Jump to content

Spadek zasięgu spowodowany przez kątówkę


stratoglider
 Share

Recommended Posts

Halo, cześć,

 

Czytałem sobie test kątówek na stronie Astronoce: http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=21

Największym zaskoczeniem była dla mnie ta tabelka:

tab_AN.PNG.868e3624af71e5e0464a0dc5781ddac9.PNG

Żeby było jasne - ja odczytuję to tak, że z kątówkami zasięg jest o około 1 mag słabszy niż bez kątówki (mam nadzieję że dobrze to rozumiem).

Te wyniki są dla mnie wręcz niewiarygodne. 1 mag!! 

Dla przykładu, w normalny sposób, aby zwiększyć zasięg o 1 mag, stosuje się zwiększenie apertury do 160% oryginału (co da przyrost powierzchni zbiorczej do 250% oryginału) wraz ze wzrostem powiększenia do 160% od tego wstępnego. Czy wynika z tego, że obserwując przez 100mm w powiększeniu 25x, no to wystarczy wyjąć kątówkę żeby uzyskać zasięg ze sprzętu 160mm w powiększeniu 40x (z kątówką) ?!

 

Czy ktoś Was to testował ? Czy ktoś z Was może zaprzeczyć lub potwierdzić zawarte info (z AN albo moje) ?

 

Pozdrawiam!

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Myślę, że zasięg wzrósł nie przez to, że obiekty były dużo jaśniejsze, ale dlatego, że bez kątówki było sporo mniej rozproszonego światła i tło było lepsze. Z taką interpretacją wynik jest dla mnie wiarygodny, zwłaszcza że testy były robione porządnie.

Różnica 1 mag to liniowo 2.5 raza i nie jest możliwe, żeby kątówki wnosiły takie tłumienie.

Obecnie przerabiam temat z moim EDkiem 80. Porównywałem kitową kątówkę lustrzaną do "na wprost" i różnica jest spora. Jednak cały czas bez kątówki się nie da, bo czym wyżej obiekt, tym więcej gimnastyki. Dlatego jestem na kupnie porządnej kątówki. Ale jak się tylko będzie dało to najbardziej wymagające obiekty będę próbował podchodzić "na wprost".

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Już mniejsza z tym co powoduje taki spadek zasięgu - rozproszenie światła, dodatkowe zamglenie, zamleczenie, czy ogólnie sprawność mniejsza od 100%. Ale aż tyle ?

Już zaplanowałem sprawdzenie tego własnoocznie swoim sprzętem w najbliższej przyszłości, naturalnie dam znać co zaobserwowałem.

1 godzinę temu, Mareg napisał:

(...) Dlatego jestem na kupnie porządnej kątówki. (...)

Czyli np jakiej ?

Bo test z Astronocach były testowane porządne kątówki i one nie wypadły dużo lepiej. A już napewno nie wypadły "tak jak to ma być" czyli kompletnie bez wpływu na zasięg.

Link to comment
Share on other sites

Też tak odczytuję opis na Astronocach jak @stratoglider

Można rozważać jeszcze obcinanie peryferyjne drogi dla kwantów oraz zjawiska związane z układem wzrokowym i nerwowym człowieka.

Jak na pręcik pada 10 kwantów na sekundę to widzi błyśnięcie/jasność jak 9 kwantów na sekundę to ZERO czyli nic.

Na bardzo słabych obiektach ubytek (przejście "pikseli" na ciemną stronę mocy) jest zatem nagle nieproporcjonalnie duży.

 

Siema

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, stratoglider napisał:

Już mniejsza z tym co powoduje taki spadek zasięgu - rozproszenie światła, dodatkowe zamglenie, zamleczenie, czy ogólnie sprawność mniejsza od 100%. Ale aż tyle ?

Już zaplanowałem sprawdzenie tego własnoocznie swoim sprzętem w najbliższej przyszłości, naturalnie dam znać co zaobserwowałem.

Nie potrzebna wcale wiele, żeby zepsuć tło.

Weźmy taki banalny przykład jak Polaris A i B, które można zobaczyć nawet w małym refraktorze. Oba składniki mają jasności odpowiednio około 2 i 9 magnitudo, czyli różnica ich jasności wynosi 7 magnitudo.
Jeśli 1 % jasności składnika A "wycieka" na jego okolicę, to tło spada do 2 + 5 = 7 magnitudo, w którym składnik B głęboko tonie.
Jeśli bez "wycieku" miałeś zasięg 10 magnitudo, to zasięg spadnie o 3 magnitudo...

Chętnie poczytam o Twoich testach.
W moim EDku jak ściągnąłem kątówkę to brakło wyciągu aby wyostrzyć i musiałem ją zastąpić przedłużką. Ty też możesz czegoś takiego potrzebować.

 

5 godzin temu, stratoglider napisał:

Czyli np jakiej ?

Bo test z Astronocach były testowane porządne kątówki i one nie wypadły dużo lepiej. A już napewno nie wypadły "tak jak to ma być" czyli kompletnie bez wpływu na zasięg.

Wiem że najlepiej "na wprost", ale na dłuższą metę tak się nie da cały czas, bo można sobie skręcić kark i odmrozić tyłek przy obserwacjach wyższych obiektów.

Ponadto przy mało wygodnej pozycji obserwacji trudno jest się skupić, napięte mięśnie drgają i nawet jak obraz jest lepszy, to i tak można mniej zobaczyć.
Po wertowaniu internetów i poradach speców do mojego EDka zamierzam kupić nasadkę pryzmatyczną Baadera.

 

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...
W dniu 11.10.2020 o 12:36, stratoglider napisał:

Te wyniki są dla mnie wręcz niewiarygodne. 1 mag!! 

Dokładnie to 1,3 mag. Chyba coś autor namieszał.

 

Ode mnie z krakowskiego balkonu, na niebie o co najmniej 1 mag słabszym zasięgu, w mniejszym refraktorze (80 vs 100mm), choć przy nieco większym powiększeniu (31 vs 20x) również mam zasięg ~10.7 mag. Oczywiście obserwacje z kątówką.

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.