Skocz do zawartości
  • 0

Co na początek do MAKa 127? Akcesoria


AviatorL

Pytanie

Cześć.

Kupiłem swój pierwszy teleskop jakim jest Sky-Watcher MAK 127 w wersji z wyciągiem 2", kątówką 90 stopni i okularem 28 mm.

Czytając od dłuższego czasu forum i robiąc sobie symulacje w Stellarium doszedłem do wniosku (Ameryki na pewno nie odkryłem), że przydałby się okular 10 mm albo nawet 8 mm i jeszcze może coś w stylu 17 mm?

Tylko kompletnie nie znam się i nie potrafię wywnioskować ze zdjęć, które będą pasowały do tego teleskopu i do tego wyciągu i kątówki, ze względu na ilość i budowę soczewek, jakieś tulejki, źrenice wyjściowe i fakt, że jestem okularnikiem, ale w sumie będę obserwował bez okularów, więc to chyba nie ma znaczenia :)

 

Aha! Jestem w 95% zdecydowany na zakup nasadki binokularowej, ponieważ słyszałem, że bardzo robi to robotę w Maku i wydaje mi się, że najrozsądniej byłoby kupić już takie okulary, które jednocześnie w przyszłości będą pasować do bino.

Tylko że bino jest 1,25" a ja mam wyciąg 2", ale mam w zestawie redukcję 2"->1,25". Czy to da radę ze sobą pogodzić?

 

Zrobiłem sobie listę często polecanych okularów 8-10 mm:

Baader Classic Ortho 10 mm 1,25"

William Optics SWAN 9 mm 1,25"

TS Optics HR planetarny 8 mm 1,25"

Artesky Super ED 8 mm 1,25"

Są oczywiście tańsze, np. Sky-Watcher Plossl Silver 10 mm 1,25", ale czy warto?

Który z tych możecie mi polecić głównie do planet i Księżyca i będzie współpracował z bino?

 

Którą nasadkę bino byście mi polecili? Widziałem oferty Sky-Watchera, TS i William Optics. Ta ostatnia oczywiście droga, ale w zestawie są już okulary 2x20 mm i Barlow 1,6x, więc może w ostatecznym rozrachunku to nie jest zła opcja?

Czy przy obserwacjach w bino jest możliwość ustawienia ostrości oddzielnie dla każdego oka? Mam krótkowzroczność -1 i -1,2. W lornetce już to stanowi dla mnie problem, ale da się wyregulować. A w nasadce bino?

 

Nie chcę kupić czegoś, co będzie kaleczyło obraz, więc wydaje mi się, że budżet 250-300 zł za sztukę, to będzie w miarę przyzwoita jakość? Ale oczywiście, jeśli da się taniej bez znacznej utraty jakości, to chętnie się zadowolę czymś tańszym :)

 

Co jeszcze byście polecili do tego Maczka? Wiem, że sporo z Was takiego posiada lub posiadała i z perspektywy czasu i doświadczenia co byłoby warte zakupu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Witaj,

Co do okularów to mogę z tego zestawu z czystym sumieniem polecić Tobie TS HR planetary ale w rozmiarze 9mm. Był to jeden z moich pierwszych okularów jakie dokupiłem do zestawu. Jest bardzo wygodny i daje ostre obrazy. To to samo co TMB Planetary. Nie wiem jak się one spisują w bino bo używam go w mono. Co do maka to nie wymaga on "nie wiadomo jak cudownych" konstrukcji okularów. Mak z natury daje dobre obrazy.  Ponadto dobre są do Maka possle czy ortho ale te krótsze są malo komfortowe (chyba że lubisz patrzeć przez dziurkę od klucza) haha ;D 

 

Co do bino to osobiście polecam WO. To jeden z moich lepszych zakupów jakie zrobiłem. Jest świetnie wykonana i ma w komplecie zaskakująco dobre okulary 20mm WA, z których będziesz bardzo zadowolony. Ma ona także regulację dioptryczną dla każdego oka osobno, podobnie zresztą jak Baader. Na początku kupiłem SW ale miałem już dość tych felernych egzemplarzy więc odsyłałem do zwrotów.  

