Skocz do zawartości

Bawimy się materiałem.


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, .zombi. napisał(a):
18 godzin temu, .zombi. napisał(a):

27x120s, 6D, Samyang 130, f2.8, warunki podmiejskie:

 

R

 

Może ktoś wie jak zrobić lepiej żeby było ładnie - https://drive.google.com/file/d/1T1LxK4HibttBqrD5ZfUKoGZVIUwVd09l/view?usp=sharing

 

 

Pobawiłem się tak na szybko :)

Starless1.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2020 o 14:48, Tuvoc napisał(a):

Nowy stack do zabawy - więcej o obiekcie (M 45) tutaj:

 

 

a poniżej link: https://drive.google.com/file/d/1HLa7py_eDOrhj-2q9MJ73Szu4Qwx_GxL/view?usp=sharing

Powrót po dwóch latach do własnego materiału. Co sądzicie?
Image06.png.87a2babda33845ce37c978224dc08707.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Szymek_O napisał(a):

Delikatne podejście do mgławicy na plus, wysoki poziom tła spowodował lekki kolorowy szum ale bez przesady. Jak najbardziej fajnie uwydatnione struktury dla mnie :D

 

Dziękuję :) Nie chciałem już przesadnie odszumiać. Jakoś zawsze mniej mi przeszkadza taki lekki szum niż mydełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2023 o 18:58, .zombi. napisał(a):

27x120s, 6D, Samyang 130, f2.8, warunki podmiejskie:

 

Ładny pyłowy Cefeusz z Alfirkiem. Dzięki za staka. :)

Nie spodziewałbym się, że z tak małej ilości materiału tyle można uzyskać. Proponuję obróbkę zrównoważoną (bez odcinania tła) z wyraźnie widocznym gwiezdnym pyłem. Odwróciłem też kadr, żeby pasował do mapy nieba.

 

RGB_f_BXT_rot_2000_1336.thumb.jpg.ef40557fce0c35c377b366d33593e513.jpg

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej.

 

Pomoże ktoś rozwiązać problem techniczny?

 

Mam obiektyw Tair z zestawu PhotoSniper, czyli TAIR-3-PhS 300mm F/4.5 w bardzo dobrym stanie, obecnie z zamontowanym EAFem (ostrzenie do HFR=1.58). Korzystając z pierścienia "Baader Protective T-Ring for Canon EOS" mam możliwość wkręcenia filtra w oprawie 2" męskim gwintem w stronę sensora, co zostało uczynione z filtrem L-eXtreme. Sensor to modyfikowany Canon 6D. 

 

Sesja Kaliforni: 57 x 300s, 30 klatek light i po 25 klatek dark i bias.

 

Po stackowaniu (zarówno w Affinity Photo, jak i w PI) mam gwiazdy otoczone czerwonymi kółkami (zdjęcie poniżej). Zdejmując zielony cast za pomocą HLVG mam trochę lepsze tło, więc lepiej widać ten efekt. StarXterminator wycina co prawda gwiazdy wraz z kółkami (do dalszej obróbki?) ale pozostawia ślady kółek w kolorze mgławicy (drugie zdjęcie poniżej), możliwie do usunięcia chyba tylko przez mapowanie pikseli, co strasznie degraduje całą pracę.

 

Ponoć tu: https://pixinsight.com/forum/index.php?threads/red-halo-removal.9110/ jest informacja, jak się tego pozbyć, ale narazie nie znam PI na tyle, żeby się tego podjąć. Byłoby miło wiedzieć, czy to się da usunąć tą lub inną metodą. Praca z maskami w Affinity nie przyniosła rezultatu.

 

LInk do plików: RawStack, Stars i przykład trochę wyciągniętego Starless: https://drive.google.com/file/d/1LInD8QyJbCd2u9fJLOeExW9ngW8kh9wK/view?usp=share_link

 

PS.

Dodam meszcze, że średnica tych pierścieni jest najwyraźniej stała, a od jasności gwiazd zależy jedynie jasność i szerokość pierścieni. Ponoć to objaw CA, ale ten obiektyw praktycznie nie ma CA... I ma w dodatku takie płaskie pole...

