Skocz do zawartości

Bawimy się materiałem.


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

41 minut temu, Auron napisał(a):

Photoshop? Bez PixInsight?

Kalibracja materiału w Images Plus.

W Siril debayer do sekwencji L oraz RGB - rejestracja, crop.

 

L

W Siril - przegląd sekwencji pod względem zadymienia klatek - eksport wyselekcjonowanych.

W Images Plus - ponownie selekcja z odrzutem około 10-20 procent. 

Otrzymane pliki do Maxima - stack już bez rejestracji tylko normalizacja.

 

RGB - rejestracja i stack w Siirl

Pix - crop na L-ce następnie split rgb na kanały, rejestracja  kanałów RGB do L > złączenie kanałów RGB

 

RGB do Siril - kalibracja fotometryczna.

 

Maxim 

DDP na L i RGB

Podciągnięcie sygnału w Images Plus - ArcSinH stretch > Tif

 

Photoshop

 

dwie wersje tylko z innym tłem

6_Klucz.thumb.jpg.9c5aac682231f414add9c837a0686e49.jpg

 

7_Klucz.thumb.jpg.22e2e0f296b0c1ec83fff5d293695335.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, _Spirit_ napisał(a):

Kalibracja materiału w Images Plus.

W Siril debayer do sekwencji L oraz RGB - rejestracja, crop.

 

L

W Siril - przegląd sekwencji pod względem zadymienia klatek - eksport wyselekcjonowanych.

W Images Plus - ponownie selekcja z odrzutem około 10-20 procent. 

Otrzymane pliki do Maxima - stack już bez rejestracji tylko normalizacja.

 

RGB - rejestracja i stack w Siirl

Pix - crop na L-ce następnie split rgb na kanały, rejestracja  kanałów RGB do L > złączenie kanałów RGB

 

RGB do Siril - kalibracja fotometryczna.

 

Maxim 

DDP na L i RGB

Podciągnięcie sygnału w Images Plus - ArcSinH stretch > Tif

 

Photoshop

 

dwie wersje tylko z innym tłem

6_Klucz.thumb.jpg.9c5aac682231f414add9c837a0686e49.jpg

 

7_Klucz.thumb.jpg.22e2e0f296b0c1ec83fff5d293695335.jpg

Bellissima Romanie, czy jak zwykle mógłbym Cię prosić o przesłanie plików Tiff? Będę wdzięczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, _Spirit_ napisał(a):

Jeszcze tylko powiem - teraz spróbujcie to wszystko zrobić w Pix gdzie sama selekcja 300 klatek to pewnie z 1-2 godziny. Szlag by mnie trafił.

Romanie, to że jesteś zakochany w Siril wiem, ale Images Plus jest programem, czy pluginem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, _Spirit_ napisał(a):

Jeszcze tylko powiem - teraz spróbujcie to wszystko zrobić w Pix gdzie sama selekcja 300 klatek to pewnie z 1-2 godziny. Szlag by mnie trafił.

Czemu selekcja miałaby trwać godzinę przy Blinku, Inspectorze i PSF Weight?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
2 godziny temu, Bentoq napisał(a):

Zapraszam do zabawy :) 

https://we.tl/t-wSQmAJkfsf


Jak już wspomniał @Herbert West chyba warto podać ten materiał w delikatniejszej formie. :) Pobawiłbym się dłużej, ale dzisiaj ciasno z czasem, stąd źle wyrównane tło na materiale z L-eNhance.

TrunkNieMojeJPG.thumb.jpg.ff979a7d24a9a300c9894b9ef5f4b52d.jpg


Zastanawiające są również te czarne łabędzie, zdaje się spóźnione powracające do Polski z ciepłych krajów. Warto poszukać przyczyny ich występowania na klatkach light/flat. ;) 

 

image.png.c4d963eef294d4c75133981b557947df.png

 

Zmuszony do ciasnego cropa przez winietę oraz do walki z dziwnymi gradientami chyba odpuściłbym korzystanie z tego adaptera do l-eNhance, albo poszukałbym rozwiązania tego problemu. Tak ciasny crop powoduje, że szum staje się ciężkim przeciwnikiem w trakcie obróbki.