Tak poza tym bino to coś niesamowitego... osobiście żałuje, że tyle lat się męczyłem w mono i nie wiedziałem co tracę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A ja mam pytanie związane z tą kwestią. Czy w przypadku bino dobrym pomysłem jest kupić też nasadkę kątową 1,25' i to wraz z nią używać bino? Pytam dlatego, że naczytałem się, że z nasadką 2 '' jest strasznie duża ogniskowa... Z redukcją 1,25' włożoną do visual backa + nasadką kątowa 1,25' +bino byłaby sporo krótsza ogniskowa. Pytanie czy warto wydać x zł, żeby mieć krótszą ogniskową...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czy Barlowy 1,6x w zestawie z bino WO są dobrej jakości i jest sens je zakładać, żeby uzyskać większe powiększenia? Zestawowe okulary 20 mm + Barlow 1,6x to odpowiednik 12,5 mm. Czy to będzie już za długa ogniskowa?

Czy lepiej ich nie zakładać i dokupić okulary np. 10-12 mm, ale to kolejny wydatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ten barlow jest podobnie jak te okulary bardzo dobry. Bynajmniej ja mam takie odczucie. Tam ze względu na ogniskowa to inaczej wychodzi niż piszesz. Zestaw z nasadka daje większe wartości powiększenia. Też zanim kupiłem tą nasadkę naczytalem się o tym spadku jasności ale uwierz mi na planetach czy ksieżycu nie ma to wielkiego znaczenia wręcz przeciwnie może Ci pomóc w ograniczeniu blasku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

  No tak. Ale wcześniej napisałeś, że

13 godzin temu, pajastrz napisał:

kątówka 2" wydłuża ogniskową. Przerabiałem to i zrezygnowałem z 2" na rzecz 1,25" bo jest mniejsza

a soczewki barlowa chyba wydłużą ją jeszcze bardziej? I czy to już nie będzie przesada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, AviatorL napisał:

  No tak. Ale wcześniej napisałeś, że

a soczewki barlowa chyba wydłużą ją jeszcze bardziej? I czy to już nie będzie przesada?

 Nasadka 2" sama w sobie wydłuża ogniskową wiec uznałem, ze to zbędny gadżet zatem zakupiłem porządną dialektryczną 1,25" i dodatkowo zamontowałem krótki wyciąg baadera.  Ponadto była potwornie cieżka i duuuużo większa.

PS. A myślisz że jak nie bedziesz barlowa stosował tylko dasz krótki okular to będzie jaśniej? :D

Rozumiem Cię trochę bo sam byłem w podobnej sytuacji ale powiem tak, polukaj przez bino to zobaczysz jaki to efekt a nie sugeruj się zbytnio danymi technicznymi i przelicznikami.  Zawsze możesz przecież odesłać gdyby Ci nie pasowało. Ja byłem zachwycony.

 

2 godziny temu, kompas napisał:

Nasadka binokularowa , może być najtańsza a nawet mikroskopowa PZO którą można wyhaczyć za 150 zeta w stanie magazynowym, trzeba jednak dorobić do niej nosek co nie jest trudne

Zgadzam się z Tobą. Nie wypowiem się z doświadczenia bo nigdy przez taką nie patrzyłem ale z tego co pamiętam to w większości osoby, które adaptowały bino mikroskopowe przechodziłi jednak na bino dedykowane do astro. 

Nieraz nie warto pchać się w półśrodki. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, kompas napisał:

Ja z kolei nie patrzyłem przez astronomiczną, lecz wydaję się że między nimi różnica jest tylko w jasności ,nie jest to moja opinia tylko nieżyjącego już Pana Janusza Pleszki.

Myślę że jest to kwestia nie tylko jasności ale też zastosowanych powłok z racji przeznaczenia nasadek ☺

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.