 

Astropolis_Stars.thumb.jpg.b1a705252637b511f28d31eaec24c1cf.jpg

 

Astropolis_Starless.thumb.jpg.a965d22a6b2a4e37e0929ac1fbae9b12.jpg

 

 

245848907_CaliforniaNebula01HLVG01Stars.thumb.jpg.65bca626fd23fe1dcf7939548481a225.jpg

 

863668628_CaliforniaNebula01HLVG01Starless.thumb.jpg.acbf7367e942cba7f421433f9d5a752e.jpg

 

Astropolis_Stars.tif

Astropolis_Starless.tif

Edytowane przez vroobel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2023 o 01:39, vroobel napisał(a):

Hej.

 

Pomoże ktoś rozwiązać problem techniczny?

 

Mam obiektyw Tair z zestawu PhotoSniper, czyli TAIR-3-PhS 300mm F/4.5 w bardzo dobrym stanie, obecnie z zamontowanym EAFem (ostrzenie do HFR=1.58). Korzystając z pierścienia "Baader Protective T-Ring for Canon EOS" mam możliwość wkręcenia filtra w oprawie 2" męskim gwintem w stronę sensora, co zostało uczynione z filtrem L-eXtreme. Sensor to modyfikowany Canon 6D. 

 

Sesja Kaliforni: 57 x 300s, 30 klatek light i po 25 klatek dark i bias.

 

Po stackowaniu (zarówno w Affinity Photo, jak i w PI) mam gwiazdy otoczone czerwonymi kółkami (zdjęcie poniżej). Zdejmując zielony cast za pomocą HLVG mam trochę lepsze tło, więc lepiej widać ten efekt. StarXterminator wycina co prawda gwiazdy wraz z kółkami (do dalszej obróbki?) ale pozostawia ślady kółek w kolorze mgławicy (drugie zdjęcie poniżej), możliwie do usunięcia chyba tylko przez mapowanie pikseli, co strasznie degraduje całą pracę.

 

Ponoć tu: https://pixinsight.com/forum/index.php?threads/red-halo-removal.9110/ jest informacja, jak się tego pozbyć, ale narazie nie znam PI na tyle, żeby się tego podjąć. Byłoby miło wiedzieć, czy to się da usunąć tą lub inną metodą. Praca z maskami w Affinity nie przyniosła rezultatu.

 

LInk do plików: RawStack, Stars i przykład trochę wyciągniętego Starless: https://drive.google.com/file/d/1LInD8QyJbCd2u9fJLOeExW9ngW8kh9wK/view?usp=share_link

 

PS.

Dodam meszcze, że średnica tych pierścieni jest najwyraźniej stała, a od jasności gwiazd zależy jedynie jasność i szerokość pierścieni. Ponoć to objaw CA, ale ten obiektyw praktycznie nie ma CA... I ma w dodatku takie płaskie pole...

 

Astropolis_Stars.thumb.jpg.b1a705252637b511f28d31eaec24c1cf.jpg

 

Astropolis_Starless.thumb.jpg.a965d22a6b2a4e37e0929ac1fbae9b12.jpg

 

 

245848907_CaliforniaNebula01HLVG01Stars.thumb.jpg.65bca626fd23fe1dcf7939548481a225.jpg

 

863668628_CaliforniaNebula01HLVG01Starless.thumb.jpg.acbf7367e942cba7f421433f9d5a752e.jpg

 

Astropolis_Stars.tif 5.93 MB · 2 pobrania

Astropolis_Starless.tif 5.93 MB · 0 pobrań

Podeślij jedną surową klatkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/24/2023 at 1:39 AM, vroobel said:

Hej.

 

Pomoże ktoś rozwiązać problem techniczny?

 

Mam obiektyw Tair z zestawu PhotoSniper, czyli TAIR-3-PhS 300mm F/4.5 w bardzo dobrym stanie, obecnie z zamontowanym EAFem (ostrzenie do HFR=1.58). Korzystając z pierścienia "Baader Protective T-Ring for Canon EOS" mam możliwość wkręcenia filtra w oprawie 2" męskim gwintem w stronę sensora, co zostało uczynione z filtrem L-eXtreme. Sensor to modyfikowany Canon 6D. 

 

Sesja Kaliforni: 57 x 300s, 30 klatek light i po 25 klatek dark i bias.