Wersję z podkreślonym tlenem odpuściłem, bo wyłuskiwanie sygnału OIII z tła z tego filtra to dla mnie ból i cierpienie. Wiem, bo miałem i ostatnio nawet wróciłem do starego materiału zebranego przy jego użyciu i nic się w tej kwestii nie zmieniło. 😛 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te czarne łabędzie występują jedynie przy stackowaniu w DSS. W Siril tego nie było.

Za to w Siril jak robiłem stack z Drizzle miałem taki dziwny wzór:

image.png.6503475ba3dbcc135b8f93dfd086e53a.png

 

Podejrzewam, że coś z debayerowaniem nie wyszło.

 

W DSS nie było z tym problemu, za to łabędzie :)

image.png.02e19d205fff8a8c6f3670c298b33062.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bentoq napisał(a):

Te czarne łabędzie występują jedynie przy stackowaniu w DSS. W Siril tego nie było.


I tak bym się rozejrzał za prawdziwą przyczyną. Może być to albo jakiś artefakt procesu stackowania, albo problem ze sprzętem, który został zniwelowany przez Sirila w wyniku stackowania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hej, gdyby ktoś miał czas - 6,5 godziny z centrum Krakowa, 400mm ogniskowej + ASI 533 Color + L-extreme -> https://drive.google.com/file/d/1lu4pbWq1j-IUrsHWN4oeXX2y-4xTDZnO/view?usp=drive_link . Nie jest rewelacyjnie, ostrzegam 😛

Próbowałem wyciągnąć coś ala bikolor wg pixowych tutoriali z youtuba, ale wychodzi mi jakiś szajs - może mi ktoś pokaże czy da się zrobić z tym coś sensownego. Wiem, że kadr do durszlaka, za małe pole widzenia na całą mgławice a chciałem złapać na raz rybke i gromadę, wyszło jak wyszło. 

 

image.thumb.jpeg.7440711d7dea69f994452d4cb1461c15.jpeg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli Ktoś chętny zamieszczam stacka. 

Nie jestem nawet amatorem no ale gdzieś ktoś już pisał - zdjęć nie chowany do szuflady bo nigdy obróbki się nie nauczymy. 

Wiec proszę-pobierać i napisać co robię źle i co poprawić. 

Rc 152/760, Canon 760d mod, guiding 50/200 asi 120

mount neq6 pro mod.

Materiał to 50 klatek po 120sek

35 flatów

 

https://www.szybkiplik.pl/6zcC4aBSLa

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kriss2022 napisał(a):

jeśli Ktoś chętny zamieszczam stacka. 


Ciemno. :) Flat też nie najświeższy chyba bo paproszek się złapał. Jednak największym problemem jest brak albo niewystarczający dithering co objawia się walking noisem. Poczytaj, zaznacz odpowiedni ptaszek w swoim sofcie i po problemie. :)

Edit. Spojrzałem na wersję @licho52 i zauważyłem, że bardzo ładnie pozbył się koloru szumu, więc spróbowałem chwycić za LRGBCombination z chrominance noise reduction i zadziałało, więc podmieniłem. :)

M31 JPG chrominance noise gone.jpg

Edytowane przez JKbooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, JKbooo napisał(a):


Ciemno. :) Flat też nie najświeższy chyba bo paproszek się złapał. Jednak największym problemem jest brak albo niewystarczający dithering co objawia się walking noisem. Poczytaj, zaznacz odpowiedni ptaszek w swoim sofcie i po problemie. :)

M31JPG.thumb.jpg.9e2423c2cfdf44e0fccb456511287758.jpg

Ciemno bo chyba F9 i mało materiału? Flat nie ściągnął wszystkiego, pewnie źle zrobiłem coś. Flat robiony po sesji zaraz. 

 

A dithering niby był zaznaczony w NINA.... 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.