Skocz do zawartości

Pytań kilka od początkującego


Łukasz Horoś

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Mam na stanie Nikona D3200 i teleskop 203/1000 z montażem paralaktycznym, więc przy lepszych pogodach postanowiłem coś pofocić w mieście, żeby wiedzieć jak to ugryźć jak pojadę na wieś pod ciemne niebo i tutaj mam kilka pytań.

 

1. Na co mogę mniej więcej liczyć używając tej lustrzanki? Wiem, że wodorowych mgławic bez moda nie porobię, ale czy są też jakieś inne ograniczenia? Dałoby radę sfotografować np. mgławicę z Plejad?

2. Drugie pytanie dotyczy DSS. Po zestackowaniu zdjęć, całość wygląda w miarę normalnie, ale po zapisaniu zdjęcia w formacie .tif to dalszej obróbki, zdjęcie jest strasznie ciemne. Ledwo co widać...

3. Ostatnie pytanie. Zdjęcia w środku wychodzą strasznie jasne i nie wiem jak to zniwelować, żeby dobrze to wyglądało. Jak przyciemniam w PSie, straszna kaszana jest z tego zdjęcia... Wrzucam kilka przykładów z pierwszych prób fotografowania czegokolwiek. Pomińmy obróbkę, czy też jej brak.

 

Z góry dzięki za wszelkie info :)

MPi.jpg

m13.jpg

Plejadyy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Na winietę - flaty. Co możesz robić tym aparatem? Wszystkie obiekty. Wodorówki wyjdą ciemniejsze ale nie prawda że w ogóle ich nie można ustrzelić niemodyfikowaną lustrzanką. Ciemny tif to normalka - wyciągasz je krzywymi. Musisz poczytać sobie na stronach. Jest tego na tony nawet na astropolis. Bez pracy wlasnej w poszukiwaniu prawdy - ciężko. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @Łukasz Horoś

U nas na forum jest taki dział, który zowie się tutoriale. Tam umieszczane są różne sposoby na różne rzeczy związane z obróbką - serio, polecam tam zajrzeć. Co więcej, jest nawet takie temat, gdzie część z nich jest zebrana. Dla ułatwienia, link:

 

Na dole pierwszego postu jest taki cykl - Od laika do astrofotografika, i z tym polecam się zapoznać.

Tak więc do dzieła :-) Jak po przejrzeniu wątków z tego działu będziesz miał jeszcze jakieś pytania, z chęcią odpowiem.

 

P.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1.

Porobisz wszystko, co zmieści Ci się na matrycy w Twojej skali. Poczytaj trochę i zastanów się, czy warto zmodyfikować matrycę demontując z niej fabryczny filtr.

Ad 2.

To normalne i tak ma być. Co dalej robić z takim stakiem - czytaj w tutorialach, o których pisał @Pav1007. Ale jak widzę coś udało Ci się zrobić, bo fotki pokazałeś! ;)

Ad 3.

Taj jak napisał @mirekk - na winietę flaty. Choć Twoja winieta występuje na wszystkich pokazanych fotkach, jest spora i bardzo wyraźna. Warto zastanowić się, z czego to może wynikać.

 

Jak na pierwsze fotki, to całkiem nieźle. Ostrość nie najgorsza, kolory gwiazdek w normie. Jest problem z kolimacją (nie wiem czy używasz korektora - flatenera), a gwiazdki w Plejadach są mocno "pojechane". Nie wiem, jakie to długie ekspozycje i czy stosujesz guiding.

 

Reszta w tutorialach, których wszędzie pełno. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.