 

Po stackowaniu (zarówno w Affinity Photo, jak i w PI) mam gwiazdy otoczone czerwonymi kółkami (zdjęcie poniżej). Zdejmując zielony cast za pomocą HLVG mam trochę lepsze tło, więc lepiej widać ten efekt. StarXterminator wycina co prawda gwiazdy wraz z kółkami (do dalszej obróbki?) ale pozostawia ślady kółek w kolorze mgławicy (drugie zdjęcie poniżej), możliwie do usunięcia chyba tylko przez mapowanie pikseli, co strasznie degraduje całą pracę.

 

Ponoć tu: https://pixinsight.com/forum/index.php?threads/red-halo-removal.9110/ jest informacja, jak się tego pozbyć, ale narazie nie znam PI na tyle, żeby się tego podjąć. Byłoby miło wiedzieć, czy to się da usunąć tą lub inną metodą. Praca z maskami w Affinity nie przyniosła rezultatu.

 

LInk do plików: RawStack, Stars i przykład trochę wyciągniętego Starless: https://drive.google.com/file/d/1LInD8QyJbCd2u9fJLOeExW9ngW8kh9wK/view?usp=share_link

 

PS.

Dodam meszcze, że średnica tych pierścieni jest najwyraźniej stała, a od jasności gwiazd zależy jedynie jasność i szerokość pierścieni. Ponoć to objaw CA, ale ten obiektyw praktycznie nie ma CA... I ma w dodatku takie płaskie pole...

 

Astropolis_Stars.thumb.jpg.b1a705252637b511f28d31eaec24c1cf.jpg

 

Astropolis_Starless.thumb.jpg.a965d22a6b2a4e37e0929ac1fbae9b12.jpg

 

 

245848907_CaliforniaNebula01HLVG01Stars.thumb.jpg.65bca626fd23fe1dcf7939548481a225.jpg

 

863668628_CaliforniaNebula01HLVG01Starless.thumb.jpg.acbf7367e942cba7f421433f9d5a752e.jpg

 

Astropolis_Stars.tif 5.93 MB · 3 downloads

Astropolis_Starless.tif 5.93 MB · 0 downloads

Nie znam się, ale mnie to wygląda na aberrację. Tair jako leciwe szkło nie jest w stanie zogniskować wszystkich barw w tym samym miejscu.

Mam tak ze wszystkimi moimi vintage szkłami (pentacon, tair, CZJ Sonnar). Albo ostrzysz na czerwony i masz spuchnięte gwiazdy z czerwoną kropką w środku, albo na gwiazdy i masz normalne gwiazdy z czerwonym halo.

Podejrzewam, że L-eXtreme tylko podbił ten efekt. Mgławica wygląda dość, ale podejrzewam, że jest nieostra. Sprawdź jak wyglądają gwiazdy na poszczególnych kanałach.

 

Zobacz jak to u mnie wyglądało, Tair-3s z filtrem UHC SVBony:

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2023 o 18:58, .zombi. napisał(a):

27x120s, 6D, Samyang 130, f2.8, warunki podmiejskie:

 

R

 

Może ktoś wie jak zrobić lepiej żeby było ładnie - https://drive.google.com/file/d/1T1LxK4HibttBqrD5ZfUKoGZVIUwVd09l/view?usp=sharing

 

mi to tak wyszło:

coś pyły znikły :) 

Image13.thumb.jpg.eac81a92f230d550c58b88dcd8564808.jpg

  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bentoq napisał(a):

Nie znam się, ale mnie to wygląda na aberrację. Tair jako leciwe szkło nie jest w stanie zogniskować wszystkich barw w tym samym miejscu.

Mam tak ze wszystkimi moimi vintage szkłami (pentacon, tair, CZJ Sonnar). Albo ostrzysz na czerwony i masz spuchnięte gwiazdy z czerwoną kropką w środku, albo na gwiazdy i masz normalne gwiazdy z czerwonym halo.

Podejrzewam, że L-eXtreme tylko podbił ten efekt. Mgławica wygląda dość, ale podejrzewam, że jest nieostra. Sprawdź jak wyglądają gwiazdy na poszczególnych kanałach.

