ma ktoś z Was klatki kalibracyjne z tuby SW 150/750? niestety sam nie mogę ich wykonać ponieważ zmieniłem system na sony, i nie mam jak podłączyć aparatu do teleskopu...

ktoś poratuje? potrzebuje wiadomo, biasów, darków oraz flatów,

Biasy i darki nie zależą od tuby, tylko od sensora. Flaty w dużej części też zależą od stanu matrycy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, apolkowski napisał:

Biasy i darki nie zależą od tuby, tylko od sensora. Flaty w dużej części też zależą od stanu matrycy. 

No to i tak nie mam jak ich zrobić, bo lighty mam zrobione przez nikona d750, a na aktualna chwile mam Sony a7riii, wiec to chyba nie przejdzie...

to poprawiam zapytanie, czy ktos ma darki, biasy oraz flaty wykonane nikonem d750?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Patryk Zubała napisał:

czy ktos ma darki, biasy oraz flaty wykonane nikonem d750

No nie, to nie ma prawa zadziałać. Każdy aparat, tuba i całe połączenie jest wyjątkowe na swój sposób i używanie materiału z innego systemu mija się z celem według mnie. 

 

Po prostu zacznij wszystko od nowa i zrób po Bożemu :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, beny napisał:

No nie, to nie ma prawa zadziałać. Każdy aparat, tuba i całe połączenie jest wyjątkowe na swój sposób i używanie materiału z innego systemu mija się z celem według mnie. 

 

Po prostu zacznij wszystko od nowa i zrób po Bożemu :)

rozumiem, w takim razie czas odkładać na montaż... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Patryk Zubała napisał:

No to i tak nie mam jak ich zrobić, bo lighty mam zrobione przez nikona d750, a na aktualna chwile mam Sony a7riii, wiec to chyba nie przejdzie...

to poprawiam zapytanie, czy ktos ma darki, biasy oraz flaty wykonane nikonem d750?

Próbowałeś składać swoje zdjęcia bez klatek kalibracyjnych? Idealnie nie będzie, ale coś powinno wyjść. Szkoda stracić materiał tylko z tego powodu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Z uwagi na to, że nie mam czasu szkolić się w obróbce, a moje umiejętności są słabe, postanowiłem wrzucić do zabawy stacka rho z teneryfy. Materiału jest bodajże ponad 6h (nie pamiętam dokładnie). Jestem ciekawy jak obrobią fotkę profesjonaliści ;p 

 

 

dss rho.TIF

 

Edytowane przez janou
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda żaden tam ze mnie profesjonalista, ale co mi tam:900514049_dssrho.thumb.jpg.95173e74943b41fc8e5aa52f34b2209a.jpg

 

Uwagi co do zdjęcia:

a) chyba montaż był źle w azymucie ustawiony, ponieważ wszystkie gwiazdki są pojechane poziomo;

b) optyka chyba nie jest najwyższych lotów, ponieważ widoczne są flary od jasnych gwiazd.

 

Ale poza tym materiał jest piękny :) Mógłbyś napisać więcej, czym i gdzie na Teneryfie robiłeś zdjęcia? Sam wybieram się tam za trzy tygodnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomchm napisał:

Co prawda żaden tam ze mnie profesjonalista, ale co mi tam:

 

Uwagi co do zdjęcia:

a) chyba montaż był źle w azymucie ustawiony, ponieważ wszystkie gwiazdki są pojechane poziomo;

b) optyka chyba nie jest najwyższych lotów, ponieważ widoczne są flary od jasnych gwiazd.

 

Ale poza tym materiał jest piękny :) Mógłbyś napisać więcej, czym i gdzie na Teneryfie robiłeś zdjęcia? Sam wybieram się tam za trzy tygodnie...

 

Przyznam się, że zszokowałeś mnie stwierdzeniem o źle ustawionym montażu. Do tej pory wydawało mi się, że odsiałem klatki dobre od pojechanych ;p Być może stack nie jest najwyższych lotów. Ciężko jest mi odnieść się do zarzutu ;p Ale zwrócę uwagę na to przy kolejnym podejściu w bliżej nieokreślonym czasie ;p Być może masz racje. Montaż, jaki używałem to swa, a jak wiadomo, nie jest to montaż z wysokiej półki. 

 

Materiał zbierałem na teneryfie z trzech miejsc. Nie powiem dokładnie jakie były pierwsze dwa, ponieważ wyjazd miałem 2 lata temu. Ostatnie miejsce, jakie mi zapadło w pamięci to hotel przy Teide. Zazdro wyjazdu pod tak piękne niebo :) Co do optyki, był to samyang 135mm powieszony na canonie 6da. Szkło fajne, ale faktycznie przy większych gwiazdach zachowuje się dosyć specyficznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, janou napisał:

Cześć. Z uwagi na to, że nie mam czasu szkolić się w obróbce, a moje umiejętności są słabe, postanowiłem wrzucić do zabawy stacka rho z teneryfy. Materiału jest bodajże ponad 6h (nie pamiętam dokładnie). Jestem ciekawy jak obrobią fotkę profesjonaliści ;p 

 

 

dss rho.TIF 176.75 MB · 3 pobrania

 

Powiesz mi jakim sprzętem robiles?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, TheShackMeister napisał:

Powiesz mi jakim sprzętem robiles?

 

Canon 6Da, samyang 135mm prowadzone na swa.

 

PS. Wrzucę też swoją wersję sprzed dwóch lat.

 

 

62523931_313424279565551_632163055043608576_n.thumb.jpg.ed3bf5f9b0fb3e44015788a831292afa.jpg

 

Edytowane przez janou
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z zapowiedzią wrzucam stack M8 & M20, którego efekt finalny przedstawiłem tutaj.

Oczywiście jest mi niezmiernie miło, że efekt pracy spotkał się z ciepłym przyjęciem, ale na pewno coś jeszcze można tu poprawić. Będę wdzięczny za Wasze pomysły i wskazówki.

Link: https://drive.google.com/drive/folders/1FLaWZV9DMEo13GjOEtJO9K3WoSqvJRP0?usp=sharing

Tymczasem ja zabieram się za Gromadę M & M jeszcze raz, wg schematu kolegi @diver.

Pozdrawiam!

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.