Skocz do zawartości

Bawimy się materiałem.


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam czy ingerencja w materiał w procesingu HDR nie poprawiłaby rezultatu (taka bez przeginania), trudno jest tu wyciągnąć same te ciemne fragmenty mgławicy operując 

całościowo obrazkiem i różnymi narzędziami w PS. Nie zachowałem sobie tiffa żeby to sprawdzić a drugi raz już mi się nie chce bawić przyznam szczerze. Next time:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety chyba nie trafiłem z ostrością, na pewno będę chciał dozbierać materiału bo zdecydowanie go za mało. Poniżej moja kulawa obrobiona wersja (wyłącznie PS). Oczywiście dorzucam stacka gdyby ktoś chciał się pobawić :) Po dozbieraniu materiału przyłożę się bardziej do obróbki. Tutaj nie mogłem sobie poradzić z cyjanowym kolorem. 

https://drive.google.com/file/d/1SyGr2LWN14Ewr3ZEhOvBw9dyW-YnfZXU/view?usp=sharing

 

110x 80s, + darki i flaty, canon 1100d, eq3-2, tair 3s, bortle 5

 

andro niedziela.jpg

Edytowane przez californiakid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, californiakid napisał:

Niestety chyba nie trafiłem z ostrością, na pewno będę chciał dozbierać materiału bo zdecydowanie go za mało. Poniżej moja kulawa obrobiona wersja (wyłącznie PS). Oczywiście dorzucam stacka gdyby ktoś chciał się pobawić :) Po dozbieraniu materiału przyłożę się bardziej do obróbki. Tutaj nie mogłem sobie poradzić z cyjanowym kolorem. 

https://drive.google.com/file/d/18t8T3hQWJBWlKzMHT77lw0cC3LQ-1Mup/view?usp=sharing

 

110x 80s, + darki i flaty, canon 1100d, eq3-2, tair 3s, bortle 5

 

andro niedziela.jpg


Zamieszczony stack zawiera chyba zupełnie inne ujęcie (Sadr i okolice)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, _Spirit_ napisał:

@californiakid mam wrażenie że nie przypilnowałeś ostrości i automatycznie wszystkie wady optyczne spotęgowały się (aberka jak cholewa).

 

5RGB.jpg

Dzięki za poświęcenie czasu! Twoje prace pokazują jak daleko jestem choćby w jako takiej obróbce. Tak jak napisałem powyżej, nie trafiłem z ostrością, ustawiana na oko bez bahtinova. Chyba nie będę łączył tego materiału z ponownie zebranym. Co do aberracji to niestety tair 3s na F5,6 taki jest i nie ma rady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie wyszło! Nawet więcej niż świetnie.

Ja nie przepuściłem swojej obróbki w ogóle przez maxima, pomroczność jasna...

Będę próbować ugryźć ten plik inaczej, ale aby z takiego materiału zrobić taki wynik to jeszcze 

sporo szkolenia przede mną. 

 

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lysy napisał:

Świetnie wyszło! Nawet więcej niż świetnie.

Ja nie przepuściłem swojej obróbki w ogóle przez maxima, pomroczność jasna...

Będę próbować ugryźć ten plik inaczej, ale aby z takiego materiału zrobić taki wynik to jeszcze 

sporo szkolenia przede mną. 

 

To uczymy się obaj :) Fajnie, że lepsi pokazują co można z danego materiału wyciągnąć, przynajmniej wiadomo jaki potencjał tkwi w stacku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.11.2021 o 03:06, _Spirit_ napisał:

@Pestek94

M45

 

3_M45.jpg

Wesprzesz trochę w niewiedzy ? Walczyłem jeszcze z tym materiałem, ale w tak ładny sposób nie potrafię :) wyciągam krzywymi i lewelsami ( ciągnę do momentu na zdjęciu), wyrównanie tła robię w fitsworku. I takiego efektu osiągnąć nie mogę więc gdzieś robię błąd.. 

16365436311384378214403345580858.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pestek94 ja bazuję na materiale skalibowanym fotometrycznie np w Siril`u. Później staram się jak najmniej ingerować w kolory poza usunięciem nadmiaru zielonego ewentualnie kolor tła.

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, _Spirit_ napisał:

@Pestek94 ja bazuję na materiale skalibowanym fotometrycznie np w Sirril`u. Później staram się jak najmniej ingerować w kolory poza usunięciem nadmiaru zielonego ewentualnie kolor tła.