 

Zobacz jak to u mnie wyglądało, Tair-3s z filtrem UHC SVBony:

 

Podpisuję się pod tym stwierdzeniem.

 

image.thumb.png.d8f5572b9e690a9083d1b2c92cd6ae1f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

Ciekawy wątek z tym sercem. Spróbuję z F/5.6 nastepnym razem, ale raczej będzie to Ameryka z Pelikanem na jesień ostrzona na czerwień, bo Kalifornia już mi się chowa za drzewa za szybko. Rozważę też jakieś ciemniejsze miejsce, żeby bez filtra spróbować M42, bo z IDAS LPS-P2 to znowu pewnie będą jakieś schody. 

 

No cóż, cudów nie należało oczekiwać.

 

Chcę podziękować koledze @Antek Staszewskiza ciekawą, inspirującą rozmowę na temat tej Kalifornii. 

 

Tu jest finalny efekt mojej obróbki nastawionej na wyeliminowanie halo i tych śladów w tle po halo:

 

https://www.astrobin.com/hnlo7s/B/

 

 

1443615552_CaliforniaNebula02.thumb.jpg.65883dab5acc129764849362ed6cae2d.jpg

Edytowane przez vroobel
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poniewaz nie kazdy mogl, bo pogoda nie dopisala to podrzucam link dla zainteresowanych do mojego materialu C 2022 E3 ZTF z 29.01, poniewaz to kometa, podrzucam wszystkie surowki i klatki kalibracyjne. Link bedzie aktywny przez kolejne 7 dni

 

https://1drv.ms/u/s!Aqlu3xAR_UJigYZe5xT9H-HucgC64w?e=SdC2KX

 

 

image.thumb.jpeg.3c9334954eae7b3590dc67fd2cde9044.jpeg

Edytowane przez dimis
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
9 godzin temu, Tuvoc napisał(a):

Dla chętnych stack do gromady M13 opisywanej tutaj:

 

Dzięki Mirek - pobawiłem się, bo byłem bardzo ciekaw tego materiału. ;)

Moim zdaniem zebrany materiał jest bardzo dobrej jakości - z niewielkiej jego ilości można uzyskać niezły efekt. 

Widzę dwie podstawowe wady zbierania i stakowania.

1. Z kolimacją newtona było odrobinę nie tak.

2. Nie wiem czy podczas stakowania stosowałeś darki. Jeżeli tak, to były to nie takie jak trzeba. Ampglow jest na staku wyraźnie widoczny.

 

Poniżej efekt może nie "chwili" pracy jak u kolegi @Miesilmannimea, ale trochę dłuższego dłubania. ;)

Zrobiłem trochę inaczej niż Ty:

- trochę odszumiłem;

- było trochę dekonwolucji;

- pokolorowałem mocniej niż Ty;

- zostawiłem zdecydowanie więcej tła;

- zdjąłem odrobinę światła z jądra gromady.

Obrazek 1:1, bez cropa i resize.

 

M13_work.thumb.jpg.9cf127243792a590c887fbad86d72429.jpg

Edytowane przez diver
  • Lubię 3
  • Kocham 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, diver napisał(a):

1. Z kolimacją newtona było odrobinę nie tak.

2. Nie wiem czy podczas stakowania stosowałeś darki. Jeżeli tak, to były to nie takie jak trzeba. Ampglow jest na staku wyraźnie widoczny.

Więcej grzechów nie pamiętam ;) No może jeszcze mały problem z korektorem komy. 

 

Gromady kuliste i otwarte oraz układy podwójne to plan na 2023 więc przyjmę każdą wiedzę :) Dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wszystko by było pięknie, ale... walking noise?

 

Nie do końca wiem jak to jest, że na niektórych zdjęciach wychodzi, na niektórych nie.

 

Ja wiem, że powinien być dithering, ale wtedy jeszcze nie działał. Zrobiłem ręczny ale przesunięcie kadru te kilkanaście razy nie wystarczyło jak widać. Chociaż... I tu jest moje pytanie czy na etapie stackowania/kalibracji można mieć wpływ na redukcje/eliminację walking noise?

 

Czy jedyną metodą jest dogranie drugiej porcji materiału już z ditheringiem?

Resize 50% , nieodszumiane

 

 

NGC3521_261xccc50.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.