A kolor tła w jaki sposób kalibrujesz ? I jak radzisz sobie bez flatów? Najpierw używasz krzywych czy najpierw wyrównanie tła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Pestek94 napisał:

A kolor tła w jaki sposób kalibrujesz ? I jak radzisz sobie bez flatów?

Znaczniki na tło w ciemnych miejscach + poziomy, dodatki do PSa - Annie astro, AStronomy tools i szukam rozwiązania, porównuję, maskuję, odwracam maski etc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Znaczniki na tło w ciemnych miejscach + poziomy, dodatki do PSa - Annie astro, AStronomy tools i szukam rozwiązania, porównuję, maskuję, odwracam maski etc.

A jak sobie z tym poradzić przy szerokim polu ? Podałem wartość ogniskowej i piksela ręcznie. 

16365475899497333354940503104905.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze raz. Po obejrzeniu kilku filmików co, jak i z czym ;)

Jasne gwiazdki trochę ciapowate i szum do kasacji ofcrs.

 

Lb.thumb.jpg.91936f367b3d77cf7fa63a66eb0db136.jpg

 

Porównanie z wczorajszą obróbką (tylko Ps):

difr.thumb.jpg.4b9e43b2888ebd0c05cc0b99a60695e4.jpg

 

 

Kolor na razie pominąłem zupełnie. 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lysy prosta zasada. Bardzo zaszumiony materiał - mniej ciemne tło. Dasz poniżej 20 w PS automatycznie zostaniesz z szumem. M31 ma szerokie ramiona. Mocne ścinanie tła zabija jej światło.. Spróbuj dla testu przyjąć tło np 25-30 jednostek i porównaj wynik. 

Ja lubię mieć zapas sygnału po streczu w obu zakresach histo. Później sam decyduję ile dać w światłach i cieniach.

Oczywiście to moje wymysły i nie mówię że tak ma być. 

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,
Moje pierwsze podejście do Kalifornii:

1)
image.thumb.png.67a4b6f65ae00aa490791e0318b5d9cd.png

2)

image.thumb.png.c0aba67cc7c4c8aa5262eb3f0349b62a.png
Stack: 
https://drive.google.com/file/d/1JbrGss9jPWsgAqXyV3F1eWPu1whAwhJ7/view?usp=sharing 

obróbka pierwotna w PixInsight (rozciąganie, cropp, wyrównanie tła), potem SiriL (usuwanie zielonego tła, kalibracja kolorów, saturacja), potem Gimp zmniejszanie gwiazdek (za pomocą filtru Value Propagate -> more black), potem Starnet++ do zrobienia warstwy bez gwiazd i złożenie 2 warstw w Gimpie z 50% opacity dla podniesionej saturacji wersji bez gwiazd, potem pogłębienie czerni w Adobe Lightroom. 
Mocno przesadziłem?

Sprzęt:
Canon 1300D astromod, SWSA, Jupiter 21m 200mm/f4@5.6 
230 x 60s ISO 1600, darki, flaty, biasy
Bortle 4, słaba przejrzystość powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, dudeck napisał:

Hej,
Moje pierwsze podejście do Kalifornii:

1)
image.thumb.png.67a4b6f65ae00aa490791e0318b5d9cd.png

2)

image.thumb.png.c0aba67cc7c4c8aa5262eb3f0349b62a.png
Stack: 
https://drive.google.com/file/d/1JbrGss9jPWsgAqXyV3F1eWPu1whAwhJ7/view?usp=sharing 

obróbka pierwotna w PixInsight (rozciąganie, cropp, wyrównanie tła), potem SiriL (usuwanie zielonego tła, kalibracja kolorów, saturacja), potem Gimp zmniejszanie gwiazdek (za pomocą filtru Value Propagate -> more black), potem Starnet++ do zrobienia warstwy bez gwiazd i złożenie 2 warstw w Gimpie z 50% opacity dla podniesionej saturacji wersji bez gwiazd, potem pogłębienie czerni w Adobe Lightroom. 
Mocno przesadziłem?

Sprzęt:
Canon 1300D astromod, SWSA, Jupiter 21m 200mm/f4@5.6 
230 x 60s ISO 1600, darki, flaty, biasy
Bortle 4, słaba przejrzystość powietrza

Chyba flat nie zadziałał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.